Czy 60-latka powinna mieć prawo do in vitro? Jedna trzecia dzieci urodzonych z in vitro, to potomkowie matek w tym wieku

Granica wieku, granicą marzeń? Czy 60-latka powinna mieć prawo do in vitro?
Granica wieku, granicą marzeń? Czy 60-latka powinna mieć prawo do in vitro?
Źródło: Fakty TVN

Czy wiek kobiety powinien być naturalną – a także prawną – granicą do zajścia w ciążę z wykorzystaniem metody in vitro? W Polsce zabieg zapłodnienia pozaustrojowego wykonuje się także kobietom, które przekroczyły 50. rok życia. Jedna trzecia dzieci urodzonych z in vitro, to właśnie potomkowie matek w tym wieku. Materiał "Faktów" TVN.

Późna ciąża aktorki Barbary Sienkiewicz wywołała lawinę komentarzy i pytań. M.in. czy w Polsce powinna być górna granica wieku przy korzystaniu z metody in vitro?

Część rezygnuje

- Ja nie czuję, że jestem mamą w wieku 60... trudno mi to nawet powiedzieć. Czuję się pełna energii, pełna zapału. Wydaje mi się, że jestem młoda nadal - uważa Sienkiewicz.

Aktorka urodziła bliźniaki w wieku 60 lat, ale nie jest jedyną taką mamą. Przypadków ciąży po 50. roku życia i po menopauzie jest w Polsce więcej.

- Takich pacjentek mamy zawsze dwie, trzy w miesiącu. Część z nich po wizycie rezygnuje z takiej próby - mówi ginekolog dr Grzegorz Mrugacz z kliniki leczenia niepłodności w Białymstoku.

Są jednak takie, które się na to decydują się. Lekarze nie odmawiają zabiegów, gdy nie ma medycznych przeciwwskazań. Nowa ustawa o in vitro, która wejdzie w życie 1 listopada, również nie wprowadza górnej granicy wieku. Z metody nie będą mogły korzystać tylko kobiety samotne.

- Istnieje limit wieku przy prawie do adopcji dzieci. Analogiczny limit trzeba wprowadzić przy procedurze in vitro - uważa Jarosław Gowin z Polski Razem.

Prawo wyboru

Według Platformy i lewicy kobiety muszą mieć prawo wyboru, a ostateczną decyzję powinien podjąć lekarz.

- Jest gdzieś zdrowy rozsądek, a poza tym nasza biologia determinuje, w którym wieku nasz organizm zaczyna się starzeć - stwierdza marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Ciąża w pewnym wieku obarczona jest ryzykiem - np. wad płodu czy wcześniactwem. - Organizm jest mniej wydolny. W związku z tym cała ciąża może przebiegać z większymi komplikacjami - podkreśla dr Mrugacz.

Pojawia się też pytanie, czy tak późno rodząc dzieci zdąży się je wychować?

Więcej na stronie programu "Fakty" TVN

Autor: kris / Źródło: Fakty TVN

Czytaj także: