Msza kończąca Światowe Dni Młodzieży 2016 zostanie odprawiona w Brzegach k. Wieliczki, pozostałe uroczystości z udziałem papieża Franciszka odbędą się w Krakowie – poinformował metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r. Jak przypomniał metropolita krakowski podczas mszy Niedzieli Palmowej w sanktuarium św. Jana Pawła II, już "za rok i kilka miesięcy będziemy gościć papieża Franciszka w Polsce i rzesze uczniów Jezusa Chrystusa z całego świata".
- Współczesny świat, również Polska, potrzebuje takiego potężnego świadectwa wiary i jedności. Chcemy tu, w Polsce, w Krakowie dać to zbiorowe świadectwo, chcemy podzielić się naszym entuzjazmem i wiarą - podkreślił Dziwisz - Trzeba obudzić całą młodzież w Polsce, aby zrozumiała, że są wartości, za które warto się poświęcić, za które warto żyć - dodał.
Błonia będą za małe
Młodzi powitają papieża Franciszka 28 lipca, na krakowskich Błoniach. W tym samym miejscu dzień później papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej. Na Błoniach odbędzie się też msza na otwarcie ŚDM, której przewodniczyć będzie kardynał Dziwisz.
- Krakowskie Błonia są uświęcone już spotkaniami z Janem Pawłem II i Benedyktem XVI. Cieszymy się, że tradycja spotkań z papieżem i papieżami na krakowskich Błoniach jest kontynuowana - mówił w niedzielę kard. Dziwisz. Według szacunków organizatorów w czwartkowym powitaniu papieża może uczestniczyć 500 – 600 tys. wiernych, a w piątkowej Drodze Krzyżowej – około 1 mln.
Metropolita krakowski przypomniał, że miejsce to jest za małe, by pomieścić kilka milionów młodych ludzi, dlatego finałowe spotkania papieża Franciszka z młodzieżą - sobotnie czuwanie modlitewne i niedzielna msza św. - odbędą się na granicy Krakowa i Wieliczki, w Brzegach. - Szukaliśmy nazwy tego miejsca i znaleźliśmy. Pomógł nam Ojciec Święty Franciszek. Będzie to Campus Misericordiae (Pole Miłosierdzia – red.). Stamtąd roześle Ojciec Święty młodzież na cały świat, aby głosili Miłosierdzie Boże - zapowiedział metropolita krakowski.
Prace przygotowawcze trwają
Komitet Organizacyjny ŚDM spodziewa się, że w kulminacyjnych wydarzeniach weźmie udział około 2 mln osób, dlatego długo szukano odpowiedniego miejsca, w którym młodzi ludzie będą mogli razem z papieżem modlić się i spędzić noc w oczekiwaniu na niedzielną mszę św. Jak wyjaśnił dziennikarzom koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego bp Damian Muskus, Campus Misericordiae znajduje się na pograniczu Krakowa i Wieliczki, w miejscu świetnie skomunikowanym, od wielu lat przygotowywanym pod powstanie strefy aktywności gospodarczej. - Zatem nie trzeba wielu nakładów, by to miejsce wykorzystać w przyszłym roku – stąd ta decyzja. Trwają tam prace przygotowawcze – przeszkód i problemów już nie ma, a jeśli są to zostaną w szybkim czasie zniwelowane - zadeklarował.
Według niego na razie trudno ocenić, ile dokładnie osób będzie uczestniczyć w ŚDM w Krakowie. Zależy to – wyjaśnił – od kształtu pielgrzymki papieskiej, czy papież Franciszek skorzysta z zaproszeń biskupów Warszawy, Poznania, Gniezna, Częstochowy i odwiedzi również inne polskie miasta. - Jeśli pielgrzymka będzie się koncentrować tylko w Krakowie, to ta liczba może być większa - ocenił.
Bp Muskus zaznaczył, że przygotowania do przyszłorocznej pielgrzymki są „w pełnym biegu i nabierają jeszcze większego tempa”. W ostatnim czasie odbyły się spotkania z papieską radą ds. świeckich, a także pierwsze spotkanie zespołu rządowo-kościelnego powołanego do spraw przygotowania wizyty papieża Franciszka. Trwa m.in. zbieranie zgłoszeń od chętnych chcących ugościć w swych domach pielgrzymów na ŚDM.
Polska po raz drugi będzie gospodarzem ŚDM
Niedzielna msza św. Posłania, podczas której papież „posyła młodych na cały świat”, celebrowana przez papieża Franciszka będzie podsumowaniem Światowych Dni Młodzieży. Na koniec, w trakcie modlitwy Anioł Pański, papież ogłosi miejsce i datę kolejnego spotkania z młodymi. W niedzielę po południu tuż przed wyjazdem spotka się jeszcze z wolontariuszami zaangażowanymi w ŚDM.
W programie Światowych Dni Młodzieży będą: katechezy głoszone w różnych językach przez biskupów z całego świata oraz Festiwal Młodych czyli wydarzenia artystyczne i służące rozwojowi duchowemu. W ramach Centrum Powołaniowego swą działalności prezentować będą zgromadzenia zakonne, katolickie szkoły i uczelnie, wydawnictwa, organizacje misyjne oraz ruchy i wspólnoty krajowe i międzynarodowe.
Poprzednie Światowe Dni Młodzieży odbyły się w 2013 r. w Rio de Janeiro w Brazylii. Polska była gospodarzem tego wydarzenia tylko raz - w 1991 r. w Częstochowie. W spotkaniu tym wzięło wówczas udział 1,5 mln osób.
Ideę Światowych Dni Młodzieży zaszczepił wśród młodych papież Jan Paweł II, który w 1984 r. w Rzymie wręczył młodym krzyż - symbol Dni. Starania o to, by Kraków był gospodarzem spotkania młodzieży, trwały od 2011 r.
Autor: wini / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: commons.wikimedia.org | Benhur Arcayan