Kompania Węglowa wycofała się z planów zwolnienia blisko 900 pracowników administracji i łączenia ze sobą kopalń. Górnicy zatrudnieni pod ziemią zyskali gwarancje pracy do 2020 r. W czwartek późnym wieczorem zarząd spółki i związkowcy zawarli porozumienie w tej sprawie.
- Zawarliśmy porozumienie, które w pełni nie zadowala żadnej ze stron. Ważne jednak, że udało się osiągnąć kompromis, pozwalający na realizację programu restrukturyzacji spółki w atmosferze akceptacji społecznej - powiedział wiceprezes Kompanii, Marek Uszko.
Również związkowcy nie są w pełni zadowoleni z porozumienia. - Podpisaliśmy porozumienie, bo ono chociaż częściowo zabezpiecza podstawowe interesy pracowników Kompanii. To jednak nie oznacza, że zgadzamy się z programem restrukturyzacji przygotowanym przez zarząd - podkreślił szef górniczej Solidarności, Jarosław Grzesik.
Administracja bez 14. pensji, ale i bez zwolnień
Związkowcy zgodzili się na zamrożenie na trzy lata wypłat 14. pensji dla pracowników administracji, w zamian za odstąpienie od zwolnień w tej grupie. Początkowo KW szacowała nadmiar zatrudnienia w administracji na ponad tysiąc osób, później deklarowała chęć zwolnienia 884 pracowników. Teraz mają oni gwarancję pracy na trzy lata. Już wcześniej pozbawiono tę grupę prawa do posiłków profilaktycznych.
Pracownicy dołowi będą mieli gwarancję pracy do 2020 r. Obecne gwarancje wygasłyby z końcem przyszłego roku.
Kopalnie nie będą łączone
Zgodnie z ustaleniami nie będzie zapowiadanego łączenia kopalń, natomiast możliwe będą przesunięcia pracowników między tymi zakładami, które miały być ze sobą łączone. Wcześniejszy plan zakładał, że z 15 kopalń KW pozostanie jedynie siedem.
Związkowcy zgodzili się poza tym m.in. na likwidację funduszu motywacyjnego i dopłat do chorobowego. Zarząd natomiast odstąpił od innych proponowanych elementów programu, które obniżyłyby niektóre należne górnikom świadczenia.
Czwartkowe, zakończone porozumieniem, negocjacje trwały dziesięć godzin. Teraz zarząd ma przedstawić do akceptacji radzie zmodyfikowaną wersję programu.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: pw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN | TVN24