W Częstochowie rusza nabór do miejskiego programu in vitro. Od dziś pary, które chciałyby skorzystać z pomocy w leczeniu niepłodności, mogą składać wnioski w Wydziale Zdrowia Urzędu Miasta. W budżecie na ten cel jest 75 tys. złotych. Z dofinansowania skorzysta kilkanaście par.
Częstochowa, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadziła program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Od początku sprawa budziła w mieście skrajne emocje. Po ostrych dyskusjach, pod koniec zeszłego roku, radni zdecydowali o kontynuacji programu.
- Zdecydował jeden głos. "Za" było 14 radnych z PO i SLD. "Przeciw" głosowało 13 osób z PiS i klubu Mieszkańcy Częstochowy - wyjaśnia Włodzimierz Tutaj, rzecznik urzędu miasta w Częstochowie.
Na świat przyszło 12 dzieci
Pierwszy miejski program in vitro realizowany był w latach 2012-2014. Zakwalifikowano do niego ponad 30 par. Na świat przyszło 12 dzieci. Teraz wprowadzono pewne zmiany.
- Podwyższony został wiek kobiety z 37 do 40 lat, a w uzasadnionych medycznie przypadkach do 42 lat. Ponadto o wsparcie mogą zwrócić się nie tylko małżeństwa, ale także pary pozostające w związkach partnerskich. Wzrosła też kwota dofinansowania - z trzech do pięciu tys. złotych - tłumaczy Tutaj.
Zabiegi w pięciu ośrodkach
Do programu zostaną zakwalifikowane pary, które są mieszkańcami Częstochowy i wcześniej poddały się leczeniu, które zakończyło się niepowodzeniem.
- Na pomoc mogą liczyć też ci, którzy posiadają bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego lub zostały zakwalifikowane do leczenia przez realizatora programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu - dodaje rzecznik.
W 2016 roku, zabiegi in vitro przeprowadzane będą w pięciu ośrodkach w kraju: w Katowicach, Mysłowicach, Łodzi i w Warszawie.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl
Autor: msin/gp / Źródło: TVN24 Katowice / PAP