Przez wielu uważana za najlepszą w Polsce - Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach - po latach doczekała się nowej siedziby. Koncert otwarcia publiczność nagrodziła owacjami na stojąco.
Mało brakowało, a nowy gmach w ogóle by nie powstał. Rozważano bowiem modernizację dotychczasowej siedziby Orkiestry - Centrum Kultury Katowice. To właśnie w tym budynku, wybudowanym dla organizacji partyjnych zjazdów, przez wiele lat ćwiczyli i koncertowali jedni z najlepszych polskich muzyków.
Szczęśliwie okazało się, że przystosowanie Centrum Kultury do potrzeb nowoczesnej orkiestry radiowej jest niemożliwe. Zapadła decyzja o wybudowaniu zupełnie nowej siedziby, prace ruszyły w 2012 roku. A w niedzielę publiczność mogła podziwiać efekt końcowy.
Penderecki: wielki dzień w historii polskiej muzyki
- To najlepsza sala koncertowa w kraju. Wiem, bo znam te sale. I jedna z może dwóch, trzech tej klasy w Europie. To wielki dzień w historii polskiej muzyki – powiedział dziennikarzom w przerwie koncertu kompozytor Krzysztof Penderecki, którego utwór zabrzmiał w środę w wykonaniu NOSPR.
- Ta sala zmienia nie tylko Katowice w Katowicach, ale Katowice w Europie – ocenił były minister kultury Bogdan Zdrojewski.
"To duma Katowic"
- Witamy państwa serdecznie w naszym domu – tak gości szczelnie wypełniających salę przywitała dyrektor orkiestry Joanna Wnuk – Nazarowa. Wraz z prezydentem Katowic Piotrem Uszokiem dziękowali wielu osobom, które przyczyniły się do powstania obiektu.
Prezydent miasta nie krył dumy z inwestycji. - Siedziba będzie nową, muzyczną ikoną miasta Katowice. Postawiliśmy na kulturę, która dla miasta jest wyznacznikiem drogi do przyszłości - mówił.
Zachwyceni byli także obecni na inauguracyjnym koncercie goście.
- To duma Katowic. Pozostaje nam oczekiwać wspaniałych występów - powiedziała dziennikarzom Małgorzata Krężel, mieszkanka Katowic i miłośniczka muzyki klasycznej, która od wielu lat uczęszcza na koncerty Narodowej Orkiestry.
Od hymnu do Beethovena
Podczas wieczornego inauguracyjnego koncertu orkiestra zagrała m.in. ze światowej sławy pianistą Krystianem Zimermanem. I Koncert fortepianowy d-moll op.15 Johannesa Brahmsa w ich wykonaniu wywołał entuzjazm publiczności, która nagrodziła wykonanie owacją na stojąco. Dyrektor artystyczny NOSPR Alexander Liebreich, który prowadził orkiestrę, po zakończeniu utworu ucałował dłonie pianisty.
Wieczór rozpoczął hymn Polski, a zakończyła słynna IX Symfonia d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena. Zabrzmiały też utwory kompozytorów związanych z NOSPR – Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Wśród solistów był m.in. tenor Wiesław Ochman.
Była kopalnia jest sala koncertowa
Gmach NOSPR powstał na terenach poprzemysłowych, "odzyskanych" po zlikwidowaniu istniejącej tu jeszcze 16 lat temu kopalni "Katowice", która zatrudniała ok. 2 tysiące górników.
Budowa nowej siedziby NOSPR była współfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego operatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowity koszt inwestycji to 265 mln zł, z czego dofinansowanie z UE to 122,2 mln zł. Pozostałe koszty pokryto z budżetu miasta Katowice.
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (wcześniej działająca jako Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia) powstała w 1935 roku w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W 1945 r. reaktywował ją w Katowicach Witold Rowicki.
Zobacz, jak budowała się nowa siedziba NOSPR w Katowicach:
Siedziba NOSPR powstała na terenach dawnej kopalni Katowice
Autor: PŁ / Źródło: TVN24 Katowice / PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice