Uczniowie przed wyborem. Rekrutacja do szkół średnich w Krakowie. Najlepsze licea i technika

Źródło:
TVN24
Korki korytarzowe i ścisk w salach
Korki korytarzowe i ścisk w salachTVN24
wideo 2/5
Korki korytarzowe i ścisk w salachTVN24

Zapowiada się kolejna trudna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Do liceów, techników i szkół branżowych we wrześniu 2023 roku znów przyjdzie 1,5 rocznika. "Będzie to z pewnością konkurencyjna rekrutacja, bo sukces kandydata zależy nie tylko od jego wyników, ale także od wyników innych absolwentów szkół podstawowych" - mówi Dariusz Domajewski, wicedyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.

Dla obecnych uczniów klas ósmych szkół podstawowych zbliża się czas trudnego wyboru, który dla wielu z nich może mieć kolosalny wpływ na przebieg przyszłej kariery zawodowej. Już wkrótce zadecydują, do których szkół średnich złożą podanie o przyjęcie.

Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024 będzie ekstremalnie trudna, bo do liceów, techników i szkół branżowych we wrześniu znów trafi 1,5 rocznika. To efekt obniżenia wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Do szkół średnich będzie teraz zdawał rocznik 2009, który rozpoczął naukę w wieku sześciu lat. Oprócz tego dojdzie pół rocznika dzieci z 2008 roku, które poszły do szkoły jeszcze jako siedmiolatki.

Do podobnej sytuacji doszło w ubiegłym roku, kiedy naukę w szkołach ponadpodstawowych rozpoczął pierwszy rocznik po reformie wieku szkolnego. Były to dzieci urodzone w 2007 roku, które zaczęły naukę jako siedmiolatki i część rocznika sześciolatków - urodzonych od stycznia do czerwca 2008 roku. Na to nałożyła się reforma likwidująca gimnazja.

CZYTAJ TEŻ: Normą będą 40-osobowe klasy, lekcje na trzy zmiany. Ścisk jak 20 lat temu

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Krakowie w roku 2023

Władze Krakowa przyznają, że w nowym roku szkolnym podstawówkę ukończy około 800 uczniów więcej niż w roku poprzednim. Zamiast ponad 8500 będzie to prawie 9300 osób. W szkołach ponadpodstawowych nie ma jednak rejonizacji, więc do tego dołączy młodzież spoza Krakowa, rokrocznie jest to kilka tysięcy osób. Jak przekonuje samorząd, miejsc starczy najprawdopodobniej dla wszystkich, bo przygotowanych jest ich około 13 tysięcy. Na tę liczbę składa się jednak zarówno oferta szkół samorządowych, jak i niesamorządowych. - Będzie to z pewnością konkurencyjna rekrutacja, bo sukces kandydata zależy nie tylko od jego wyników, ale także od wyników innych absolwentów szkół podstawowych. Jeśli znajdą się lepsi, trzeba będzie poszukać sobie innej placówki. Dlatego tak ważne jest to, by nie wybierać tylko jednego wymarzonego liceum, tylko co najmniej kilka. Im więcej, tym lepiej - zaznacza w rozmowie z tvn24.pl Dariusz Domajewski, wicedyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Urzędnik podkreśla, że w ostatniej rekrutacji jeden z kandydatów złożył dokumenty do 150 szkół. Dostał się do trzeciej najbardziej przez niego pożądanej. Pytamy, czy dyrektorzy planują zwiększyć liczbę klas w swoich szkołach. - Nie będzie spektakularnego zwiększenia, choć pojawią się pewnie takie przypadki - odpowiada Domajewski. Pojawiają się też pojedyncze problemy z liczbą nauczycieli. Wolnych etatów w całym Krakowie było w ubiegłym roku około 450 na 317 szkół samorządowych. - Kandydatów nie brakuje, jednak dyrektorzy wolą mieć wakat niż zatrudniać "pierwszego lepszego" nauczyciela. To zrozumiałe, każdy pracodawca chce mieć jak najlepszych pracowników. Poza tym wolnych etatów wcale nie jest tak dużo, bo statystycznie tylko około jednego na szkołę - ocenia urzędnik.

Egzamin ósmoklasisty i wybór szkoły. Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w 2023 roku

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy ważny egzamin, do którego przystępują uczniowie podczas swojej ścieżki edukacyjnej. Jest podsumowaniem wiedzy zdobytej w szkole podstawowej, i choć nie da się go nie zdać, jego wynik istotnie wpływa na to, czy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.

Egzamin ósmoklasisty 2023 odbędzie się w dniach 23-25 maja. Każda z jego części wystartuje o godzinie 9. Uczniowie będą mieli: ■ 2 godziny zegarowe na rozwiązanie części z języka polskiego, ■ 100 minut na część matematyczną ■ oraz 1,5 godziny na napisanie egzaminu z wybranego języka nowożytnego.

Na uczniów, którzy z różnych powodów nie będą w stanie przystąpić do egzaminów w maju, terminy dodatkowe przewidziano w dniach 12-14 czerwca.

Po otrzymaniu zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty, które zostaną ogłoszone 6 lipca, uczeń musi zdecydować o wyborze konkretnej placówki i uzupełnić złożony wcześniej wniosek o świadectwo i wynik egzaminu. 

Jak liczyć punkty do szkoły średniej po egzaminie ósmoklasisty?

Maksymalna liczba punktów, którą można uzyskać w trakcie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych to 200. Połowę z nich uczeń ma szansę zdobyć za dobry wynik na egzaminie ósmoklasisty, a drugą połowę – za oceny na świadectwie, szczególne osiągnięcia czy działalność dodatkową (np. wolontariat).

Punkty za egzamin ósmoklasisty przeliczamy, mnożąc jego wynik procentowy przez 0,35 w przypadku części polonistycznej i matematycznej oraz przez 0,3 w przypadku egzaminu z części językowej.

Za co dodatkowe punkty dla ósmoklasisty:

Równie ważne są punkty za wyniki na świadectwie oraz dodatkowe osiągnięcia. W trakcie rekrutacji brane są pod uwagę oceny z języka polskiego, matematyki oraz dwóch dodatkowych przedmiotów (ustala je konkretna szkoła, do której uczeń zgłasza chęć przyjęcia). W zależności od otrzymanych ocen ósmoklasista za każdą z nich może otrzymać od 2 do 18 punktów.

Dodatkowe punkty można dostać także za:

► świadectwo z paskiem (7 punktów),

► udział w szkolnym wolontariacie (3 punkty),

► bądź szczególne osiągnięcia, np. zdobycie wysokich wyników w konkursach, olimpiadach, wydarzeniach sportowych czy artystycznych (maksymalnie 18 punktów, jednorazowo od 2 do 10 punktów).

SPRAWDŹ NASZ KALKULATOR PUNKTÓW DO SZKOŁY ŚREDNIEJ: Jak liczyć punkty do liceum i technikum?

Rekrutacja 2023 do szkół ponadpodstawowych - ważne terminy, harmonogram

15 maja - rozpoczyna się tegoroczna rekrutacja do szkół średnich.

Do 20 czerwca do godziny 15 każdy aplikujący będzie miał czas na złożenie wniosku (lub jego zmianę) wraz z dokumentami o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.

Później, bo do 12 lipca, otrzyma dodatkowe 2,5 tygodnia na uzupełnienie dokumentów o świadectwo ukończenia szkoty podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty lub złożenie nowego wniosku z uwagi na zamianę szkół, do których kandyduje.

Od 12 do 18 lipca komisje rekrutacyjne będą weryfikować dostarczone przez aplikujących wnioski o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych oraz dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata warunków poświadczanych w oświadczeniach.

Dzień później, 19 lipca, do godz. 15 do publicznej wiadomości podane zostaną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.

Do 26 lipca przyszli uczniowie mają czas na potwierdzenie woli przyjęcia do danych szkół.

27 lipca komisje rekrutacyjne opublikują listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, a także informacje o ewentualnych wolnych miejscach.

Najlepsze licea w Krakowie w 2023 r. Ranking szkół

Ranking najlepszych szkół średnich i techników już od 25 lat publikuje miesięcznik "Perspektywy". W tegorocznej edycji przeanalizowano osiągnięcia uczniów z 1360 liceów, by wybrać 1000 tych najlepszych. Wśród nich znalazły się 34 placówki z Krakowa.

Szkoły ponadpodstawowe zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Przenalizowano sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

W pierwszej setce rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 znalazło się aż osiem krakowskich liceów. Są wśród nich:

V LO im. Augusta Witkowskiego, które uplasowało się na 2. miejscu krajowego i 1. wojewódzkiego rankingu. To jedna z najbardziej prestiżowych szkół średnich w Polsce ze stupięćdziesięcioletnią tradycją. Liceum zawsze miało bardzo wysoki poziom, o czym świadczą zwycięstwa uczniów w olimpiadach przedmiotowych i czołowe miejsca zajmowane przez szkołę w najważniejszych rankingach.

I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego, które na liście krajowej znalazło się na 17. pozycji, natomiast w skali całego regionu zajęło 2. miejsce. To szkoła średnia znajdująca się przy pl. Na Groblach 9, na Nowym Świecie. Jest jedną z najstarszych istniejących i nieprzerwanie działających w Polsce szkół średnich o charakterze świeckim. I LO jest jedyną w Krakowie szkołą z klasą o profilu klasycznym - z nauką łaciny i greki.

II LO im. Króla Jana III Sobieskiego (56. miejsce w rankingu). W roku szkolnym 2023/2024 liceum przygotowało dziewięć klas, wśród których poza standardowymi profilami znalazł się m.in. profil artystyczno-architektoniczny, medialno-prawny i menedżersko-ekonomiczny.

VII Prywatne LO im. Mikołaja Reja (64. miejsce) powstało w 1993 roku w budynku przy ul. Grodzkiej 60, którego historia od ponad dwustu lat związana z działalnością edukacyjną krakowskich ewangelików. Współczesne liceum cieszy się doskonałą opinią, jego uczniowie są znakomicie przygotowani do egzaminów maturalnych i ósmoklasisty, o czym świadczą coroczne wysokie wyniki egzaminów zewnętrznych i rankingów.

VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego (66. miejsce) to szkoła, której uczniowie przystępujący do egzaminu maturalnego rokrocznie uzyskują wysokie wyniki, znacznie przekraczające średnie wyniki w Małopolsce. W roku szkolnym 2023/2024 liceum przygotowało siedem klas z możliwością nauki czterech języków obcych.

VIII Prywatne Akademickie LO (74. miejsce) edukuje młodzież od 30 lat. Od początku istnienia PALO oferuje wysoką jakość edukacji, którą potwierdza pozycja szkoły w regionie i w Polsce, wynikająca z bardzo dobrych wyników osiąganych przez młodzież na maturze polskiej i międzynarodowej.

VI LO im. Adama Mickiewicza (89. miejsce) jest jednym z najstarszych liceów w Krakowie. Od wielu lat specjalizuje się w nauczaniu języków obcych, prowadzi oddziały dwujęzyczne z językiem angielskim i hiszpańskim. Przygotowuje uczniów do egzaminów językowych (DSD II, Selectividad) oraz organizuje wymiany międzynarodowe ze szkołami: Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, Danii. Ponadto proponuje naukę w oddziałach z rozszerzonym programem nauczania przedmiotów przyrodniczych i historycznych.

VII LO im. Zofii Nałkowskiej (98. miejsce). Liceum prowadzi siedem klas o różnorodnych profilach kształcenia, zarówno humanistycznych, jak i ścisłych.

Najlepsze technika w Krakowie w 2023 r. Ranking szkół

Magazyn "Perspektywy" wziął pod uwagę wyniki 1185 techników, spełniających kryteria wejścia do rankingu i wybrał z nich 500 najlepszych. Wśród kryteriów wyboru najlepszych placówek uwzględniono sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego.

Spośród wyłonionych przez magazyn techników siedemnaście z nich to szkoły z Krakowa. Pięć z nich znalazło się w pierwszej setce rankingu:

Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, które na liście krajowej zajęło 2., a wojewódzkiej 1. miejsce. Szkoła mieści się przy ul. Monte Cassino 31 i kształci przyszłych elektroników, informatyków, programistów, teleinformatyków oraz techników telekomunikacji.

Technikum Energetyczno-Elektroniczne nr 9 im. T. Kościuszki (13. miejsce w rankingu) mieści się przy ul. Loretańskiej 16. Funkcjonuje w ramach Zespołu Szkół Energetycznych. Fachowa kadra przygotowuje młodzież do pracy w zawodach technik elektryk, technik elektronik oraz technik informatyk. Są to zawody, na które wciąż jest duże zapotrzebowanie na rynku pracy.

Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 (14. miejsce) mieści się przy ul. Krupniczej 44. Prowadzi rekrutacje do klasy dla osób pragnących zdobyć tytuł technika analityka. Szkolne laboratoria wyposażone są w nowoczesny i profesjonalny sprzęt specjalistyczny. Przekazywana wiedza ukierunkowana jest na zdobywanie praktycznych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Absolwenci znajdują zatrudnienie w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, kosmetycznym, petrochemicznym oraz laboratoriach prowadzących badania związane z ochroną środowiska.

Technikum Odzieżowe nr 18 im. St. Wyspiańskiego (17. miejsce) mieści się przy ul. Cechowej 57. Tradycje szkoły sięgają roku 1882, kiedy to powstały w Krakowie kursy robót ręcznych kobiecych przy Miejskiej Szkole Wydziałowej im. św. Scholastyki. Współcześnie kształci w zawodach: technika przemysłu modowego, stylisty, handlowca oraz technika usług fryzjerskich.

Technikum Ekonomiczno-Hotelarskie nr 4 (58. miejsce). Uczniowie zdobywają tutaj tytuły techników rachunkowości, techników ekonomistów, techników hotelarstwa i organizacji turystyki.

Oferta liceów w Krakowie. Rekrutacja, profile klas, progi punktowe

Prócz standardowych profili, takich jak humanistyczny, biologiczno-chemiczny, matematyczno-fizyczny bądź lingiwistyczny, wiele krakowskich szkół pokusiło się o przygotowanie bardziej oryginalnych modeli kształcenia.

XXXI LO im. Romana Ingardena zaprasza uczniów zainteresowanych programowaniem i projektowaniem gier, w XXIV LO im. św. Jana Pawła II uczniowie mogą wybierać m.in. pomiędzy profilem ekonomiczno-społecznym, fotograficzno-filmowym czy proobywatelskim, XVI LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego stworzyło klasę policyjno-wojskową, turystyczną i psychologiczno-pedagogiczną, natomiast XXV LO zaprasza w swoje progi osoby chcące kształcić się w oddziale przygotowania wojskowego lub klasach o profilu bezpieczeństwo publiczne i wojskowych. Są też klasy integracyjne, policyjno-wojskowe, ekonomiczno-menedżerskie, taneczno-teatralne, geoinformatyczne, lotnicze czy ekologiczne. Krakowskie placówki zadbały o to, aby każdy uczeń o specjalnych zainteresowaniach mógł znaleźć coś idealnego dla siebie.

Najwyższe progi punktowe osiągnięto w V Liceum Ogólnokształcącym, gdzie, aby dostać się do klasy o profilu matematyczno-fizycznej, działającej pod patronatem Instytutu Matematyki UJ oraz Instytutu Informatyki UJ, należało zgromadzić minimum 187,45 punktu. "Najłatwiej" było dostać się do klasy z rozszerzoną geografią, historią i wiedzą o społeczeństwie, gdzie próg wyniósł 170,8 pkt.

Dla porównania w XIV Liceum Ogólnokształcącym największą ilość punktów należało zgromadzić podczas rekrutacji do klasy z rozszerzoną geografią, językiem angielskim i WoS-em, gdzie próg wyniósł 98.3 pkt. W rekrutacji do pozostałych klas, chcąc zostać uczniem XIV LO, wystarczyło zgromadzić od 40,75 (klasa z rozszerzoną biologią, chemią i angielskim) do 87,25 pkt. (rozszerzenie z języka polskiego, angielskiego i biologii).

Oferta techników w Krakowie. Rekrutacja, profile klas, progi punktowe

Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik chłodnictwa i klimatyzacji, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik transportu kolejowego, wiertnik, tyfloinformatyk, trener personalny żywienia - to tylko kilka z dziesiątek zawodów, które można zdobyć, wybierając naukę w jednym z krakowskich techników.

W niektórych ze szkół wystarczy już trzydzieści punktów, by móc ubiegać się o wymarzony zawód. Są jednak i takie kierunki kształcenia, gdzie trzeba liczyć się z koniecznością zdobycia co najmniej 170 punktów.

W Technikum Łączności nr 14, w zależności od obranego kierunku kształcenia, przyszli adepci musieli zgromadzić przynajmniej od 133.3 pkt., by dostać się do klasy o profilu technik elektronik aż po 175.45 pkt., by zostać przyjętym do klasy dla przyszłych programistów.

Dla porównania w Technikum nr 16 wystarczyło jedynie 30 punktów, by zacząć naukę w klasie dla przyszłych techników organizacji turystyki. W rekrutacji do pozostałych klas należało zgromadzić przynajmniej 60,35 pkt., by dostać się do klasy dla osób chcących zdobyć zawód technika usług fryzjerskich, aż po 72.9 pkt., by uczyć się na technika pojazdów samochodowych.

Autorka/Autor:bp, ng/tok

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracownik stacji paliw w Markach został poszkodowany w trakcie napadu. Policja poszukuje sprawcy tego zdarzenia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem.

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Obwodnica Hubenic i Kozłowa została otwarta. Nowa droga, kosztująca prawie 75 mln zł, ma wyprowadzić z miast ruch tranzytowy.

Obwodnica Hubenic i Kozłowa otwarta

Obwodnica Hubenic i Kozłowa otwarta

Źródło:
PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl