Osoby z niepełnosprawnościami nie wysiedzą na fotelu dentystycznym bez narkozy. W województwie śląskim są cztery gabinety stomatologiczne, które świadczą takie usługi w ramach kontraktu z NFZ. W Częstochowie - jeden i tylko do końca maja. Potem chorzy będą musieli jeździć na leczenie zębów do Łodzi.
W marcu córka Mai Puczyńskiej z Częstochowy miała mieć usuwanych kilka zębów. Dziewczyna cierpi na porażenie mózgowe, jest w spektrum autyzmu. Zabiegi stomatologiczne musi przechodzić w znieczuleniu ogólnym, czyli narkozie. Matka sprawdziła, że w prywatnym gabinecie cena takiej usługi wynosi nawet 9 tysięcy złotych.
Udało jej się zapisać córkę do jedynej przychodni w mieście, która wykonuje takie zabiegi w ramach NFZ, ponadto ma przystosowane gabinety dla osób z niepełnosprawnościami i odpowiednio przeszkoloną kadrę. Ale kobieta dowiedziała się, że kontrakt z NFZ niebawem im tam wygaśnie. - Wtedy do mnie i do innych rodziców dotarło, co to oznacza, że nasze dzieci po raz kolejny wyrzucone są poza nawias społeczny - mówi Puczyńska.
Wyleczyć zęby osobie z fobiami, które nie mogą powiedzieć, gdzie je boli
W województwie śląskim są cztery przychodnie stomatologiczne, które w ramach NFZ świadczą usługi pod narkozą dla osób z niepełnosprawnościami. W Częstochowie jest to Specjalistyczna Przychodnia Stomatologiczna przy ulicy Andersena. Ale kontrakt z NFZ miał wygasnąć jej z końcem kwietnia.
- Osoby z niepełnosprawnościami muszą przyjmować specjaliści, u nas to stomatolodzy z najwyższymi kwalifikacjami, anestezjolog, wysoko wykwalifikowane pielęgniarki - mówi lekarz dentysta Andrzej Kazek z przychodni na Andersa.
Działają od ponad 20 lat, mają pacjentów z całej południowej Polski. Zgłosili się na rozpisany przez NFZ konkurs na kontrakt na kolejnych pięć lat, ale do podpisania umowy nie doszło. Jak wyjaśnia Kazek, NFZ zaproponował dwa razy niższą stawkę niż ta, o jaką wnosiła przychodnia, niższą niż w zeszłym roku. Kazek zapewnia, że oparli stawki na obecnych kosztach materiałów.
Brak umowy przychodni z NFZ dla osób z niepełnosprawnościami w Częstochowie oznacza, że będą musieli jeździć do dentysty do Łodzi, a to jest 130 kilometrów drogi. Albo korzystać z usług prywatnie. A to nie tylko wysokie ceny. Nie każdy prywatny gabinet chce i może zająć się takimi pacjentami.
- Ludzie nie zdają sobie sprawy, jaki to problem, wyleczyć zęby osobie z fobiami, lękiem - mówi Edyta Karasik, której 21-letniemu synowi nawet krwi nie można pobrać bez narkozy. - Trudno kontrolować zachowania takich dzieci, są często nieprzewidywalne.
- Te dzieci inaczej reagują na ból zęba, a poza tym trudno tym dzieciom powiedzieć, gdzie i co je boli - mówi Agata Banasik, matka osoby w spektrum autyzmu.
Rodzice zbierają podpisy, samorząd ich popiera
Rodzice zaalarmowali częstochowski samorząd. Powołali społeczny komitet, który pod apelem dotyczącym pomocy zebrał już blisko 2 tysiące podpisów.
W środę tematowi poświęcono sesję rady miasta. Radni z komisji zdrowia poprosili o pomoc częstochowskich parlamentarzystów, m.in. senatora Wojciecha Koniecznego, aby ci interweniowali w śląskim oddziale NFZ.
Częstochowscy radni jednogłośnie przyjęli apel, w którym zwracają się do Ministra Zdrowia o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia świadczeń ogólnostomatologicznych udzielanych w znieczuleniu ogólnym dla osób z niepełnosprawnościami.
"Zabiegi stomatologiczne dla osób z niepełnosprawnościami są trudne z uwagi na ograniczone możliwości porozumiewania się z pacjentami, co wynika z obiektywnego braku pełnej współpracy i komunikacji z pacjentem, z uwagi na ogólny stan jego zdrowia - czytamy w apelu. - Rada Miasta Częstochowy apeluje zatem o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia opieki stomatologicznej dla wskazanej powyżej grupy pacjentów".
Proszą w apelu o ogłoszenia dodatkowego konkursu "na realizowanie świadczeń ogólnostomatologicznych udzielanych w znieczuleniu ogólnym dla osób z niepełnosprawnościami w Częstochowie, na warunkach umożliwiających realizację tych świadczeń w ramach kontraktu z NFZ, przez przygotowane do tego podmioty lecznicze".
Po interwencji samorządu Częstochowy, śląski oddział NFZ ma przedłużyć kontrakt z przychodnią na Andersa do końca maja. Konkurs został ponownie rozpisany - termin składania ofert mija 4 maja.
Rodzice osób z niepełnosprawnościami sygnalizują, że Częstochowa nie jest jedynym miastem, w którym taki problem się pojawił. Mają sygnały, że na Śląsku także inne poradnie, które świadczyły podobne usługi, również mają problem z podpisaniem nowych umów z powodu zbyt niskiej wyceny świadczeń.
Źródło: TVN24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock