Spacer po tym lesie zagraża życiu. Wprowadzono zakaz wstępu

Autor:
bp/tok
Źródło:
Lasy Państwowe, Jarosław Okoczuk
Kolejne zapadlisko w Trzebini (materiał z 11.03.2023)
Kolejne zapadlisko w Trzebini (materiał z 11.03.2023)TVN24
wideo 2/16
TVN24Kolejne zapadlisko w Trzebini

Z powodu zapadlisk Nadleśnictwo Chrzanów poinformowało o zakazie wstępu do lasów. Chodzi o tereny na osiedlach Siersza i Gaj w Trzebini (woj. małopolskie), na których - jak informują leśnicy - istnieje zagrożenie życia i zdrowia. Zakaz ma obowiązywać do końca czerwca.

Nadleśnictwo Chrzanów wprowadziło zakaz wstępu do lasów na terenach osiedli Siersza i Gaj w Trzebini. Powód? Coraz częściej pojawiające się na terenach leśnych zapadliska. Ziemia w tej miejscowości zapadała się już kilkadziesiąt razy, między innymi na cmentarzu, ogródkach działkowych, stadionie i w pobliżu bloków.

Czytaj też: Ziemia zapada się przy blokach. Wtłaczają w grunt specjalną substancję

Zapadlisko w TrzebiniNadleśnictwo Chrzanów, Lasy Państwowe

Trzebinia. Lasy zostały zamknięte. "Zagrożenie życia i zdrowia"

Jak wykazały badania, zagrożone powstawaniem zapadlisk są między innymi tereny położone na osiedlach Siersza i Gaj. Właśnie w tamtejszych lasach wydany został, jak czytamy w komunikacie nadleśnictwa, "czasowy zakazu wstępu (...) w związku z możliwością zagrożenia życia i zdrowia".

Lasy objęte zakazem wstępu w TrzebiniNadleśnictwo Chrzanów

Zakaz obowiązywać będzie do 30 czerwca, jednak może zostać skrócony lub wydłużony - w zależności od rozwoju sytuacji. Za złamanie zakazu grożą kary - przestrzega nadleśnictwo.

W komunikacie czytamy, że w przyszłym tygodniu przy drogach leśnych oraz większych duktach i trasach spacerowych pojawią się tablice ostrzegawcze.

Czytaj też: Zbadali grunt w Trzebini. W 90 miejscach mogą być zapadliska

Ogródki i cmentarz zamknięte przez zapadliska

Jak poinformował na swoim profilu na Facebooku burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk, w gminie trwają nadal badania służb geologicznych, które mają uzupełnić te wykonane przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej. Te wyniki, które naukowcy przekazali już władzom gminy, potwierdzają, że wśród najbardziej zagrożonych zapadliskami miejsc są ogródki działkowe, cmentarz, okolice nasypu kolejowego oraz właśnie lasy. Wykazano tam pustki, które "w każdej chwili mogą zamienić się w zapadliska" - czytamy we wpisie burmistrza.

Badania służb geologicznych (nadal trwające), które mają uzupełnić te wykonane przez naukowców z AGH na zlecenie SRK, potwierdziły naszą dotychczasową wiedzę - na obszarach, które są najbardziej zagrożone, czyli na terenie ROD, cmentarza w Gaju i nasypu kolejowego oraz w pobliskich lasach jest kilkadziesiąt pustek, które w każdej chwili mogą zamienić się w zapadliska.

Wcześniej zamknięte zostały ogródki działkowe ROD Gaj oraz cmentarz przy ulicy Jana Pawła II. Na tym ostatnim jesienią powstało największe dotąd zapadlisko - do leja wpadło wtedy 40 grobów. Wielu mieszkańców obawia się o swoje bezpieczeństwo - zdarzało się, że dziura zapadała się tuż przy blokach mieszkalnych, a także obok domu kultury czy w innych uczęszczanych miejscach.

W niektórych lokalizacjach trwają już zlecone przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń prace zabezpieczające grunt. Firma uzdatniająca teren zagrożony powstawaniem zapadlisk wtłacza odwiertami mieszaninę cementu i popiołów. Tym samym wypełnione zostają pustki oraz rozluźnienia gruntu, co ma zapobiec powstawaniu kolejnych dziur.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/tok

Źródło: Lasy Państwowe, Jarosław Okoczuk

Źródło zdjęcia głównego: Nadleśnictwo Chrzanów, Lasy Państwowe

Pozostałe wiadomości