Historia Tadeusza Pankiewicza, krakowskiego aptekarza doczekała się nie tylko wystawy w Muzeum Historycznym Krakowa, ale także komiksu. Jego autorem jest Tomasz Bereźnicki.
„Apteka Pod Orłem” to nazwa wystawy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Otwarta w sobotę pokazuje miejsce i postać Tadeusza Pankiewicza, dzięki którymu wielu krakowskich Żydów przetrwało wojnę. Właśnie o tym miejscu, widzianym oczami aptekarza, opowiada komiks stworzony przez Tomasza Bereźnickiego. - Historia oparta jest na wspomnieniach Pankiewicza zebranych w jego książce pt. „Apteka w getcie krakowskim” – pisze rysownik.
Bereźnicki przyznaje, że nigdy wcześniej nie tworzył komiksu z takim rozmachem: - To mój pierwszy tak długi komiks. Powstawał niemal rok – mówi.
Wcześniej rysownik stworzył komiksy m.in. o U2, Adamie Małyszu, filmach oraz o Powstaniu Warszawskim.
Życie w getcie krakowskim
Komiks rozpoczyna się od kilku plansz stworzonych przez Bereźnickiego na podstawie, innych niż książka Pankiewicza, źródeł historycznych. – Najpierw przedstawiam historię początków osadnictwa Żydów w Krakowie – opowiada. - Całość kończy się śmiercią aptekarza w 1993 roku. W tym samym roku powstał film „Lista Schindlera” – dodaje.
Bohater aptekarz
Tadeusz Pankiewicz urodził się 1908 roku. Wykształcenie farmakologiczne zdobył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas wojny prowadził w krakowskim getcie aptekę "Pod Orłem", której był właścicielem.
Apteka stała się schronieniem i namiastką normalnego życia w getcie. Było to miejsce, gdzie nie zapominano o godności ludzkiej i nikomu nie odmawiano pomocy.
W 1983 roku Pankiewicz został odznaczony medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" za pomoc, którą niósł Żydom podczas wojny. Zmarł w 1993 roku i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Nie tylko komiksy
Tomasz Bereźnicki skończył Wydział Form Przemysłowych na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Oprócz komiksów tworzy witraże, maluje, rysuje ilustracje prasowe, okładki, a także storyboardy do reklam i filmów. Jego komiks pt. „Pan Jan i królik” zdobył pierwsze miejsce w konkursie Fundacji FOR Leszka Balcerowicza na komiks o tematyce ekonomicznej. Dwie okładki autorstwa tego artysty dla pisma „Bluszcz” zdobyły II i III miejsce w kategorii Gran Front. Rysownik ma na swoim koncie szereg innych sukcesów artystycznych. Poza tym komponuje muzykę i gra na gitarze, a także współpracuje z zespołem Kremlowskie Kuranty. 24 maja w Nowohuckim Centrum Kultury będzie otwarcie wystawy rysunkowo-malarskiej Bereźnickiego.
Autor: nf / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Bereźnicki