Nawet o 200 proc. przekroczone zostały dopuszczalne normy stężenia pyłu powietrzu w śląskich miastach - wynika z pomiarów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jak informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego, nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała ulec poprawie. Stąd też rady, aby ograniczyć aktywność fizyczną na powietrzu.
- Nadal mogą występować dość znaczące przekroczenia progowego stężenia pyłu zawieszonego - poinformowała w komunikacie Anna Wrześniak, śląski wojewódzki inspektor ochrony środowiska.
Na godz. 10 stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu (PM10) wyniosło tylko w Częstochowie 247 µg/m3, podczas gdy norma wynosi 50 µg/m3. Podobny poziom utrzymuje się Rybniku - 223 µg/m3, czy Wodzisławiu - 243 µg/m3.
Było nawet 400 proc. ponad normę
Już w ubiegłym tygodniu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego informowało, że dobowe stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu (PM10) przekroczyło dopuszczalny poziom: w Żywcu o 464 proc., w Cieszynie o 342 proc., w Ustroniu o 260 proc., w Bielsku-Białej o 258 proc., w Gliwicach o 128 proc., w Wodzisławiu o 128 proc., w Rybniku o 120 proc., w Tychach o 96 proc., w Zabrzu o 92 proc., w Katowicach o 82 proc.
- Przyczyną są warunki meteorologiczne, utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji - informował wtedy Andrzej Szczygieł, naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska w CZK.
Co więcej, od kilku dni wskaźnik jakości powietrza (tzw. indeks CAQI) uwzględniający poziom dwutlenku siarki, czy tlenku węgla, dla całego województwa śląskiego utrzymuje się na "wysokim poziomie".
W takiej sytuacji CZK zaleca zmniejszenie lub rozłożenie w czasie aktywności na powietrzu wymagającej długotrwałego lub wzmożonego wysiłku.
Z kolei osoby wrażliwe na jakość powietrza, np. z przewlekłymi chorobami serca i układu oddechowego, są szczególnie narażone na drażniące działanie smogu, powinny ograniczyć wszelki wysiłek na powietrzu.
W Bielsku-Białej normy dla pyłu w powietrzu przekroczono o 258 proc.:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: rf / Źródło: TVN24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice