Naukowcy przeanalizowali dane osób ściśle przestrzegających wegetariańskiej diety oraz tych żywiących się na różne sposoby, by sprawdzić znaczenie genetyki w sposobie odżywiania. Wyniki nowych badań sugerują, że to, czy ktoś zdecyduje się na wegetarianizm, może zależeć od jego genów.
Czy wszyscy ludzie są w stanie przejść na długotrwałą dietę wegetariańską? Odpowiedzi na to pytanie próbuje udzielić prof. Nabeel Yaseen z Northwestern University, współautor pracy opublikowanej 4 października w czasopiśmie naukowym "PLOS One". Jak zaznacza, duży odsetek osób deklarujących się jako wegetarianie (od 48 do 64 proc.), jednak je ryby, drób, nawet inne mięso, co może sugerować znaczący wpływ czynników środowiskowych lub genetycznych na ich żywienie. "Wiele osób, które chcą zostać wegetarianami, być może nie jest w stanie tego zrobić" - mówi badacz cytowany przez portal publicznego amerykańskiego radia NPR.
Geny powiązane z wegetarianizmem
Aby sprawdzić znaczenie genetyki w sposobie odżywiania, naukowcy przeanalizowali dane na temat ponad 5 tys. osób przestrzegających wegetariańskiej diety oraz prawie 300 tys. żywiących się na różne sposoby. Dane pochodziły z UK Biobank, bazy z anonimowymi informacjami genetycznymi dotyczącymi stylu życia i zdrowia. Analiza wskazała na trzy geny powiązane z wegetarianizmem i 31 takich, które mogą być potencjalnie z nim powiązane. Kilka z nich, w tym dwa z najważniejszej trójki mają związek z metabolizmem tłuszczów i pracą mózgu.
Najnowsze badania nie dają dokładnej odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób różnice genetyczne mogą sprawiać, że niektórym ludziom będzie łatwiej przejść na dietę wegetariańską, ale Yaseen ma kilka pomysłów. "Jedna z hipotez - która ma charakter wysoce spekulacyjny - głosi, że być może w mięsie znajdują się lipidy lub składniki odżywcze, których niektórzy ludzie potrzebują, a inni nie" - mówi ekspert cytowany przez amerykańskiego nadawcę.
Wpływ genów na zwyczaje żywieniowe
Yaseen podkreśla, że na nasze zwyczaje żywieniowe wpływa wiele czynników, od preferencji smakowych przez budżet po kulturę, w jakiej się wychowaliśmy. "Zatem pogląd, że na wybór pożywienia wpływa również genetyka, nie jest zaskakujący" - ocenia. I zaznacza, że potrzebne są dalsze badania. "Mamy nadzieję, że doprowadzą do lepszego zrozumienia różnic fizjologicznych między wegetarianami i niewegetarianami, umożliwiając nam dostarczanie spersonalizowanych zaleceń dietetycznych i produkcję lepszych substytutów mięsa" - dodaje naukowiec.
ZOBACZ TEŻ: Jest szansa na nowe metody leczenia choroby Alzheimera. Naukowcy odkryli, jak się rozwija
Źródło: PAP, NPR, PLOS One
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock