Porozumienie między komendą i krakowską AGH. Policjanci wejdą na teren miasteczka studenckiego

Kraków

Wikipedia | Krk4EverTo koniec piwa pod chmurką?

Policyjne patrole nie będą już potrzebowały zgody rektora na wejście na teren miasteczka studenckiego – wynika z porozumienia zawartego między krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą i komendą. – Chodzi o bezpieczeństwo, nie karanie studentów- zapewnia Łukasz Czyż z miejskiej policji.

Porozumienie podpisali rektor krakowskiej AGH i komendant miejski policji w Krakowie insp. Rafał Leśniak.

Poprzednie porozumienie właśnie wygasło, a współpraca między uczelnią a policją rozpoczęła się już 18 lat temu.

Zgodnie z treścią porozumienia, policjanci na terenie uczelni będą mogli interweniować między innymi w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego albo klęski żywiołowej czy podejrzenia, że na terenie uczelni ktoś posiada, produkuje albo handluje narkotykami.

Jak mówi nam Łukasz Czyż z komendy miejskiej policji, teren miasteczka będą patrolować policjanci, m.in. w celu ujawnienia sprawców wykroczeń oraz zatrzymania sprawców przestępstw. Mogą też patrolować teren podczas dużych imprez, np. Juwenaliów.

Do tej pory interwencja policji na terenie miasteczka mogła odbyć się za zgodą rektora uczelni. Zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym, wszystkie uczelnie w kraju mają nadaną eksterytorialność. Oznacza to, że służby mogą interweniować na terenach uczelni jedynie za zgodą ich władz.

Koniec piwa pod chmurką?

Jak zapewnia Czyż, porozumienie ma na celu poprawę bezpieczeństwa na terenie miasteczka a także zmniejszenie "papierkowej roboty", z którą zmagają się funkcjonariusze.

– Nie chodzi o to, by nagle wprowadzić na teren 200 policjantów i karać studentów, a o poprawę bezpieczeństwa – tłumaczy.

Dodaje jednak, że osoby spożywające alkohol poza wyznaczonymi do tego miejscami, będą karane mandatem.

Poza pięcioma wyznaczonymi klubami i przyległymi do nich ogródkami, oficjalnie na terenie Miasteczka Studenckiego AGH nie można spożywać alkoholu. Jednak w praktyce do tej pory jednak było to jedno z miejsc w Krakowie gdzie za spożywanie alkoholu "pod chmurką" nie groziła kara.

Podpisane porozumienie będzie obowiązywać do 30 września 2020 roku.

Autor: mmw / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Krk4Ever