Ksiądz z zarzutami molestowania pacjentki. Kuria zawiadomiła prokuraturę po czterech latach

Źródło:
TVN24 Kraków / RMF24
Ksiądz usłyszał prokuratorskie zarzuty
Ksiądz usłyszał prokuratorskie zarzutyTVN24
wideo 2/8
live ksiadz 1

Prokuratura postawiła księdzu z Małopolski zarzut wykorzystania seksualnego osoby niepoczytalnej lub bezradnej. Duchowny, który pełnił obowiązki kapelana w szpitalu, miał molestować starszą pacjentkę w 2017 roku. Kuria zawiadomiła prokuraturę dopiero cztery lata później.

Do zdarzeń, o których poinformował portal RMF24, miało dojść na oddziale geriatrycznym w jednym ze szpitali na południu Polski. Duchowny codziennie odwiedzał pacjentów, w tym starszą, niepełnosprawną kobietę. W kwietniu 2017 roku ksiądz miał zostać przyłapany na molestowaniu seksualnym chorej. Szpital zawiadomił wtedy kurię.

Według wyjaśnień dyrektora placówki, cytowanych przez RMF24, przepis o obowiązku powiadomienia policji o takich sytuacjach wszedł w życie w drugiej połowie 2017 roku, czyli już po opisywanych wydarzeniach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kuria zawiadamia prokuraturę

Kuria odwołała księdza z funkcji kapelana w kilku placówkach medycznych, jednak nie zawiadomiła prokuratury od razu. Stało się to dopiero w 2021 roku, czyli cztery lata po zdarzeniu.

O tę sytuację zapytaliśmy w biurze prasowym krakowskiej kurii. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź: "(...) W sytuacji, gdy wobec któregokolwiek z kapłanów Archidiecezji Krakowskiej pojawiają się wiarygodne informacje o nadużyciach, Archidiecezja Krakowska, biorąc pod uwagę dostępną wiedzę i rozeznanie sytuacji, a także brak wcześniejszego zgłoszenia do właściwych organów ze strony bezpośrednio zaangażowanych w sprawę, składa podejrzenie o możliwości popełnienia przestępstwa oraz podejmuje dochodzenie kanoniczne. Kuria Metropolitalna w Krakowie, gdy zajdzie taka konieczność, współpracuje bez zarzutów z organami ścigania, oczekuje na wynik dochodzenia w tej sprawie".

Zarzuty dla księdza

Prokuratura postawiła księdzu z Małopolski zarzut wykorzystania seksualnego osoby niepoczytalnej lub bezradnej.

- Mogę potwierdzić, że w prokuraturze jest prowadzone takie postępowanie. Zostało zainicjowane zawiadomieniem kurii w Krakowie. W lutym tego roku skierowane zostało pismo z kurii do komendy wojewódzkiej policji, która to po dokonaniu pewnych czynności przekazała materiały do prokuratury. Myśmy w kwietniu tego roku wszczęli w tej sprawie śledztwo, a kilka dni temu Kazimierzowi K. przedstawiliśmy zarzut dopuszczenia się innej czynności seksualnej w stosunku do osoby nieporadnej z uwagi na wiek – powiedział Janusz Hnatko, rzecznik prasowy krakowskiej prokuratury okręgowej.

Podejrzany nie przyznał się do zarzucanego mu czynu.

Oświadczenie szpitala

Zakład Opieki Zdrowotnej, w którym miało dojść do zdarzenia, wydał oświadczenie. Informuje, że koordynator oddziału, na którym pracował kapelan 23.04.2017 r. "podjął decyzję o zawieszeniu jego (kapelana - red.) wykonania posługi kapłańskiej w oddziale paliatywnym, skutkiem czego od tego dnia nie udał się już do pacjentów. Równocześnie w ZOZ Sucha Beskidzka, po przeprowadzeniu rozmowy wyjaśniającej, została podjęta decyzja o rozwiązaniu umowy zlecenia z kapelanem w przedmiocie posługi kapłańskiej w Makowie Podhalańskim. Rozwiązanie umowy nastąpiło w dniu 04.05.2017 roku. Podstawą decyzji o rozwiązaniu umowy były wątpliwości związane z postawą kapelana w stosunku do pacjentów, dbałość o dobro pacjentów i spokój ich rodzin."

Z oświadczenia wynika także, że kierownictwo oddziału przekazało informację kurii metropolitalnej za pośrednictwem proboszcza parafii w Makowie Podhalańskim.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Dla mnie jest zaskakujące...

Sprawę skomentował ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. - Każdy duchowny jest obywatelem RP i ma te same prawa i obowiązki. Jeżeli personel szpitala zgłosił przełożonemu tego księdza, czyli arcybiskupowi, to on powinien przede wszystkim to wyjaśnić, przeprowadzić dochodzenie, ale równocześnie skierować to i do prokuratury, i do Stolicy Apostolskiej - powiedział ksiądz. I dodał: - Dla mnie jest zaskakujące, że kuria powiadomiła o tym prokuraturę dopiero w tym roku, czyli czekała cztery lata. Z tego, co wiem, ten ksiądz został odwołany z funkcji kapelana szpitalnego i jest jako pomoc duszpasterska w jednej z parafii, ale nie zmienia to faktu, dlaczego tyle czasu w ogóle czekano.

Autorka/Autor:wini/gp

Źródło: TVN24 Kraków / RMF24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek ma ruszyć proces byłego prezydenta USA i jednocześnie obecnego kandydata na ten urząd Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To będzie pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Co wiemy o tej sprawie?

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Źródło:
Reuters, BBC

Izraelski gabinet wojenny premiera Benjamina Netanjahu jest zgodny, że po irańskim ataku powietrznym na Izrael odwet jest konieczny - przekazał Reuters, powołując się na izraelskich urzędników. Politycy różnią się jednak co do tego, jaką skalę powinna przybrać odpowiedź i co do terminu, w którym akcja odwetowa powinna nastąpić.

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Źródło:
PAP

To był pewnego rodzaju teatr, żeby jednocześnie była odpowiedź Iranu, ale żeby nic się Izraelowi nie stało - mówiła w TVN24 doktor Patrycja Sasnal, komentując irańskie ataki na Izrael. Jak wskazywała, "Izrael pokazuje się przez całe miesiące w Strefie Gazy jako kat Palestyńczyków, a teraz ponownie jest ofiarą". Generał Bogusław Pacek ocenił, że dzisiejszej nocy "stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej".

Generał Pacek: stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej

Generał Pacek: stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej

Źródło:
TVN24

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Izraelska armia opublikowała nagranie, na którym widać, jak działała ich obrona powietrzna. "Tak wygląda 99-procentowa skuteczność" - napisały izraelskie siły zbrojne.

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Tak naprawdę ośmieszamy się przed całym światem, głównie przed Europą, bo nasze obywatelki przerywają ciąże we wszystkich ościennych krajach - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marzena Dębska, specjalistka ginekologii, położnictwa i perinatologii. Dodała, że "rolą państwa nie jest umoralnianie, nie jest tworzenie zakazów i zastraszanie".

"Żyjemy w kraju, w którym jest usankcjonowana hipokryzja"

Źródło:
TVN24

W Jagatowie (woj. pomorskie) doszło do przestępstwa - taką informację przekazała Estera Głuszek-Lewandowska, sołtys sołectwa Żuławka. Policja przekazała jedynie, że "w związku ze zdarzeniem policjanci prowadzą działania w gminie Pruszcz Gdański".

W Jagatowie na Pomorzu "doszło do przestępstwa". "Proszę o wzmożoną ostrożność"

W Jagatowie na Pomorzu "doszło do przestępstwa". "Proszę o wzmożoną ostrożność"

Źródło:
tvn24.pl

38-letnia Ashlee Good, która przed śmiercią uratowała swoje niespełna roczne dziecko, 30-letni Faraz Tahir, ochroniarz, który starał się pomagać zaatakowanym i udzielał im pierwszej pomocy, 25-letnia Dawn Singleton, pracowniczka sklepu odzieżowego, która "miała przed sobą całe życie". To niektóre z ofiar ataku nożownika, do którego doszło w sobotę w centrum handlowym w Sydney. Napastnik zabił w sumie sześć osób.

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Źródło:
BBC

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

W rosyjskim Kurganie sytuacja powodziowa jest bardzo trudna - rośnie poziom wody w rzece Toboł. Gubernator wezwał mieszkańców do ewakuacji. Agencja informacyjna TASS podała, że w całej Rosji w wyniku powodzi zalanych zostało ponad 14 tysięcy domów.

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

Źródło:
Reuters

Żmije zygzakowate są coraz bardziej aktywne. W przypadku ukąszenia należy zachować spokój i natychmiast wezwać pomoc. Nie wszystkie ataki kończą się zatruciem, ale warto zachować czujność nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siły rosyjskie nasiliły ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W ich wyniku została całkowicie zniszczona elektrociepłownia Trypilska, największy zakład energetyczny w środkowej Ukrainie. Zdaniem analityków do spraw wojskowości w Kijowie nasilenie ataków świadczy o zbliżającej się rosyjskiej ofensywie, a kierunki ekspansji zostały "wytypowane".

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Źródło:
tvn24.pl
Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę w nocy strażacy wyciągnęli z Jeziora Ostrowickiego w miejscowości Bieślin (woj. wielkopolskie) ciało 23-letniego mężczyzny. Wcześniej otrzymali zgłoszenie o łódce z trzema osobami, która wywróciła się na jeziorze. Wszyscy brali udział w wieczorze kawalerskim.

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Dzicy lokatorzy przejęli pub w Londynie dzierżawiony przez Gordona Ramsaya - podał "The Guardian". W budynku, który wynajmuje popularny kucharz, zamknęła się grupa co najmniej sześciu osób. "Jeśli chcesz się nas pozbyć, będziesz musiał złożyć wniosek o posiadanie w sądzie okręgowym lub w sądzie wyższej instancji - napisali na kartce, którą wywiesili na drzwiach.

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Źródło:
"The Guardian"

Żółte korowody przeszły w niedzielę ulicami Gdańska oraz innych pomorskich miejscowości. 14 kwietnia to bowiem finał Pól Nadziei - corocznej kwesty, której celem jest wsparcie hospicjów na Pomorzu.

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Źródło:
TVN24