Monika Olejnik. Otwarcie

Skolimowski: jestem strasznym leniem, zawsze próbowałem iść na skróty

Poświęcałem bardzo dużo czasu, żeby coś zorganizować, ale to nie była taka rzetelna praca. Miałem osobisty wdzięk i siłę przekonywania, ale to zawsze było - uda się, albo nie uda - wyznaje reżyser Jerzy Skolimowski, autor filmu "IO", tegorocznego polskiego kandydata do Oscara. W szczerej rozmowie z Moniką Olejnik artysta dokonuje rozliczenia ze swoim życiem i twórczością. Opowiada o bólu po stracie syna, wspomina lata emigracji w Stanach Zjednoczonych, przyjaźnie z Vaclavem Havlem, Milanem Kunderą, Jackiem Nicholsonem, Dennisem Hopperem czy Romanem Polańskim i wraca do filmów, które nakręcił przez ostatnie 60 lat - zarówno tych nagrodzonych m.in. w Cannes i Berlinie, jak i tych, które - co szczerze przyznaje - zupełnie mu się nie udały.

 

W części #MonikaKsiążkiMuzyka jedną z najważniejszych powieści Ericha Marii Remarque'a "Łuk tryumfalny", osobisty traktat o życiu zwierząt, czyli "Ewangelia wg węgorza" Patika Svenssona oraz niezwykły zbiór światowej poezji w tłumaczeniu Czesława Miłosza, "Przekłady poetyckie wszystkie".

 

Z kolei w segmencie #TalentAktywność to #Przyszłość zapraszamy na spotkanie z Zuzanną Woińską, operatorką i montażystką, dwukrotną laureatką konkursów organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

07.10.2022
Długość: 52 min