Powstała aplikacja mobilna prowadząca po szlaku frontu wschodniego I wojny światowej w województwie małopolskim. Wiedzie on do miejsc, które w latach 1914–1915 były areną kluczowych zmagań wojennych.
Bezpłatna aplikacja została opracowana w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej (MSIT). Obiekty na trasie zostały urozmaicone zdjęciami, w tym także archiwalnymi, całość uzupełniona jest artykułami na temat przedwojennej Małopolski, I wojny światowej, a także na temat życia codziennego żołnierzy, lotnictwa, architektury cmentarnej oraz legionów Józefa Piłsudskiego.
Program dostępny jest na urządzenia mobilne wykorzystujące systemy operacyjne Android i iOS.
Wędrówkę po szlaku rozpoczyna się w Krakowie, od zwiedzania fortów twierdzy oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego, z zachowanymi autentycznymi samolotami bojowymi z lat I wojny światowej.
Trasy do pól bitewnych
Trasy prowadzą na pola bitewne na północ od Krakowa, związane z walkami na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w listopadzie 1914 r., a następnie na południe, gdzie stoczone zastały bitwy pod Łapanowem i Limanową i dalej ku terenom, na których na początku maja 1915 r. rozegrała się przełomowa, zwycięska dla Austro-Węgier i Niemiec bitwa pod Gorlicami.
Szlak dociera do pełnych wojennych pamiątek malowniczych pasm Beskidu Niskiego. Z kolei w Tarnowie można zobaczyć budynki czasów I wojny światowej, takie jak koszary czy szpital garnizonowy.
Przedsięwzięcie dofinansowywane jest ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Nowoczesna turystyka
Według organizatorów, głównym założeniem jest budowa ponadregionalnego szlaku turystycznego po najciekawszych miejscach związanych z historią I wojny światowej oraz utworzenie nowoczesnego produktu turystyki kulturowej, podnoszącego jakość oferty turystycznej Małopolski.
Odtworzony szlak frontu ma przyciągnąć nie tylko Polaków, ale i rodziny ofiar poległych podczas I wojny światowej - Niemców, Rosjan, Ukraińców, Austriaków, Białorusinów, Węgrów, Czechów, Słowaków - których prochy spoczywają na ponad 400 cmentarzach w centralnej i wschodniej Małopolsce.
Idea powstania szlaku frontu wschodniego I wojny światowej narodziła się jesienią 2009 roku podczas konwentu marszałków ośmiu województw (łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego). W czasie spotkania został podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia szlaku - produktu turystycznego na skalę europejską, który byłby dostępny dla turystów w 100. rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny.
455 km długości
Szlak małopolski obejmuje w sumie osiem powiatów i liczy 455 km długości. Trasa samochodowa przebiega przez 37 miejscowości związanych z walkami, obejmuje 53 wyselekcjonowane obiekty i miejsca. Ponadto składa się z trzech pętli tematycznych związanych z najważniejszymi - pod względem historycznym, patriotycznym i militarnym - epizodami wojny. Każda pętla związana jest z innym okresem wojny i w inny sposób prezentuje działania wojenne i ich skutki.
W Tarnowie można zobaczyć budynki czasów I wojny światowej:
Autor: mmw/r / Źródło: TVN24 Kraków / PAP
Źródło zdjęcia głównego: MSIT | Daniel Y. Go