TVN24 | Kraków

24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Spotkania online i na żywo mimo pandemii

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/
tam
Źródło:
PAP
Kraków (Małopolska)Google Maps
wideo 2/7
Google MapsKraków (Małopolska)

W czwartek rozpoczynają się 24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Wydarzenia odbywają się stacjonarnie i online, by mimo pandemii umożliwić udział w nich jak największej liczbie osób. Odwiedzający są też podzieleni na osoby zaszczepione i niezaszczepione.

Oprócz głównych targów jednocześnie odbywają się dwa festiwale: Literatury Fantastycznej oraz Książki Górskiej i Turystycznej. W minionym roku targi nie mogły się odbyć z powodu restrykcji wywołanych pandemią.

Wydarzenie rusza w czwartek i potrwa do soboty 17 października. Hasło przewodnie tegorocznych targów zostało zaczerpnięte z książki "Summa technologiae" Stanisława Lema i brzmi "Człowiek żyje zmianą".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Targi w pandemii

Zmian na targach jest kilka, a najważniejsza dotyczy obostrzeń związanych z sytuacją pandemiczną.

- Odwiedzający będą podzieleni na dwie grupy: osoby zaszczepione i pozostałe, co oznacza, że jednocześnie w hali EXPO Kraków będzie mogło przebywać 1,4 tys. osób niezaszczepionych. To wymusza na nas restrykcyjną sprzedaż biletów. Osoby, które chcą wejść na Targi, będą musiały złożyć oświadczenie, czy przyjęły szczepienie, czy nie – mówiła prezes Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie Grażyna Grabowska. Dodała, że zarówno bilety, jak i ankieta epidemiologiczna są dostępne na stronie internetowej, będą też przy kasach.

Jak podkreśliła Grabowska, zmianą - bardzo wyczekiwaną przez wydawców i miłośników literatury - jest możliwość bezpośredniego spotkania. Udział w targach zapowiedziało 233 wystawców. Obecni będą też autorzy książek, choć ich grono będzie mniejsze niż w poprzednich latach. - Wystawców będzie w tym roku mniej, ale książek będzie bardzo dużo, nawet tych wydawców, którzy do Krakowa nie zdecydowali się przyjechać - powiedziała komisarz krakowskich MTK Małgorzata Downar.

Specjalnie dla osób, które nie będą mogły uczestniczyć w Targach Książki - w sobotę i niedzielę - uruchomiona zostanie internetowa Telewizja Targowa. Rozmowy z autorami i wydawcami będzie można śledzić online, a poprowadzą je: Małgorzata Bugaj, Agata Passent, Adam Szaja i Łukasz Wojtusik.

Festiwale towarzyszące

Nowością jest Festiwal Literatury Fantastycznej. - Gośćmi Targów będą m.in.: ilustratorka Magdalena Babińska, Agata Jadowska autorka powieści fantasy, Jacek Komuda – rekonstruktor, który akcje swoich powieści osadza w czasach sarmackich, Mateusz Rogalski, Franciszek Piątkowski, Paweł Kopijer i Andrzej Pilipiuk – zapowiedziała Downar.

Na czas Festiwalu Książki Górskiej i Turystycznej zaplanowano 15 spotkań. O pasji wspinania i fascynacji górami opowiedzą m.in.: Krzysztof Wielicki, Denis Urubko, Arek Lwow, Marcin "Yeti" Tomaszewski oraz Maciej Piera, prowadzący kanał "Szczytomaniak". Dla wielbicieli Tatr będą atrakcje przygotowane przez Tatrzański Park Narodowy, a w strefie Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odbędą się pokazy pierwszej pomocy. 16 października rozstrzygnięty zostanie 6. Międzynarodowy Konkurs na "Najlepsze wydawnictwa o górach".

Program targów

Po raz pierwszy na Targach Książki w Krakowie odbędzie się Sparing Tłumaczy – czyli pojedynek tłumaczy z języka portugalskiego, w którym wezmą udział Gabriel Borowski i Wojciech Charchalis, a sędziować będzie Marta Eloy Cichocka.

Jednym z wydarzeń będzie dyskusja przygotowana przez Bibliotekę Narodową: Jak pandemia wpłynęła na potrzeby i nawyki czytelników? Zastanawiać się będą nad tym: dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej, dr hab. Roman Chymkowski – kierownik Pracowni Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, prof. Grzegorz Nieć – kierownik Katedry Kultury Informacyjnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Agnieszka Staniszewska-Mól – dyrektor Biblioteki Kraków.

Tradycyjnie w pierwszym dniu Targów wręczona zostanie Nagroda im. Jana Długosza za najlepszą książkę naukową bądź popularnonaukową z dziedziny humanistyki wydaną w 2020 roku.

Autor:wini/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości