Dokument lokacyjny miasta Krakowa z 5 czerwca 1257 roku, przechowywany w Archiwum Narodowym w Krakowie, znalazł się na Liście Krajowej Programu UNESCO "Pamięć Świata".
Certyfikat wpisu został uroczyście przekazany w Pałacu Prezydenckim w Warszawie na ręce Dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie Barbarze Berskiej.
- Dokument lokacyjny Krakowa z 1257 roku jest najstarszym spośród aktów lokacyjnych przechowywanych w Archiwach Państwowych. Bardzo cieszymy się, że trafił na listę programu "Pamięć Świata" UNESCO. Lista ta ma na celu promocję dziedzictwa dokumentarnego ludzkości, udostępnianie go wszystkim zainteresowanym oraz zabezpieczenie dla przyszłych pokoleń - mówi Barbara Berska.
Na listę trafił nie tylko akt lokacyjny
W pierwszej edycji Listy Krajowej programu UNESCO "Pamięć Świata" znalazły się na niej także dwa inne dokumenty przechowywane w Krakowie: Kodeks "Banderia Prutenorum" Jana Długosza ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej, zawierający opis 56 chorągwi krzyżackich oraz "Opis żup wielickiej i bocheńskiej", przechowywany w Bibliotece Naukowej PAU i PAN w Krakowie.
Wyjątkowe dokonania człowieka
Zgłoszeń do programu dokonują szefowie polskich instytucji. Kryteria wpisu na listę określił Krajowy Komitet Programu UNESCO "Pamięć Świata". Dokumenty są oceniane pod kątem ich: autentyczności, integralności i kompletności, reprezentatywności dla miejsca, w którym powstały, wartości dla okresu, w którym zostały wystawione, wpływu na przemiany i rozwój kultury człowieka, tradycje kulturowe i cywilizacyjne.
- To wyjątkowe przykłady dokonań umysłu człowieka – podkreśliła dr Berska.
W ramach programu UNESCO "Pamięć świata" istnieje też lista światowa, na którą wpisane zostały m.in. rękopisy Fryderyka Chopina, Tablica 21 Postulatów Gdańskich z Sierpnia 1980 roku oraz Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu.
Autor: KMK / Źródło: TVN 24 Kraków/PAP
Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna Wikipedia | Ignacy Krieger