Gangi identyfikujących się z klubami piłkarskimi pseudokibiców od lat czerpią zyski z handlu narkotykami, rozbojów i wymuszeń czy nielegalnego obrotu odpadami. W 2024 r. Wydział ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców komendy wojewódzkiej w Katowicach zatrzymał kolejne 52 osoby powiązane z działalnością zorganizowanych grup przestępczych.
W ubiegłym roku funkcjonariusze Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców komendy wojewódzkiej w Katowicach 18 razy wspierali jednostki terenowe policji w realizacji ich działań związanych z pseudokibicami.
W minionym roku policjanci rozbili kolejne grupy przestępcze, których członkowie utożsamiają się z klubami sportowymi, zabezpieczyli mienie pochodzące z nielegalnej działalności oraz skutecznie utrudnili ich działalność – podała w środę komenda, podsumowując działania śląskiej policji za ostatnich 12 miesięcy. Mundurowi podkreślają, że przestępczość gangów pseudokibicowskich to jedno z kluczowych wyzwań dla organów ścigania.
"Centralne położenie Polski oraz międzynarodowe kontakty, m.in. wynikające z emigracji, sprawiają, że działalność grup pseudokibiców wykracza daleko poza lokalny wymiar. Współpracują one z międzynarodowymi organizacjami przestępczymi, szczególnie w zakresie produkcji i obrotu narkotykami. Działania te często prowadzone są pod przykrywką tzw. zgód kibicowskich między klubami sportowymi" - opisuje zespół prasowy śląskiej policji.
Mundurowi obserwują w środowiskach pseudokibiców stały wzrost przestępczości narkotykowej, dużą liczbę rozbojów i przypadki nielegalnego obrotu odpadami. Według ustaleń prowadzonego śledztwa tylko członkowie Torcidy – gangu założonego przez pseudokibiców Górnika Zabrze – poza przestępstwami przeciwko życiu i zdrowiu mają na koncie wprowadzanie na rynek kilku ton narkotyków o wartości ponad 100 mln zł.
Przeciwko ponad 200 osobom skierowano do sądów akty oskarżenia
Jak wynika z policyjnych danych, od początku prowadzenia śledztwa w sprawie Torcidy 260 osób usłyszało łącznie ponad 800 zarzutów. Przeciwko ponad 200 osobom skierowano do sądów akty oskarżenia, niektórzy usłyszeli już prawomocne wyroki. W najważniejszym procesie członków Torcidy, toczącym się przed Sądem Okręgowym w Gliwicach, odpowiada ponad 20 osób.
Do najważniejszych działań z ubiegłego roku śląscy policjanci zaliczają rozbicie grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym składowaniem i obrotem niebezpiecznymi odpadami. Czynności w sprawie śmieciowych gangów, prowadzą śląscy policjanci z utworzonej w maju ub.r. grupy operacyjno-procesowej. W jej skład wchodzą mundurowi zwalczający przestępczość pseudokibiców, przestępczość gospodarczą i kryminalni z katowickiej komendy wojewódzkiej, a także policjanci z Częstochowy i zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości. W śledztwo zaangażowani są również funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.
W ostatnich tygodniach funkcjonariusze zatrzymali 10 kolejnych podejrzanych w tej sprawie osób. W postępowaniu nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach zarzuty usłyszało już ponad sto osób, kilka wciąż jest poszukiwanych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Policja śląska