Gdy ratownicy znaleźli chłopca, noża już nie było w ranie. "Przedmiot usuwamy z ciała dopiero na sali operacyjnej"

TVN24 | Katowice

Autor:
mag
Źródło:
TVN 24 Katowice
"Gdy nóż lub inny przedmiot wbije się w ciało, nie usuwamy go"TVN 24 Katowice
wideo 2/3
TVN 24 Katowice"Gdy nóż lub inny przedmiot wbije się w ciało, nie usuwamy go"

Mężczyzna, który jechał na rowerze z kosą i po upadku się na nią nabił, został odratowany. Przedmiot usunięto z ciała dopiero na sali operacyjnej. 14-latek, który jechał na rowerze z nożem i po upadku wbił go sobie w serce, zmarł. Ratownicy znaleźli go bez noża w ranie. - Staramy się, aby te przedmioty w ciele zostały, wręcz stabilizujemy je, aby się nie wysunęły - mówi wieloletni lekarz pogotowia.

W poniedziałek około godziny 19 w Rudniku Wielkim w okolicy Częstochowy doszło do tragedii. Zginął 14-letni chłopak. Wedle wstępnych ustaleń, przewrócił się w trakcie jazdy rowerem. W ręce trzymał nóż, który po upadku wbił mu się w klatkę piersiową. Mimo wielogodzinnej reanimacji na miejscu zdarzenia i w śmigłowcu ratowniczym, a potem w szpitalu, nie udało się przywrócić akcji serca.

Dokładna przyczyna śmierci zostanie ustalona po sekcji zwłok, która została zaplanowana na środę na zlecenie Prokuratury Rejonowej w Częstochowie. Wątpliwości budzi fakt, że na miejscu wypadku z ciała nastolatka został usunięty nóż. Nie wiadomo, czy wysunął się sam, czy też został przez kogoś wyjęty.

Prokuratura wszczęła śledztwo. Sprawdza, czy do śmierci nastolatka przyczyniły się osoby trzecie.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 14-latka w RudnikuTVN 24 Katowice

Pacjent z kosą w ciele

W chwili wypadku 14-latek był w towarzystwie trzech kolegów, rówieśników.

Jak powiedział nam Marian Nowak, dyrektor pogotowia w Częstochowie, gdy pierwsi ratownicy przyjechali na miejsce, noża w ranie już nie było. Zobaczyli tylko ranę kłutą w klatce piersiowej i przystąpili do reanimacji.

- Jeśli jesteśmy świadkami sytuacji, w której ciało człowieka zostaje spenetrowane przez przedmiot typu nóż czy pręt, wówczas staramy się, aby te przedmioty zostały. Wręcz stabilizujemy je, aby się nie wysunęły. Natomiast na pewno nie usuwamy tych przedmiotów, gdyż to zagraża pogłębieniu się procesu chorobowego. Może dojść do masywnego krwawienia, które może spowodować utratę życia - mówi Dariusz Kopczyński, wieloletni lekarz pogotowia ratunkowego z Częstochowy.

Pamięta zdarzenie, do którego doszło, gdy pracował na oddziale urazowym. - Został przywieziony pacjent z kosą, która wbiła mu się w pachwinę i penetrowała w kierunku klatki piersiowej - opowiada.

Mężczyzna wiózł kosę rowerem. Przewrócił się i wtedy narzędzie wbiło mu się w ciało. - Pacjent był dowieziony z tym elementem kosy wbitym w ciało, zabieg przebiegł pomyślnie i pacjenta udało się uratować - mówi Kopczyński.

- Takie przedmioty usuwa się na sali operacyjnej, gdzie pacjent trafia po zdarzeniu - podkreśla.

Przewrócił sie na rowerze, nóż wbił mu się w klatkę piersiowąTVN 24 Katowice

Autor:mag

Źródło: TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: TVN24