TVN24 | Kraków

Baner zawisł na krzyżu na Giewoncie. Widać go było z Zakopanego

TVN24 | Kraków

Autor:
ib/
tam
Źródło:
PAP
Na krzyże na Giewoncie zawisł banerGoogle Maps
wideo 2/9
Google MapsNa krzyże na Giewoncie zawisł baner

Nieznane osoby zawiesiły na zabytkowym krzyżu na Giewoncie dużych rozmiarów płachtę - która według świadków - zawierała cytat z Biblii. Baner został zdjęty przez pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego. Sprawą zajmie się policja.

Jak poinformowała Paulina Kołodziejska z TPN, baner został zauważony w czwartek rano. Był tak znacznych rozmiarów, że widać go było z Zakopanego. Do zawieszenia płachty użyto prawdopodobnie technik alpinistycznych - w ten sam sposób została ona zdjęta z krzyża przez pracowników parku. Do obciążenia banera użyto kamieni.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Według świadków baner zawierał cytat z Biblii, nawiązujący prawdopodobnie do sytuacji uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Jak informuje "Tygodnik Podhalański", na płachcie prawdopodbnie widniał napis: "Byłem przybyszem, a nie przyjęliście mnie".

Sprawą wywieszenia przedmiotu na zabytku, którym jest krzyż na Giewoncie, zajmie się policja.

Krzyż na Giewoncie jest zabytkiemShutterstock

Nie pierwszy raz

W ubiegłym roku odnotowano trzy przypadki wywieszania banerów oraz flag na krzyżu na Giewoncie. Były to baner wyborczy prezydenta Andrzeja Dudy, tęczowa flaga LGBT oraz baner sygnowany znakiem Strajku Kobiet z napisem: "Przemoc domowa to nie tradycja". W związku z tym zakopiańska prokuratura prowadziła trzy postępowania i po przeprowadzeniu śledztw umorzyła nieprawomocnie te sprawy.

Krzyż na Giewoncie postawili górale z Zakopanego w 1901 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza, ks. Kazimierza Kaszelewskiego. Krzyż ma 17,5 m wysokości, z czego 2,5 m jest pod skałami. Konstrukcja jest wpisana do rejestru zabytków, a wieszanie na niej jakichkolwiek przedmiotów, pisanie czy rycie napisów jest zabronione.

Autor:ib/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock