OFF Radio Kraków bez dziennikarzy, audycje prowadzi sztuczna inteligencja. Reakcja rady programowej

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Kraków
Kraków
Google Earth
KrakówGoogle Earth

Władze Radia Kraków kilka miesięcy temu rozwiązały umowy z dziennikarzami OFF Radia Kraków. Dziś okazało się, że audycje w stacji zaczęły być prowadzone przez sztuczną inteligencję. Likwidator lokalnej rozgłośni Marcin Pulit mówi, że to "eksperyment", a przyczyną rozwiązania umów "nie było wprowadzenie narzędzi sztucznej inteligencji", lecz wyniki słuchalności "bliskie zeru". Po ostrej krytyce środowiska dziennikarskiego likwidator zadeklarował, że stacja "wróci do ludzi". Rada Programowa Radia Kraków wyraziła "stanowczy sprzeciw" wobec wprowadzonych zmian.

O tym, że lokalne OFF Radio Kraków - znany z muzyki niezależnej i podcastów kanał tematyczny Radia Kraków - będzie od wtorku, 22 października, prowadzony niemal w całości przez sztuczną inteligencję (AI), władze rozgłośni poinformowały dzień wcześniej. W zapowiedzianym programie znalazły się programy prowadzone przez AI.

Czytaj też: Likwidatorzy rozgłośni Polskiego Radia oskarżają KRRiT. "Wprowadza w błąd opinię publiczną"

Z końcem sierpnia tego roku Radio Kraków rozwiązało umowy z kilkunastoma dziennikarzami OFF Radia Kraków. Od dzisiaj audycje prowadzą w nim Jakub "Kuba" Zieliński (22-letni student inżynierii akustycznej, "człowiek od technologii i muzyki"), Emilia "Emi" Nowak (20-letnia studentka dziennikarstwa, "ekspertka od popkultury") i Alex Szulc (23-letni student psychologii, zaangażowany aktywista na rzecz m.in. praw osób LGBT+ i praw człowieka).

Tyle tylko, że żadna z tych osób nie istnieje. Są one kreacjami sztucznej inteligencji, podobnie jak ich głosy, które da się usłyszeć na antenie OFF Radia Kraków. Również artykuły publikowane na stronie stacji zostały napisane przez AI. Podczas jednego z pierwszych wejść DJ-skich na antenie wirtualny prowadzący chwalił się, że "zespół" rozgłośni będzie "razem z socjologami i inżynierami AI odkrywać przyszłość mediów".

"Nowa odsłona kanału OFF Radio Kraków to eksperyment badawczo-medialny, próbujący zdiagnozować i odpowiedzieć na pytanie, jakie skutki może nieść ze sobą rozwój sztucznej inteligencji dla kultury, mediów, dziennikarstwa, społeczeństwa" - czytamy w komunikacie radia, podpisanym przez likwidatora rozgłośni i redaktora naczelnego Marcina Pulita.

Słuchacze OFF Radia Kraków mogli we wtorek posłuchać wykreowanej przez sztuczną inteligencję rozmowy z wygenerowanym, również przez AI, głosem nieżyjącej Wisławy Szymborskiej.

Sprzeciw Rady Programowej Radia Kraków

Jak dowiedział się portal tvn24.pl, Rada Programowa przyjęła we wtorek wieczorem stanowisko, w którym wyraziła "stanowczy sprzeciw wobec zmian kadrowych i programowych przeprowadzanych w OFF Radio Kraków".

"Jako organ statutowy odpowiadający za charakter programu Radia Kraków informujemy, że pomimo pytań kierowanych do Likwidatora radia, na swoich posiedzeniach nie zostaliśmy poinformowani o wprowadzanych zmianach, o zwolnieniach redaktorów, a przede wszystkim o planach zastąpienia ludzi sztuczną inteligencją. Zapoznawszy się z wynikami słuchalności na ostatnim posiedzeniu rady wyraziliśmy zaniepokojenie takim obrotem sprawy. Słuchalność Radia Kraków spadła w ciągu ostatnich miesięcy o 5 punktów procentowych. Na kierowane pytania w tej sprawie do likwidatora radia byliśmy zapewniani o spokoju i wdrażaniu nowych rozwiązań. Nikt z nas nawet nie pomyślał, do jakich rozwiązań zmierza Pan Likwidator" - czytamy w stanowisku, przesłanym nam przez przewodniczącego rady Łukasza Słoniowskiego.

"Rada Programowa nie może ingerować w strukturę organizacyjną i zarządczą Radia, lecz z całą mocą będzie sprzeciwiać się działaniom deprecjonującym dorobek i dziedzictwo kulturowe krakowskiej rozgłośni. Podkreślamy, że jesteśmy zbulwersowani zaistniałą sytuacją" - zakomunikowano w piśmie.

Łukasz Słoniowski podkreślił, że do likwidatora Marcina Pulita zostało wysłane pismo z prośbą o pisemne wyjaśnienie sytuacji.

Szef rady programowej podkreślił, że o audycjach prowadzonych w OFF Radiu Kraków przez sztuczną inteligencję dowiedział się dopiero we wtorek rano.

– Mieliśmy posiedzenie w zeszły poniedziałek i wówczas nie otrzymaliśmy takiej informacji. We wrześniu prowadziliśmy rozmowy o przyszłości OFF Radia Kraków i likwidator powiedział nam, że "będzie niespodzianka", nie chciał zdradzić swoich planów – stwierdził przewodniczący. W rozmowie z tvn24.pl dodał, że do samego końca szef rozgłośni nie konsultował z radą programową nowego kursu stacji i sposobu wykorzystania w niej sztucznej inteligencji.

Apel byłych dziennikarzy

Decyzję likwidatora skrytykowali w internecie słuchacze Radia Kraków oraz byli dziennikarze stacji. Mateusz Demski, dziennikarz i krytyk filmowy, który jeszcze niedawno prowadził audycję w OFF Radiu Kraków, opublikował petycję, w której zaapelował "o powrót do OFF Radia Kraków w kształcie, w którym przez lata znali go słuchacze i słuchaczki. Do audycji tworzonych z pasją i zaangażowaniem, opartych na pogłębionych i zaangażowanych rozmowach, a przede wszystkim na spotkaniu. Człowieka z człowiekiem". Apel ten, skierowany m.in. do KRRiT, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rady Etyki Mediów, podpisało w ciągu ok. pięciu godzin po jego udostępnieniu blisko sześć tysięcy osób.

- To po prostu nieetyczne. Nie taka jest misja mediów publicznych. Eksperymentowanie na młodych ludziach, podsuwając im jakieś treści AI, sprawdzając ich reakcję? To brzmi jak eksperyment społeczny sprzed pół wieku, poczwara - ocenił Demski w rozmowie z tvn24.pl. W swoim wpisie na Facebooku pomysł Marcina Pulita określa jako "irracjonalny", zarzucając redaktorowi naczelnemu, że "przekształcił media publiczne w poligon doświadczalny".

- Takie wykorzystanie sztucznej inteligencji to niebezpieczne otworzenie furtki, która może wyrządzić sporo szkód - dodał.

Były dziennikarz OFF Radia Kraków zwrócił uwagę, że jego zdaniem pomysł Marcina Pulita na zastąpienie ludzi sztuczną inteligencją wynika z oszczędności.

- Wiemy, w jakiej sytuacji finansowej są obecnie media publiczne. Cały czas chodzi o oszczędności. Cały czas mówiło się w redakcji o tym, że znikamy przez cięcia - powiedział Marcin Demski. - Wiedzieliśmy, że po naszym odejściu jakaś nowość w nowym OFF Radiu Kraków ma się pojawić, ale nie zdawaliśmy sobie sprawy, że chodzi o takie wykorzystanie sztucznej inteligencji - podkreślił nasz rozmówca.

- Niektórzy z nas wiedzieli, że do tego dojdzie. To jest bardzo cyniczne ze strony likwidatora, bo osoby współtworzące OFF Radio Kraków były na absolutnie najwyższym poziomie. A teraz? Na falach, które budowaliśmy przez ostatnie lata, pojawiły się jakieś trzy awatary pana likwidatora - stwierdziła w rozmowie z tvn24.pl była dziennikarka OFF Radia Kraków Martyna Masztalerz.

Masztalerz, która przy alei Słowackiego w Krakowie nie pracuje od marca tego roku roku, przekazała, że już wtedy w rozgłośni zastanawiano się, co zrobić z OFF Radiem Kraków. Dlaczego? - Wszystko tłumaczono cięciami budżetowymi - dodała. W emocjonalnym wpisie na Facebooku dziennikarka podkreśliła, że "moje ukochane Off Radio Kraków zamieniło się w pole eksperymentalne". "Czy kiedy eksperyment się skończy, a wierchuszka skonfrontuje swoje innowacyjne wizje z rzeczywistością, będziemy mogli wrócić do pracy?" - czytamy we wpisie Masztalerz.

Radio Kraków. Gmach przy al. Słowackiego w KrakowieGOOGLE MAPS

Likwidator: eksperyment na trzy miesiące, wracamy do ludzi

Próbowaliśmy we wtorek zadać pytania likwidatorowi i redaktorowi naczelnemu Radia Kraków, ten jednak nie odebrał od nas telefonu i nie odpisał na wiadomość SMS. Przesłał jednak na Kontakt 24 oświadczenie, w którym odniósł się do krytycznych głosów, pojawiających się w Internecie.

Marcin Pulit poinformował w komunikacie, że "żaden pracownik OFF Radia Kraków nie został zwolniony", bo programy prowadzili na antenie "głównie zewnętrzni współpracownicy i to z nimi (z końcem sierpnia 2024) rozwiązane zostały umowy o współpracę".

"Przyczyną nie było wprowadzenie narzędzi sztucznej inteligencji. Po 9 latach istnienia, na początku tego roku, została dokonana analiza słuchalności i zawartości merytorycznej programu. Większość programu anteny OFF Radia Kraków pokrywała się z drugim kanałem tematycznym Radiem Kraków Kultura oraz główną anteną Radia Kraków, a zasięgi słuchalności OFF Radia Kraków były bliskie zeru. To było podstawą do decyzji o dokonaniu zmiany" - stwierdził Marcin Pulit.

Likwidator Radia Kraków poinformował, że kanał w nowej formule ma być skierowany do słuchacza w wieku 18-26 lat i że pod tym kątem konstruowana jest już playlista. - Pomysł, by w okresie przejściowym przeprowadzić eksperyment radiowy z użyciem narzędzi sztucznej inteligencji zrodził się przy okazji. To element naszego udziału w debacie na temat szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój AI. Założyliśmy, że po 3 miesiącach zostanie przeprowadzona ewaluacja eksperymentu - przekazał Pulit. Podkreślił, że eksperyment nie będzie prowadzony na antenach Radia Kraków i Radia Kraków Kultura.

CAŁE OŚWIADCZENIE LIKWIDATORA RADIA KRAKÓW >>>

We wtorek po godzinie 16 - kilka godzin po wydaniu komunikatu - Marcin Pulit był gościem audycji Radia Kraków "Co niesie dzień". Dziennikarz Bartłomiej Ziaja pytał go m.in. o krytykę kontrowersyjnej decyzji i o to, czy żywi dziennikarze wrócą do stacji.

- Na pewno wrócimy do ludzi w OFF Radiu Kraków. Mamy czas, żeby wypracowywać nową formułę programu (...). Założenie jest takie, że wprowadzamy tam żywych dziennikarzy, młodą krew. Chcę, żeby to było radio, gdzie młodzi ludzie, młodzi adepci dziennikarstwa, będą mogli kształtować swój warsztat w przyszłości. To jest zamknięte w czasie, maksymalnie trzy miesiące, a może krócej - powiedział redaktor naczelny.

Marcin Pulit podkreślił, że treści są generowane "przez żywych, prawdziwych dziennikarzy, którzy do generowania tych treści używają narzędzi sztucznej inteligencji". Odniósł się też do petycji Mateusza Demskiego. - Pytanie, czy ta petycja jest w obronie osoby, która był współpracownikiem i nie ma już programu, czy w jakiejś innej sprawie? Bo co do zagrożeń, jakie niesie sztuczna inteligencja, to z treścią tej petycji całkowicie się zgadzam - dodał.

- Chcę zapewnić, że nie zamierzam nikogo zastępować sztuczną inteligencją (...). To nie o to chodzi. Bo taki fejkowy przekaz poszedł dzisiaj w przestrzeni medialnej (…). Ten fejk news był produkowany przez dziennikarzy, a nie przez sztuczną inteligencję - stwierdził Pulit, podkreślając, że eksperyment jest elementem "debaty o szansach i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja".

Autorka/Autor:Bartłomiej Plewnia

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: GOOGLE MAPS

Pozostałe wiadomości

Donald Trump powiedział w czwartek, że jeśli kraje NATO nie płacą wystarczająco dużo na swoją obronność, Stany Zjednoczone nie będą ich bronić. Nie jest to pierwszy raz, kiedy prezydent USA łączy ze sobą kwestie wydatków na obronność z ochroną w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podobną narracją posługiwał się już w kampanii wyborczej.

Trump: jeśli kraje NATO nie płacą na swoją obronę, nie będę ich bronił

Trump: jeśli kraje NATO nie płacą na swoją obronę, nie będę ich bronił

Źródło:
Reuters, PAP, Konkret24, Newsweek

Rada Europejska przyjęła konkluzje w sprawach obronności, lecz zapisy dotyczące wsparcia Ukrainy poparło 26 państw, bez Węgier - podały agencje informacyjne, powołując się na unijne źródła. Tekst o Ukrainie będzie dołączony do konkluzji, które stanowią wytyczne dla organów Unii Europejskiej.

Przywódcy państw UE pominęli Węgry. Zapisy o Ukrainie "zdecydowanie popierane przez 26 państw"

Przywódcy państw UE pominęli Węgry. Zapisy o Ukrainie "zdecydowanie popierane przez 26 państw"

Źródło:
Reuters, PAP

- Wzmocnią tożsamość obronną Europy, państw europejskich i jednocześnie państw natowskich. No i pozwolą stworzyć platformę pomocy dla Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Mieczysław Bieniek, doradca ministra obrony narodowej do spraw bezpieczeństwa oraz były zastępca dowódcy NATO do spraw transformacji, komentując czwartkowe rozmowy europejskich przywódców w Brukseli.

Doradca ministra obrony o planie dozbrajania Europy. "Czasu mamy niewiele"

Doradca ministra obrony o planie dozbrajania Europy. "Czasu mamy niewiele"

Źródło:
TVN24

Prezydent Donald Trump ogłosił zawieszenie pobierania 25-procentowych ceł na towary z Meksyku objęte traktatem USMCA. Jak wyjaśnił, umowa obowiązuje do 2 kwietnia bieżącego roku. Według Reutersa zmienione rozporządzenie taryfowe dotyczące zawieszenia ceł uwzględnia także Kanadę.

Kolejny zwrot w sprawie ceł. Trump zabiera głos

Kolejny zwrot w sprawie ceł. Trump zabiera głos

Źródło:
PAP

- Dzisiaj presja powinna być na agresora, a nie na ofiarę agresji - ocenił w "Kropce nad i" w TVN24 Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat na prezydenta RP, mówiąc o wstrzymaniu pomocy USA dla Ukrainy. Jednocześnie stwierdził, że "Polska jest w unikatowej sytuacji", bo ma "niesłychanie mocne" relacje w Unii Europejskiej i "kapitał zaufania" u nowej amerykańskiej administracji.

Trzaskowski: powiem coś, czego się pani nie spodziewa

Trzaskowski: powiem coś, czego się pani nie spodziewa

Źródło:
TVN24

W siedzibie Prawa i Sprawiedliwości odbyło się posiedzenie klubu parlamentarnego PiS. Uczestniczył w nim także kandydat tego ugrupowania na prezydenta Karol Nawrocki. - Podziękował za dotychczasowe wsparcie, zaangażowanie. Przecież te 200 spotkań, które odbył, nie zorganizowały się same - relacjonował poseł Zbigniew Kuźmiuk tuż po wyjściu. 

Nawrocki na Nowogrodzkiej. Poseł PiS: Podziękował. Przecież te spotkania nie zorganizowały się same

Nawrocki na Nowogrodzkiej. Poseł PiS: Podziękował. Przecież te spotkania nie zorganizowały się same

Źródło:
TVN24

Papież jest w stabilnym stanie - poinformował Watykan w czwartek wieczorem. Franciszek nie doświadczył żadnych nowych kryzysów oddechowych. W piątek komunikatu o stanie papieża nie będzie. Franciszek od 14 lutego przebywa w szpitalu. Pierwszy raz od tego dnia można było usłyszeć jego głos. Papież w nagraniu wideo przemówił do wiernych modlących się w intencji jego powrotu do zdrowia.

Watykan informuje o stanie zdrowia papieża i zapowiada zmianę. Wierni usłyszeli jego podziękowanie

Watykan informuje o stanie zdrowia papieża i zapowiada zmianę. Wierni usłyszeli jego podziękowanie

Źródło:
Reuters, PAP

Specjalny wysłannik USA do spraw Ukrainy i Rosji Keith Kellogg powiedział w czwartek, że podejście prezydenta Donalda Trumpa do wojny w Ukrainie opiera się na "uświadomieniu sobie, że Stany Zjednoczone muszą zresetować stosunki z Rosją". Kellog pytany o wstrzymanie wsparcia dla Ukrainy, odpowiedział, że "Ukraińcy sami to na siebie ściągnęli".

"Szersza strategia" i "reset" z Rosją. Kellogg wyjaśnia, skąd decyzje Trumpa

"Szersza strategia" i "reset" z Rosją. Kellogg wyjaśnia, skąd decyzje Trumpa

Źródło:
PAP

- Rozpoczęta przez USA wojna handlowa będzie trwać - stwierdził premier Kanady Justin Trudeau, podsumowując rozmowy z administracją amerykańską. Kanada stara się ograniczyć negatywne skutki wprowadzonych we wtorek amerykańskich ceł.

"Wojna handlowa z USA będzie trwać"

"Wojna handlowa z USA będzie trwać"

Źródło:
PAP

Wołodymyr Zełenski, który wziął udział w nadzwyczajnym szczycie unijnych liderów w Brukseli, stwierdził, że Rosja może udowodnić, że chce końca wojny, zaprzestając ataków na cele cywilne w Ukrainie i zawieszając operacje na Morzu Czarnym. Ukraiński prezydent napisał, że "trwały pokój jest możliwy dzięki współpracy Ukrainy, całej Europy i Stanów Zjednoczonych".

"Dwa sposoby" sprawdzenia intencji Rosji. Szczyt trwał, Zełenski zamieścił wpis

"Dwa sposoby" sprawdzenia intencji Rosji. Szczyt trwał, Zełenski zamieścił wpis

Źródło:
PAP, Reuters

"Wychodzimy z impasu" - tak zapowiada przygotowania do budowy Wschodniej Obwodnicy Warszawy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Trasa nie powstała od 10 lat z powodu "sporów formalno-prawno-środowiskowych". Teraz wszystko ląduje w koszu i tworzenie dokumentacji zaczyna się od nowa.

Wschodnia Obwodnica Warszawy. Po 10 latach sporów zaczynają wszystko od nowa

Wschodnia Obwodnica Warszawy. Po 10 latach sporów zaczynają wszystko od nowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki mówił, że rezygnacja z dotacji do aut elektrycznych to sposób na niższe ceny prądu. "My wszyscy płacimy za kilkadziesiąt tysięcy samochodów elektrycznych" - twierdził. Pokazujemy, na ile dokładnie pojazdów wypłacono dotacje i jakie to były kwoty.

Nawrocki chce likwidacji dopłat do elektryków. Sprawdziliśmy, ile wyniosły i kto je otrzymał

Nawrocki chce likwidacji dopłat do elektryków. Sprawdziliśmy, ile wyniosły i kto je otrzymał

Źródło:
Konkret24

- Ogromny hejt spotkał raczej mnie niż tę osobę, i bardzo dobrze - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Szałabawka reporterowi TVN24 Radomirowi Witowi. Poseł zamieścił w mediach społecznościowych wpis opatrzony zdjęciem młodego mężczyzny w komunikacji miejskiej. Sugerował, że jest on nielegalnie przebywającym w Polsce migrantem, który stanowi zagrożenie dla społeczeństwa. A to szanowany fryzjer, którego Szałabawka teraz - jak mówi - zamierza przeprosić.

Poseł PiS tłumaczy się ze skandalicznego wpisu

Poseł PiS tłumaczy się ze skandalicznego wpisu

Źródło:
TVN24

Historia pana Piotra z Dębna, który od 12 lat cierpi na zanik płuc, poruszyła całą Polskę. Mężczyzna oddychał dzięki butlom z tlenem. Ratunkiem miał być przeszczep. We wtorek zadzwonił telefon, na który 52-latek czekał od roku: jest dawca płuc.

Od roku czekał ze spakowaną torbą, telefon w końcu zadzwonił. Pan Piotr ma już nowe płuca

Od roku czekał ze spakowaną torbą, telefon w końcu zadzwonił. Pan Piotr ma już nowe płuca

Źródło:
Fakty TVN, TVN24

Łukasz Mik przywoził pani Genowefie emeryturę od trzech lat. Tego dnia kobieta nie otworzyła, pierwszy raz. Listonosz wypisał i zostawił awizo. Nie dało mu to jednak spokoju. Wrócił. Pociągnął za klamkę, a kiedy okazało się, że drzwi są otwarte, wszedł do środka. W pokoju stała pani Genowefa, nie była w stanie powiedzieć słowa. Traciła oddech.

Przywoził pani Genowefie emeryturę, pierwszy raz nie otworzyła drzwi. Listonosz pociągnął za klamkę

Przywoził pani Genowefie emeryturę, pierwszy raz nie otworzyła drzwi. Listonosz pociągnął za klamkę

Źródło:
TVN24

Mała, zmarznięta dziewczynka żebrze pod sklepem - takie zgłoszenie otrzymał dyżurny stołecznej straży miejskiej. Dziecko miało prosić o produkty spożywcze lub pieniądze.

Alarmujące zgłoszenie. "Przed sklepem żebrze mała, zmarznięta dziewczynka"

Alarmujące zgłoszenie. "Przed sklepem żebrze mała, zmarznięta dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW przedstawił dane dotyczące ilości śniegu, jaka spadła w tym roku w Tatrach. Okazuje się, że niepokojące zimowe trendy zaczynają być coraz bardziej odczuwalne także w górach. Podczas tej zimy, w najbardziej "białym" momencie, na Kasprowym Wierchu warstwa śniegu sięgała zaledwie 86 centymetrów.

Kryzys śnieżny w Tatrach. Alarmujące dane

Kryzys śnieżny w Tatrach. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki wciąż mówi o "trzykrotnym spadku przyjęć" do wojska. Według szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w razie konfliktu Polska może stworzyć półmilionową armię. A jak jest naprawdę z liczebnością naszej armii i rekrutacją do niej? Prezentujemy dane Ministerstwa Obrony Narodowej.

Ilu mamy "żołnierzy pod bronią", a ilu rekrutujemy co roku. Najnowsze dane

Ilu mamy "żołnierzy pod bronią", a ilu rekrutujemy co roku. Najnowsze dane

Źródło:
Konkret24

- Złożyłem na ręce sekretarza generalnego NATO wniosek o postawienie na najbliższym szczycie w Hadze sprawy natychmiastowego zwiększenia wydatków krajów Sojuszu na obronność do 3 procent PKB - powiedział prezydent Andrzej Duda w trakcie wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte w Brukseli.

Duda o "wstrząsach wtórnych" w relacjach USA-Ukraina. Rutte jest "ostrożnie optymistyczny"

Duda o "wstrząsach wtórnych" w relacjach USA-Ukraina. Rutte jest "ostrożnie optymistyczny"

Źródło:
PAP

- Waszyngton stał się dworem Nerona - stwierdził francuski senator z mównicy parlamentarnej. Claude Malhuret mówił też o "błaźnie naćpanym ketaminą", a Donalda Trumpa nazwał "zapalczywym cesarzem". Senator wezwał do pomocy Ukrainie i budowania potencjału militarnego Europy. - Nasi rodzice pokonali faszyzm i komunizm za cenę wszelkich poświęceń. Zadaniem naszego pokolenia jest pokonanie totalitaryzmów XXI wieku - zaapelował.

Francuski senator: Waszyngton stał się dworem Nerona. Mówi też o "błaźnie naćpanym ketaminą"

Francuski senator: Waszyngton stał się dworem Nerona. Mówi też o "błaźnie naćpanym ketaminą"

Źródło:
L'Essentiel de l'Éco, CNN

Sejm zagłosował za uchyleniem immunitetu prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu i byłemu ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi. Posłowie wyrazili też zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Dariusza Mateckiego. 

Sejm zdecydował w sprawie Kaczyńskiego, Błaszczaka i Mateckiego

Sejm zdecydował w sprawie Kaczyńskiego, Błaszczaka i Mateckiego

Źródło:
TVN24, PAP

PKO BP ostrzega przed oszustami, którzy rozsyłają fałszywe potwierdzenia przelewów. W komunikacie zaapelowano, by nie klikać w linki ani nie otwierać otrzymanych załączników, gdyż grozi to utratą pieniędzy.

PKO BP ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

PKO BP ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Zastąpienie 3G nowoczesnym standardem 4G i 5G będzie realizowane etapami i rozpocznie się w kwietniu 2025 roku - przekazał w komunikacie operator sieci Play. Firma zapewnia, że pomimo zmian wszystkie połączenia głosowe będą obsługiwane, bez względu na rodzaj telefonu. W niektórych przypadkach rekomenduje jednak wymianę urządzenia na nowsze.

Duży operator wprowadza zmiany. Klienci dostaną SMS-y

Duży operator wprowadza zmiany. Klienci dostaną SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

- Ze względu na rosnące statystyki dotyczące kierowców bez prawa jazdy lub pod wpływem alkoholu można wprowadzić obowiązek sprawdzania uprawnień do kierowania przy sprzedaży paliwa - zaproponowała w interpelacji posłanka Katarzyna Kierzek-Koperska (KO). Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec.

Dodatkowy warunek przy sprzedaży paliwa? Odpowiedź ministerstwa

Dodatkowy warunek przy sprzedaży paliwa? Odpowiedź ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl
Są miliardy na schrony, ale nie ma jak ich wydać

Są miliardy na schrony, ale nie ma jak ich wydać

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Minister "rozważa" i "dostrzega". A dzieci nadal znikają

Minister "rozważa" i "dostrzega". A dzieci nadal znikają

Źródło:
tvn24
Premium

Tematem otwieranej w piątek w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin wystawy "1945. Nie koniec, nie początek" są losy polskich Żydów i Żydówek ocalałych z Zagłady. Powojenną rzeczywistość oglądamy oczami kilkunastu osób, które pozbawione bliskich i domu, na zgliszczach starego świata próbowały zbudować nowe życie. I stanęły przed dylematem: zostać czy wyjechać?

Na zgliszczach starego świata próbowali budować nowe życie

Na zgliszczach starego świata próbowali budować nowe życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wstrzymanie wsparcia wywiadowczego ze strony USA uniemożliwiło Ukrainie korzystanie z systemu HIMARS - informują media. Tymczasem odgrywa on bardzo ważną rolę w wojnie z Rosją. Czym właściwie jest i w jaki sposób pomógł zmienić jej bieg? Ile wyrzutni tego systemu znajduje się w Polsce? Wyjaśniamy.

HIMARS "pomógł Ukrainie zmienić bieg wojny". Ile wyrzutni mamy w Polsce?

HIMARS "pomógł Ukrainie zmienić bieg wojny". Ile wyrzutni mamy w Polsce?

Źródło:
PAP, The New York Times, tvn24.pl
"Trudno przyjąć, że przepychanie na Białoruś, w nocy, w lesie, to działanie w interesie dziecka"

"Trudno przyjąć, że przepychanie na Białoruś, w nocy, w lesie, to działanie w interesie dziecka"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prokuratura przesłuchała byłego księdza i członka rady Fundacji Lecha Kaczyńskiego Rafała Sawicza w korupcyjnym wątku afery "dwóch wież". Z ustaleń "Gazety Wyborczej" wynika, że Sawicz nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy za podpis pod uchwałą Rady Fundacji przyjął 50 tysięcy złotych w gotówce, które miał mu wręczyć Jarosław Kaczyński.

Afera "dwóch wież". Prokuratura przesłuchała byłego księdza. Nie odpowiedział na jedno z kluczowych pytań

Afera "dwóch wież". Prokuratura przesłuchała byłego księdza. Nie odpowiedział na jedno z kluczowych pytań

Źródło:
Gazeta Wyborcza, PAP

Sławomir Mentzen opowiada o Europie, gdzie "w domach zakazują modlitwy", nakazują "remonty klimatyczne" i wydają pieniądze tylko po to, żeby "było chłodniej o jeden stopień". Ta wizja ma skłaniać wyborców do głosowania na kandydata Konfederacji, który obiecuje to wszystko powstrzymać. Tylko że to obietnice nie do spełnienia, bo "prawdy" przedstawiane przez Mentzena nie są zgodne z faktami.

Wyborcze mantry Sławomira Mentzena. Niezgodne z faktami

Wyborcze mantry Sławomira Mentzena. Niezgodne z faktami

Źródło:
Konkret24

Kiedy będzie zmiana czasu? W 2025 roku z zimowego na czas letni przejdziemy w nocy z soboty 29 marca na niedzielę 30 marca. Wskazówki zegarów przestawimy z godziny 2:00 na 3:00, co oznacza, że pośpimy o godzinę krócej.

Zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Źródło:
tvn24.pl