- Żyje się tu tragicznie, smród jest nie do zniesienia – tak mieszkańcy częstochowskiego Rakowa komentują pracę myjni cystern kolejowych, którą uruchomiono kilkadziesiąt metrów od ich domów. Badania, przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wykazały, że w okolicy znacznie przekroczone zostały normy szkodliwych substancji.
Jak mówią częstochowianie, problemy zaczęły się w zeszłym roku, jednak ostatnio się nasiliły. - Żyje się ciężko, najgorzej jest popołudniami i wieczorem –mówi jeden z mieszkańców. Inna osoba dodaje, że przykry zapach dociera również do mieszkań, nawet mimo zamkniętych okien.
- Skandaliczne jest to, że między blokami ktoś utworzył zakład, który kopci jakimiś chemikaliami. Tu mieszkają dzieci, dorośli i starsi. Wszyscy wymiotują, ludzi boli głowa, po prostu nie da się żyć – alarmuje mieszkanka Rakowa. Jak dodaje kobieta, w pobliżu zakładu znajduje się również przedszkole.
Mieszkańcy osiedla starają się uporać z problemem – regularnie dzwonią do straży pożarnej, jednak ta nie jest w stanie im pomóc. – Straż podjeżdża, mierzy powietrze, mówi, że jest zero zanieczyszczeń i odjeżdża – relacjonuje częstochowianka.
Przekroczone normy
Informacja o fatalnej sytuacji mieszkańców osiedla dotarła też do Wydziału Zarządzania Kryzysowego częstochowskiego urzędu miasta. – Dowiedzieliśmy się od tym około tydzień temu. Od tej pory wszystkie służby mają obowiązek sprawdzenia tego – powiedział reporterowi TVN24 przedstawiciel Wydziału. Jak dodał, na pechowe osiedle przyjechał już Powiatowy Inspektor Sanitarny, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska oraz przedstawiciel urzędu miasta.
- Doraźne badania nic nie wykazały, ale Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska założył sondy, które przez kilka dni tu były – relacjonuje przedstawiciel WZK.
Okazało się, że w okolicy jest dwudziestokrotnie przekroczony poziom benzenu, pierwiastka o silnym działaniu rakotwórczym. Jak jednak podaje Gazeta Wyborcza, myjnia uzyskała opinię Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, że jej działalność nie ma szkodliwego wpływu na środowisko.
Autor: wini / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: tvn24