TVN24 | Kraków

Luksusowe samochody, "puste" faktury i sześciu aresztowanych. Wśród nich znany rajdowiec

TVN24 | Kraków

Aktualizacja:
Autor:
wini/gp
Źródło:
PAP
Sześć osób zostało zatrzymanych
Sześć osób zostało zatrzymanych9.12 | Sześć osób zostało zatrzymanych w związku z podejrzeniem o oszustwa podatkowe podczas handlu luksusowymi samochodami. RMF FM podaje, że wśród zatrzymanych jest kierowca rajdowy Leszek K.
wideo 2/4
9.12 | Sześć osób zostało zatrzymanych w związku z podejrzeniem o oszustwa podatkowe podczas handlu luksusowymi samochodami. RMF FM podaje, że wśród zatrzymanych jest kierowca rajdowy Leszek K. Sześć osób zostało zatrzymanych

Sześć osób zostało zatrzymanych w związku z podejrzeniem o oszustwa podatkowe podczas handlu luksusowymi samochodami. Wśród zatrzymanych jest Leszek K., znany kierowca rajdowy. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

Informację o zatrzymaniu podejrzanych potwierdził rzecznik krakowskiej prokuratury okręgowej Janusz Hnatko. Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie, która dokonywała przestępstw karnoskarbowych. Według ustaleń śledczych Skarb Państwa w wyniku działań podejrzanych stracił co najmniej trzy miliony złotych. Grozi im do 15 lat więzienia.

Wielowątkowe śledztwo

Hnatko poinformował w środę, że trwa wielowątkowe śledztwo ws. oszustw podatkowych, związanych z nabyciem, przy wykorzystaniu przepisów wewnątrzwspólnotowych, luksusowych samochodów przez pozorujące działalność fikcyjne podmioty gospodarcze.

Auta – jak podał rzecznik – kupowane za granicą lub w Polsce w autoryzowanych salonach trafiały na rynek w kraju przy wykorzystaniu przepisów pozwalających obniżyć ich faktyczną wartość o podatek VAT oraz o należności akcyzowe. Temu celowi służyły fikcyjne, nieprowadzące faktycznej działalności podmioty gospodarcze, zarejestrowane zarówno poza granicami Polski, jak też podmioty zarejestrowane w Polsce, które – jak wyjaśnił Hnatko – nie dokumentowały w sposób rzetelny prowadzonych transakcji zakupu i dalszej sprzedaży, będąc wystawcami "pustych" faktur VAT.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zatrzymanie podejrzanych

7 grudnia, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie, funkcjonariusze Wydziału PG KWP w Krakowie zatrzymali w Warszawie i Krakowie sześć osób, którym przedstawiono zarzuty udziału w grupie przestępczej - przedmiotem jej działania miały być przestępstwa o charakterze karnoskarbowym, przeciwko dokumentom i pranie brudnych pieniędzy. Wśród zatrzymanych jest podejrzany o kierowanie grupą przestępczą.

Grupa - według śledczych - działała w latach 2015-2016 w Krakowie, Warszawie oraz innych miejscowościach na terenie kraju. Jej członkiem miał być Leszek K. , znany kierowca rajdowy, o czym jako pierwsze poinformowało radio RMF FM.

Łączna kwota, o którą uszczuplono należności finansowe, wynosiła ok. 3 mln zł, a działania miały na celu udaremnienie lub znaczne utrudnienie ustalenia przestępczego pochodzenia środków pieniężnych w łącznej wysokości nie mniejszej niż 6,4 mln zł.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty, a w środę zdecydowano o wystąpieniu do sądu o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania wobec wszystkich podejrzanych. Sąd przychylił się do wniosków. Wszyscy zatrzymani zostali aresztowani na trzy miesiące.

Autor:wini/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości