Odprawy tylko na jednym terminalu. Lotnisko rozbudowuje bagażownie

Frees, CC BY-SATerminal A na lotnisku Katowice-Pyrzowice

Cała odprawa biletowo-bagażowa na katowickim lotnisku w Pyrzowicach od października do połowy kwietnia przyszłego roku będzie odbywać się w jednym terminalu zamiast w dwóch. Powodem jest rozbudowa bagażowni. Służby lotniskowe zapewniają, że będą minimalizować utrudnienia.

- Na realizację inwestycji celowo wybraliśmy okres jesienno-zimowy, kiedy nasilenie ruchu pasażerskiego jest zdecydowanie mniejsze niż wiosną i latem. Dzięki temu skupienie wszystkich odpraw biletowo-bagażowych w jednym terminalu nie powinno znacząco wpłynąć na jakość obsługi podróżnych - zapewnił w poniedziałek Cezary Orzech rzecznik portu.

Terminal A zamknięty do kwietnia

Obecnie ruch w ramach strefy Schengen obsługiwany jest w terminalu B, a ruch poza tą strefę - w terminalu A, gdzie znajduje się 17 stanowisk do odprawy biletowo-bagażowej. Na czas inwestycji wszystkie te stanowiska będą zamknięte, a pasażerowie obu terminali będą korzystać z 18 stanowisk w terminalu B. Może to oznaczać dłuższe kolejki do odprawy, gdy np. w jednym czasie trzeba będzie obsłużyć pasażerów kilku samolotów.

Po odprawie pasażerowie wylatujący poza strefę Schengen będą musieli przejść - jak dotąd - do terminalu A, gdzie odbędzie się kontrola bezpieczeństwa, dokumentów oraz odprawa w hali odlotów. Natomiast dla pasażerów przylatujących spoza strefy Schengen nic się nie zmienia - nadal będą obsługiwani w terminalu A.

Nowe taśmociągi i skanery

Realizowane na lotnisku przedsięwzięcie dotyczy rozbudowy i modernizacji systemu obsługi bagażu rejestrowanego strefy odlotów. - Inwestycja poprawi przepustowość stanowisk odprawy biletowo-bagażowej oraz skróci czas, w którym bagaż po nadaniu na rejsy Non-Schengen trafia do luku bagażowego samolotu – wyjaśnił Orzech.

Wymieniony zostanie cały system przesyłu bagażu ze stanowisk odprawy do bagażowni, której powierzchnia po zakończeniu rozbudowy wzrośnie dwukrotnie. Zainstalowane będą nowe taśmociągi i skanery do kontroli bagażu.

Pyrzowice się modernizują

Modernizacja bagażowni to część programu inwestycyjnego lotniska. W porcie trwa obecnie budowa nowej drogi startowej o długości ponad 3 kilometrów i szerokości 45 metrów. Inwestycja o wartości 157 mln złotych zakończy się we wrześniu 2014 roku. Pierwszy samolot wyląduje na nowym pasie najpóźniej w drugim kwartale 2015 roku.

Natomiast w przyszłym roku na pyrzowickim lotnisku rozpocznie się budowa nowego terminalu przylotowego, płyty postojowej do odladzania statków powietrznych oraz płyty dla samolotów cargo, wraz z drogą kołowania. Powstanie też nowy terminal cargo.

Międzynarodowy Port Lotniczy Pyrzowice:

Mapa Targeo

Autor: jsy/iga / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Frees, CC BY-SA

Pozostałe wiadomości