TVN24 | Kraków

Jego profil DNA pasował do niewyjaśnionej sprawy sprzed 11 lat

TVN24 | Kraków

Autor:
gp
Źródło:
Małopolska policja/TVN24
Laboratoria policyjne mają teraz nowe możliwościPolicja
wideo 2/5
PolicjaLaboratoria policyjne mają teraz nowe możliwości

11 lat temu włamał się do kiosku i ukradł papierosy oraz gotówkę. Wtedy tej sprawy nie rozwiązano i została umorzona. Teraz jednak zatrzymano podejrzanego o włamanie. Obecnie ma 28 lat, usłyszał już zarzuty. Rozwiązanie sprawy było możliwe między innymi dzięki aktualnym możliwościom w dziedzinie genetyki.

We wrześniu 2010 roku na terenie Nowego Sącza nieznany sprawca wyłamał ramę z siatką zabezpieczającą, wybił szybę, po czym z kiosku ukradł gotówkę oraz papierosy. Pomimo przeprowadzonego dochodzenia nie ustalono tożsamości sprawcy, który przez prawie 11 lat myślał, że pozostanie bezkarny. Została wydana formalna decyzja o umorzeniu postępowania,.

Zabezpieczone ślady pozwoliły jednak na wyodrębnienie profilu DNA sprawcy tego przestępstwa i zarejestrowanie go w Komendzie Głównej Policji, w zbiorze danych dotyczącym niezidentyfikowanych sprawców.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Przy okazji innej sprawy

Pod koniec ubiegłego roku policjanci realizując sprawę narkotykową przeszukali mieszkanie 28-latka z Nowego Sącza. Znaleźli tam i zabezpieczyli ponad 35 gramów marihuany i 65 gramów MDMA (ecstasy). Wówczas od mężczyzny, jako podejrzanego pobrano materiał biologiczny, z którego wyodrębniono profil genetyczny. Ten profil DNA został zarejestrowany w policyjnej bazie danych a sprawa narkotykowa został skierowana do miejscowej prokuratury a następnie do sądu (w tym roku).  

W Komendzie Głównej Policji system dokonał automatycznego porównania profilu DNA 28-latka z profilami genetycznymi nieznanych osób z bazy spraw niewykrytych. Podczas porównania okazało się, że 28-latek jest odpowiedzialny za kradzież z włamaniem sprzed 11 lat.

W rezultacie dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii w dziedzinie kryminalistyki możliwe było rozwikłanie archiwalnej sprawy i przedstawienie zarzutów. Teraz sąd będzie rozpatrywał kolejną sprawę 28-latka. Za kradzież z włamaniem z 2010 roku sądeczaninowi grozi do 10 lat więzienia. 

Autor:gp

Źródło: Małopolska policja/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Policja