Referendum w sprawie zimowych igrzysk w Krakowie 25 maja

Rada Maisa Krakowa podczas obrad
Rada Maisa Krakowa podczas obrad
Źródło: TVN24 Kraków

Referendum, w którym krakowianie będą odpowiadać m.in. na pytanie o organizację w tym mieście Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022, odbędzie się 25 maja, w dzień wyborów do Parlamentu Europejskiego - zadecydowali we wtorek radni.

Podczas wtorkowej sesji, radni poparli projekt uchwały o "przeprowadzeniu referendum lokalnego w istotnych sprawach dotyczących mieszkańców Krakowa", przygotowanego przez klub Platformy Obywatelskiej. "Za" głosowało 33 radnych, nikt nie zagłosował przeciw. Podczas obrad nieobecnych było 10 radnych.

Projekt uchwały o referendum w kształcie zaproponowanym przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, został odrzucony.

Referendum 25 maja

Podczas sesji przedstawione zostały 2 projekty referendum: przygotowane przez nieobecnego podczas sesji, prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, jak i alternatywny, większościowej w radzie, PO. Wniosek prezydencki przewidywał organizację referendum 8 czerwca, po zakończeniu konsultacji społecznych, które mają potrwać do 31 maja.

PO zaproponowało natomiast, aby krakowianie wypowiedzieli się w sprawie organizacji igrzysk tego samego dnia, kiedy będą miały miejsce wybory do Parlamentu Europejskiego, czyli 25 maja. Według Platformy, referendum w czerwcu nie ma szans powodzenia, bo 2-3 tygodnie po wyborach do PE mieszkańcy nie pójdą powtórnie do urn.

Krakowianie odpowiedzą na cztery pytania

Nie było też zgody jeśli chodzi o kształt referendum. Odrzucony projekt Majchrowskiego przewidywał tylko jedno, bardzo konkretne pytanie: "Czy jesteś za organizacją ZIO w 2022 r. w Krakowie?".

PO, przy okazji referendum chce zadać pytania dotyczące bezpieczeństwa, budowy metra oraz ścieżek rowerowych. - Kraków ma tyle problemów, że można wykorzystać referendum lokalne do zapytania mieszkańców, czego oczekują – tłumaczył Grzegorz Stawowy, szef klubu PO w Radzie Miasta Krakowa. W przedstawionym na sesji projekcie referendum PO pyta:

"1. Czy jest Pani/Pan za zorganizowaniem i przeprowadzeniem przez Kraków Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku?2. Czy jest Pani/Pan za budową metra w Krakowie?3. Czy jest Pani/Pan za stworzeniem w Krakowie systemu monitoringu wizyjnego, którego celem byłaby poprawa bezpieczeństwa w Mieście?4. Czy w Krakowie powinno się przeznaczać większe środki budżetowe na budowę ścieżek rowerowych?"

Jak czytamy w przyjętej uchwale, pod pytaniami umieszczone będą dwa warianty odpowiedzi: TAK / NIE.

Już podczas sesji, radni PO wprowadzili autopoprawkę do projektu, odnośnie punktu trzeciego. Brzmi on obecnie: "4. Czy zdaniem Pani/Pana w Krakowie powinno się budować więcej ścieżek rowerowych?".

Projekt uchwały PO w sprawie referendum

Poprawki PiS odrzucone

W dalszej części obrad swoje poprawki do uchwały referendum PO, zgłosił PiS. Partia również chciała, aby referendum miało szerszy kontekst niż wyłącznie pytanie w sprawie ZIO 2022, wobec czego zaproponowano kilka pytań niezwiązanych bezpośrednio z głównym tematem obrad. PiS chciał dodać do pytań referendum m.in. następujące punkty:

"Czy jesteś za tym, aby rodzice dzieci w wieku przedszkolnym mogły umieścić wszystkie swoje dzieci w przedszkolach?Czy jesteś za tym, aby na bieżąco remontowano krakowskie ulice?Czy jesteś za obniżeniem ilości smogu w powietrzu?Czy jesteś za obniżeniem cen biletów komunikacji miejskiej?"

Żadna z propozycji nie została zaakceptowana przez radę.

Poprawki PiS do uchwały PO

Rezolucja w sprawie samorządów przyjęta

Tuż przed godziną 20. została zarządzona przerwa - zebrała się komisja budżetow, która pomyślnie zaopiniowała uchwałę referendum.

Jak podawaliśmy wcześniej, koszt referendum szacowany jest na milion złotych.

Pod koniec obrad przyjęto także projekt rezolucji wnioskowany przez PO, w sprawie rezolucji dotyczącej wniosku . Za rezolucją głosowało 30 radnych, przeciw 10.

Prezydent zmienia zdanie

- Osobiście jestem przekonany, że organizacja zimowych igrzysk olimpijskich byłaby ważnym krokiem dla rozwoju naszego miasta i regionu. Jednak decyzję czy tak się stanie składam w ręce mieszkańców Krakowa - mówił przed tygodniem Jacek Majchrowski. Do tego czasu prezydent oficjalnie wspierał starania Krakowa o organizację ZIO 2022.

Za zmianę wolty, prezydent był krytykowany zarówno przez Platformę, jak i PIS. Oba ugrupowania zarzucały prezydentowi przede wszystkim działania autopromocyjne. - Decyzja prezydenta motywowana jest chęcią zdobycia poparcia społecznego w następnych wyborach – komentowała w zeszłym tygodniu dla tvn24.pl Magdalena Bassara, radna PO.

Radny PiS Józef Pilch również uważa, że decyzja prezydenta o przeprowadzeniu referendum była spóźniona. - Można to było zrobić wcześniej, zanim pieniądze na samą aplikacje zostały wydane. Złożenie wniosku o przeprowadzenie referendum będzie jedną z akcji w kampanii wyborczej prezydenta – mówił w miniony piątek Pilch.

Pierwszy projekt o referendum nie przeszedł

Radny PiS nawiązywał przy tym do pierwszego projektu o przeprowadzenie referendum, wysuniętego przez niezależnego radnego Sławomira Ptaszkiewicza. Rada odrzuciła tamten wniosek w styczniu. Przeciw było 37 radnych, zaledwie sześciu głosowało "za".

- Prezydent poprosił nas wtedy, żebyśmy odrzucili tę poprawkę – przyznawał w rozmowie z tvn24.pl. Grzegorz Stawowy, przewodniczący PO w Krakowie.

Monachium rezygnuje po referendum

O prawo przeprowadzenia igrzysk w 2022 roku, walczy pięć miast - Pekin, Ałmaty, Lwów, Oslo i Kraków.

Wcześniej, w wyniku lokalnego referendum, swoją kandydaturę wycofało Monachium. Z kolei w stolicy Norwegii mieszkańcy opowiedzieli się za igrzyskami. W styczniu, z obawy przed zbyt wysokimi kosztami, aplikację wycofał Sztokholm.

Decyzja, kto będzie gospodarzem ZIO 2022 zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 roku.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Sala obrad Rady Miasta Krakowa znajduje się przy Pl. Wszystkich Świętych:

Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: ps//ec / Źródło: TVN24 Kraków

Czytaj także: