Radni Solidarnej Polski chcą, by władze państwowe nie pozwoliły na likwidację okien życia. Przygotowali projekt apelu, który miałby wystosować sejmik województwa małopolskiego.
- Później sprawa przycichła, ale podobne problemy pozostawione samym sobie bardzo często powracają w sytuacji, w której na zapobieganie im jest zbyt późno. Słowem wolimy zapobiegać problemom niż je leczyć – tłumaczy Krzysztof Tenerowicz z Solidarnej Polski.
Apel na sesji
Radni SP przygotowali już projekt uchwały, która ma być głosowana podczas poniedziałkowej sesji sejmiku województwa małopolskiego. – Wstępne poparcie dla tej idei już jest. Wydaje mi się, że większość radnych ją poprze – twierdzi Tenerowicz.
- Nie chcemy tym apelem jątrzyć. Chodzi nam o szersze porozumienie, bo życie ludzkie jest nadrzędne. Liczy się cel, a tym jest ochrona bezbronnych dzieci. W apelu zwracamy się o to, aby okna życia mogły dalej działać i ratować ludzkie życie - dodaje.
"Dostrzegając znaczenie i rolę okien życia zwracamy się do władz naszego kraju o przygotowanie i wprowadzenie takich działań, które zabezpieczą ich dalsze funkcjonowanie i uchronią je przed normatywnym zakazem funkcjonowania" - piszą radni SP.
Tenerowicz przypomina także, że podobne inicjatywy podjęli już radni z kilku innych miast, m.in. z Nowego Sącza.
Sprawa likwidacji okien życia
Pod koniec ubiegłego roku Komitet Praw Dziecka ONZ poinformował, że chce likwidacji okien życia. Oznajmił, że zamierza wymóc na Parlamencie Europejskim i rekomendować rządom państw UE wydanie zakazu ich funkcjonowania. Głównym argumentem, którym się posługiwał było to, że okna życia pozbawiają dzieci prawa do poznania swoich rodziców.
Okno życia to miejsce, w którym matka anonimowo może zostawić noworodka, nie narażając go na niebezpieczeństwo. Otwiera się ono od zewnątrz, a w środku jest łóżeczko, na którym można położyć dziecko i odejść. Uruchamia się wtedy dyskretny alarm, który wzywa do niemowlęcia.
Pierwsze w Polsce okno życia powstało w Krakowie w 2006 roku u sióstr nazaretanek.
Autor: jś/par/k / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN24