Podczas procesji Bożego Ciała w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz mówił, że jest ona okazją do pokazania jedności i przeproszenia za grzech podziałów i kłótni w życiu społecznym, politycznym i osobistym, a także w Kościele. Odwołał się także do kontrowersji związanych z lekarską "Deklaracją Wiary" i prosił o "oczyszczenie" miasta z "miejsc grzechu i zgorszenia", przed planowanymi Dniami Młodzieży w 2016 roku.
Kard. Stanisław Dziwisz, który przewodził mszy przed Bazyliką Mariacką podkreślił, że procesja Bożego Ciała to publiczne świadectwo wiary.
Kardynał odwołał się do emigrantów
- Nie narzucamy nikomu naszej wiary, naszej wizji Boga, człowieka i otaczającej nas rzeczywistości. Pragniemy tylko zaświadczyć o prawdzie, o Bogu, który jest miłością, który niczego człowiekowi nie zabiera, a wszystko daje, i który życiu człowieka nadaje najgłębszy sens – mówił metropolita krakowski. - Również i Kościół nikomu nie zagraża. Dlatego tym bardziej boli nas - niekiedy bezkarne - atakowanie i znieważanie Kościoła i ludzi wierzących. Kościół jest naszym wspólnym domem i jest otwarty dla wszystkich – dodał.
Kardynał przypomniał, że kilkanaście dni temu świętowaliśmy 25-lecie odzyskania wolności i suwerenności Polski, a ważną rolę w polskich przemianach odegrał Jan Paweł II. - Świętując srebrny jubileusz naszej wolności, pamiętajmy o tych, którym życie nie szczędzi i dziś cierpień, ubóstwa, bezrobocia. Trudno nam się pogodzić z tym, że tak wielu naszych rodaków szuka pracy poza granicami kraju. Szczególnie młodzież szuka gdzie indziej urzeczywistnienia swoich marzeń - mówił i wezwał młodych, by starali się „pomnażać nasze dobro wspólne” w kraju.
"Lekarze mają prawo działać zgodnie z sumieniem"
Odnosząc się do debaty nad prawem lekarzy do klauzuli sumienia i podpisanej przez wielu z nich "Deklaracji Wiary", metropolita krakowski powiedział, że "lekarze odnoszą się do zasady wolności sumienia, które jest nadrzędną instancją postępowania człowieka".
- Nie godzi się ograniczać lekarzom konstytucyjnego prawa do klauzuli sumienia, bo na nim opiera się porządek moralny – podkreślił. Zgromadzeni przejęli te słowa brawami. - Lekarzom, którzy pomimo przewidywanej krytyki odważyli się złożyć "Deklarację Wiary", należy się nasz szacunek i wdzięczność - dodał metropolita krakowski i na Rynku ponownie rozległy się brawa.
"Proszę, by z miasta zniknęły miejsca zgorszenia"
Hierarcha przypomniał, że za dwa lata w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka.
- Zróbmy wszystko, aby Kraków okazał się miastem otwartym, przyjaznym, wiernym wartościom, na których budował przez wieki swoją duchową tożsamość. Dlatego już teraz proszę i wzywam, by z naszego miasta zniknęły miejsca grzechu i zgorszenia. Nie tym chcemy zaimponować młodzieży świata, pielgrzymom i turystom. Chcemy imponować naszą duchowością, kulturą i tradycją. Chcemy ukazać piękno miasta z jego zabytkami i dziełami sztuki – mówił kard. Dziwisz.
Procesja, którą poprzedziła msza św. w Katedrze na Wawelu, przeszła Drogą Królewską na Rynek Główny pod Bazylikę Mariacką. Dekoracje ołtarzy swoim hasłem przewodnim "Promieniowanie świętości" nawiązywały do kanonizacji Jana Pawła II. Celebrans w językach włoskim i angielskim wyjaśniał gościom z zagranicy istotę procesji Bożego Ciała.
Msza św. której przewodził kard. Dziwisz odbyła się na Rynku Głównym:
Autor: ps/b / Źródło: PAP, TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków