Czarno na białym

Szerpowie - himalajskie tygrysy, którymi rządzą kobiety

Od wieków żyją wśród najwyższych gór świata. Od początku himalaizmu pomagają śmiałkom, którzy chcą je zdobywać. W tym roku sięgnęli po to, co niezdobyte. Szerpowie jako pierwsi ludzie stanęli tej zimy na K2 – drugiej co do wielkości górze świata, która od pond 30 lat odpierała ataki lodowych wojowników. Jak wygląda życie Szerpów? Skąd wzięli się u podnóża wielkich gór? Czym jest dla nich tradycja, religia, rodzina? O tym reporter "Czarno na białym" Daniel Chaliński rozmawiał z podróżnikiem i indologiem Mariuszem Decem. Cała rozmowa tylko u nas.

 

SZERPOWIE - TRAGARZE, KTÓRZY ZADZIWILI ŚWIAT. REPORTAŻ DANIELA CHALIŃSKIEGO

 

Pierwszym Polakiem, a także pierwszą kobietą na świecie, która zdobyła K2, była Wanda Rutkiewicz. Dokonała tego 23 czerwca 1986 roku. W sierpniu tego samego roku, oprócz Rutkiewicz, szczyt zdobył Wojciech Wróż, Przemysław Piasecki i Peter Bozik. Dla Wróża to miała być ostatnia wyprawa. – Przysięgam ci, że wrócę – tak w rozmowie z reporterem "Czarno na białym" Arturem Zakrzewskim wspominała ostatnią rozmowę z mężem Teresa Wróż. Poznaniak zginął podczas zejścia ze szczytu.

 

ANNA OKOPIŃSKA O WYPRAWACH KOBIECYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ WANDĘ RUTKIEWICZ

 

W 1996 roku północny filar K2 zdobył Ryszard Pawłowski. W rozmowie z Juliuszem Kaszyńskim mówił wprost: - Góra jest niezwykła. Jedyną, na którą chciałem wejść, to było właśnie K2. Opowiedział też, na czym polega jej magia, a także o tym, jakie trudności czekają na wspinaczy.

26.02.2021
Długość: 17 min