W kwietniu rozpoczną się roboty budowlane w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice. Do końca 2015 roku przebudowane mają zostać drogi kołowania. Poszerzona ma być też płyta postojowa dla samolotów.
Władze krakowskiego lotniska podpisały w czwartek umowę z niemiecką firmą Max Bögl. To ona została wybrana w przetargu na wykonawcę prac.
- Cieszymy się, że przetarg wygrała firma, która jest tak doświadczona w realizacji tego typu przedsięwzięć - zaznaczył Prezes Kraków Airport Jan Pamuła.
Zaplanowana inwestycja przewiduje przebudowanie nawierzchni dróg kołowania Charlie, Alfa, Golf, Bravo i Fokstrot. Ma to pozwolilć na lądowanie w Krakowie cięższych maszyn.
Zainstalowanie nowego oświetlenia pozwoli samolotom bezpiecznie poruszać się po nawierzchniach lotniskowych w warunkach ograniczonej widoczności.
Płyta postojowa lotniska zostanie powiększona o dodatkowych pięć stanowisk, przeznaczonych dla średnich maszyn typu Boeing 737-800.
Po rozbudowie Kraków Airport będzie miał 22 stanowiska postojowe dla samolotów tego typu.
W sumie powierzchnia remontowanych i budowanych nawierzchni wyniesie ok. 20 ha., w tym nawierzchni betonowych - ok. 15 ha.
Możliwe utrudnienia
Pamuła powiedział, że roboty budowlane będą prowadzone cały czas i w związku z tym okresowo będą możliwe utrudnienia.
Przebieg inwestycji podzielono na kilka etapów, a wyremontowane w nich odcinki będą płynnie włączane do eksploatacji. Jak poinformował Pamuła, roboty budowlane, zgodnie z umową, nie mogą ograniczyć liczby wykonywanych operacji lotniczych poniżej 13 na godzinę, za wyjątkiem jednego z etapów robót, w którym ograniczenie wyniesie nie mniej niż 11 operacji.
Ponad 131 mln zł
Cała planowana inwestycja warta jest ponad 131 mln zł. Współfinansowana jest z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko, którego wkład to 50 mln zł. Pozostałe pieniądze pochodzić będą z obligacji spółki zarządzającej portem.
Największy w historii Balic plan rozbudowy
Jak poinformowało lotnisko, inwestycje w strefie operacyjnej Kraków Airport to część największego w historii planu rozbudowy tego portu.
11 kwietnia zostanie podpisana umowa z włoską firmą Astaldi na rozbudowę terminalu pasażerskiego (budowa nowej części i modernizacja obecnego terminalu międzynarodowego) i przebudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego. Trwa już budowa czterogwiazdkowego hotelu przy lotnisku, który ma być gotowy latem 2014.
Po zrealizowaniu inwestycji przepustowość lotniska wzrośnie z 3,5 mln osób rocznie (obecnie) do 8 mln.
Kraków Airport
Krakowskie lotnisko jest największym regionalnym portem lotniczym w kraju. W zeszłym roku odprawiono tu rekordową liczbę 3,44 mln pasażerów. W obecnym sezonie zimowym Kraków Airport oferuje połączenia regularne i czarterowe do ponad 50 portów.
Autor: jś/par/k / Źródło: TVN24 Kraków, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków | Artur Głupczyk