Fartuchy, maseczki i środki dezynfekujące o wartości około 100 tysięcy euro trafiły do krakowskiego szpitala. To pomoc, jaką miasto otrzymało od Lipska w Niemczech. Podobne wsparcie dostał również Tarnów.
Pierwszy transport środków ochrony osobistej z niemieckiego Lipska trafił w piątek do Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Krakowie.
- To są przede wszystkim fartuchy wielokrotnego użycia, to są maseczki, to są środki dezynfekujące. Wartość tego to około 100 tysięcy euro. Z Lipskiem od około 50 lat mamy przyjacielskie kontakty, stąd zapewne ta pomoc - mówi Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że doszły, bo tych środków ochrony osobistej zawsze brakuje, nigdy ich nie jest wystarczająco i one się zużywają bardzo szybko. Wydaje się, że to taka ogromna ilość, a maski są jednorazowe i co cztery godziny powinny być wymieniane, kombinezony są jednorazowe, fartuchy są jednorazowe. To jest wszystko jednorazowe, na tym nie da się zaoszczędzić - mówi dr Jerzy Friediger, dyrektor szpitala im. Żeromskiego w Krakowie.
Podobną pomoc otrzymało od Lipska między innymi miasto Tarnów.
" W tym trudnym czasie pomoc dla naszego miasta zaoferował Lipsk"
O tym, że miasto otrzyma taką pomoc, poinformował już w czwartek krakowski magistrat.
"Pandemia COVID-19 jest największym od lat wyzwaniem dla polskiej służby zdrowia. W tym trudnym czasie medyczną pomoc dla naszego miasta zaoferował zaprzyjaźniony Lipsk" – przekazał w czwartek krakowski magistrat.
Jak dodali urzędnicy, Lipsk wyszedł z taką inicjatywą w ramach blisko 50-letniego partnerstwa miast. Wszystkie otrzymane środki zostaną rozdystrybuowane w trzech miejskich placówkach: Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego, Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza i w Miejskim Centrum Opieki dla osób starszych, przewlekle chorych, niepełnosprawnych i niesamodzielnych w Krakowie.
Oprócz środków ochrony osobistej Lipsk we współpracy z landem Saksonia i jej stolicą Dreznem stara się dodatkowo pozyskać dla Krakowa aparaturę medyczną. "Już teraz serdecznie dziękujemy naszym przyjaciołom – nadburmistrzowi Lipska Burkhardowi Jungowi i jego współpracownikom, w tym szczególnie Gabrieli Goldfuß, pastorowi Friedrichowi Magiriusowi (Honorowemu Obywatelowi Miasta Krakowa) oraz wszystkim innym osobom zaangażowanym w organizację pomocy, za ogromne wsparcie i okazaną solidarność" – przekazał Urząd Miasta Krakowa na swojej stronie internetowej.
Źródło: TVN24/PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24