Kładka nad zakopianką zamiast niebezpiecznego przejścia

Kładka nad Zakopianką w Głogoczowie
Głogoczów (woj. małopolskie)
Źródło: Google Maps

Piesi mogą już korzystać z kładki nad drogą krajową nr 7 w Głogoczowie. Wcześniej w tym miejscu zakopianki funkcjonowało przejście dla pieszych, na którym zdarzały się wypadki.

Kładka została oddana do użytku we wtorek. Jak przekazał Kacper Michna z krakowskiego oddziału GDDKiA, na odcinku, na którym znajduje się nowa przeprawa codziennie przejeżdża ponad 52 tysiące pojazdów. Przejście dla pieszych cieszyło się złą sławą – od 2017 roku było w tym miejscu pięć wypadków z udziałem pieszych.

- Nowa kładka zdecydowanie poprawi ich bezpieczeństwo - wskazał przedstawiciel GDDKiA.

Kładka nad Zakopianką w Głogoczowie
Kładka nad Zakopianką w Głogoczowie
Źródło: GDDKiA

Powstaną kolejne kładki

Konstrukcja ma 3,4 m szerokości i 33,5 m długości, biegnie 6 m nad jezdnią. Wejście na kładkę jest dostępne za pomocą schodów i wind. Inwestycja kosztowała 5,4 mln zł; zrealizowała ją firma Budownictwo Mosty Drogi.

- Kładka w Głogoczowie to jedna z kilku tego rodzaju inwestycji, które realizujemy dla pieszych przechodzących przez Zakopiankę - przypomniał Michna.

Bliżej Krakowa, w Libertowie, do 2027 roku powstaną trzy kładki w ramach przebudowy tej drogi: obok skrzyżowania dk7 z ul. Świetlistą; w pobliżu przystanku autobusowego Góra Libertowska; przy skrzyżowaniu z ul. Rumianą i ul. Przylesie.

Niespełna 1,5 km na północ od przejścia w Głogoczowie powstanie kolejna kładka, w Mogilanach – prace już trwają. Wkrótce zacznie się budowa węzła drogowego w Krzyszkowicach – częścią tej inwestycji jest budowa tunelu pod dk7, który będzie służył również pieszym.

Ostatnia kładka powstaje w Myślenicach, w pobliżu przystanku autobusowego Tarnówka i dawnego Cmentarza Żydowskiego. Ten obiekt powstaje w ramach większej inwestycji, jaką jest węzeł Myślenice. Oba węzły powinny być gotowe do końca 2025 roku.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: