W Zabrzu otwarto nowoczesne Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka. Inwestycja Szpitala Miejskiego kosztowała 43 mln zł. - To jest wielki dzień dla Zabrza, zabrzanek i wszystkich dzieci, które przyjdą tu na świat – powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.
Centrum, mieszczące oddziały ginekologiczny, położniczy i neonatologiczny oraz nowy oddział patologii ciąży, powstało na terenie głównej siedziby Szpitala Miejskiego w Zabrzu-Biskupicach. Wybudowano je w niespełna 15 miesięcy. Mieści 78 łóżek i blok operacyjny.
Będzie więcej dzieci?
Szpital Miejski to jedyna w Zabrzu placówka świadcząca usługi z zakresu położnictwa i ginekologii oraz neonatologii, ale dotychczasowa siedziba oddziałów nie spełniała już współczesnych standardów. - Mamy nadzieję, że dzięki tej inwestycji będziemy jednym z wiodących ośrodków o tym profilu w całej aglomeracji - powiedział prezes szpitala Mariusz Wójtowicz.
Inwestycję poprzedziła analiza prognoz demograficznych oraz ocena rynku usług ginekologiczno-położniczych w Zabrzu. W 2012 r. w szpitalu urodziło się ok. tysiąca dzieci. Zarząd szpitala przewiduje, że dzięki powstaniu centrum liczba ta znacząco wzrośnie, a w ciągu kilku lat podwoi się.
Kompleksowa opieka
Centrum będzie miejscem, gdzie opieka nad kobietami i noworodkami będzie kompleksowa. Obok pomocy lekarzy możliwe będą konsultacje psychologiczne, dietetyczne, działać będzie szkoła rodzenia, a także poradnia laktacyjna. - Duży nacisk położymy na edukację młodych mam. Chciałabym, aby wszystkie kobiety rodzące dzieci w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka były zmotywowane do karmienia piersią i znały zalety karmienia naturalnego - powiedziała położna Joanna Magdalińska.
Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka będzie też pierwszym w regionie ośrodkiem laparoskopowego leczenia chorób kobiecych narządów płciowych. - Dzięki jednej z najlepiej wyposażonych w Polsce multimedialnej sali do zabiegów laparoskopowych oraz świetnemu zespołowi ginekologów i chirurgów będziemy mogli skutecznie pomagać pacjentkom z tym schorzeniem - zaznaczył prezes Wójtowicz.
Budynek ma powierzchnię ponad 1800 m kwadratowych. Jest połączony z obecnymi budynkami szpitalnymi specjalnym łącznikiem.
Przerwa w pracy
W związku z koniecznością przeprowadzki część oddziałów zabrzańskiego szpitala nie przyjmuje pacjentek. Od 26 do 31 października zawieszono działalność oddziałów położnictwa i ginekologii, neonatologii, II Izby Przyjęć, poradni położniczo-ginekologicznej i diagnostyki prenatalnej, Poradni Konsultacji Diabetologicznych dla Kobiet w ciąży oraz Szkoły Rodzenia działających w Zabrzu przy Placu Traugutta 6. Wznowienie ich działalności w nowym budynku przy ul. Zamkowej nastąpi 1 listopada 2014 r.
Szpital Miejski w Zabrzu działa od 1961 r. Obecnie dysponuje 410 łóżkami, funkcjonuje w nim 9 oddziałów.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: rf/kv / Źródło: TVN24 Katowice, PAP