Jacek Majchrowski rozpocznie niebawem czwartą kadencję. Przez 12 lat lat jego rządów trudno było dopatrzyć się większych wpadek. Jedną z największych porażek było na pewno wycofanie się Krakowa z pomysłu organizacji zimowych igrzysk olimpijskich.
W drugiej turze wyborów prezydenckich w Krakowie Majchrowski zmierzył się z Markiem Lasotą, kandydatem zjednoczonej prawicy. Jak wstępnie pokazują sondaże, Majchrowski będzie rządził stolicą Małopolski przez następne cztery lata.
Przez 12 lat rządów zdążył przyzwyczaić do siebie mieszkańców. Na swoim koncie zanotował kilka sukcesów, które przyczyniły się do poprawy funkcjonowania Krakowa. Jednak znalazły się i wpadki, o których mieszkańcy szybko nie zapomnieli.
Obietnice spełnione po 12 latach
Na fotelu prezydenta miasta Majchrowski zasiadł w 2002 roku. Już wtedy zapowiedział budowę hali w Czyżynach i Centrum Kongresowego. Realizacje te zakończyły się jednak kilka miesięcy temu. Dopiero po 12 latach swoich rządów Majchrowski mógł je zaliczyć do swoich największych sukcesów. Kraków Arena może pomieścić około 15 tys. widzów zawodów sportowych lub wydarzeń kulturalnych. Centrum Kongresowe ma pomóc Krakowowi wypełnić jego funkcje metropolitalne, turystyczne i biznesowe oraz stać się nową ikoną architektoniczną miasta.
Również podczas pierwszej kadencji Majchrowskiego rozpoczął się proces rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków w Płaszowie. Inwestycja zakończyła się jednak dopiero w 2007 roku, co przypadło już na drugą kadencję prezydenta.
Dyplomatyczna wpadka
Podczas pierwszych lat jego rządów doszło też do zgrzytu dyplomatycznego z jego udziałem. Kraków odwiedził wtedy prezydent USA George Bush. Majchrowski na łamach jednej z gazet zamieścił felieton krytykujący wojnę w Iraku i poparł antywojenne manifestacje. Przez to nie został zaproszony na powitanie Busha na lotnisku w Balicach. Nie był też na spotkaniu z nim na Wawelu.
W czasie pierwszej kadencji Majchrowskiego rozpoczęły się modernizacja stadionu Wisły, a także remont podziemi Rynku Głównego, gdzie później otwarte zostało podziemne muzeum. Obie te inwestycje stały się cieniem na wizerunku prezydenta. Wokół budowy stadionu narosły liczne kontrowersje, na jaw wyszły błędy w projekcie obiektu, a architekt spóźniał się z przekazywaniem kolejnych części projektu firmie budowlanej. Architekta wybrał zresztą sam prezydent, co odbyło się inaczej niż w przypadku stadionu Cracovii. Tam przeprowadzony został konkurs architektoniczny.
Inwestycje z przeszkodami
W 2010 roku w sądzie skończyły się sprawy powiązane z budową muzeum w podziemiach krakowskiego Rynku. Wtedy oskarżone zostały dwie osoby: sprawujący wówczas funkcję inwestora tej budowy komunalnej - ówczesny dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji Jan T. oraz ówczesna powiatowa inspektor nadzoru budowlanego Stanisława G.
Szczegółowa kontrola prac budowlanych na Rynku Głównym ujawniła szereg nieprawidłowości, m.in. roboty budowlane w głębokich wykopach były prowadzone w sposób narażający zdrowie i życie, zarówno robotników je wykonujących, jak i przechodniów. Ponadto kubatura wykonanych robót jest o kilkanaście tysięcy metrów sześciennych większa, niż przewidywało pozwolenie na budowę uzyskane przez inwestora w grudniu 2004 roku.
Muzeum zostało oficjalnie otwarte we wrześniu 2010 roku i jest jednym z turystycznych hitów miasta.
Druga kadencja i rozwój komunikacji
Podsumowując swoją drugą kadencję, Majchrowski stwierdził, że była to kadencja inwestycji. - Zadbaliśmy o podstawy - o to co stanowi absolutny fundament funkcjonowania każdego miasta, czyli przedsięwzięcia z zakresu gospodarki komunalnej, nowe drogi i komunikację zbiorową - mówił prezydent w 2010 roku.
Jednym z jego największych sukcesów była pierwsza linia Krakowskiego Szybkiego Tramwaju z podziemnym tunelem. Majchrowski zwrócił też uwagę na dwukrotny wzrost nakładów miasta na kulturę.
Podobnie jak pierwsza, druga kadencja Majchrowskiego nie była pasmem samych sukcesów. W roku 2007 rozpoczął się remont Małego Rynku. Zamiast 5 mln złotych miasto wydało na ten cel dwa razy tyle. Sprawą zainteresowało się nawet Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Porażka z igrzyskami
Jednak swoją najbardziej spektakularną porażkę Majchrowski poniósł podczas trzeciej kadencji, kiedy miasto wycofało się z pomysłu organizacji zimowych igrzysk olimpijskich. Oficjalnie zaprezentowano złożony do MKOl wniosek aplikacyjny. Tego samego dnia Majchrowski ogłosił się nagle zwolennikiem referendum, chociaż wcześniej zdawał się być głuchy na prośby różnych środowisk o przeprowadzenie go wcześniej. W referendum mieszkańcy powiedzieli igrzyskom "nie" i Kraków musiał wycofać swoją kandydaturę.
Za kolejną porażkę minionej kadencji uważać też można decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, stwierdzającą nieważność uchwały sejmiku województwa zakazującej używania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów w Krakowie. - To nie zmieni jednak naszej polityki w tym zakresie - zapewniał Majchrowski.
Krakowianie uznali, że warto jeszcze raz dać szansę Majchrowskiemu.
Autor: mmw / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia, KKK2022