Dziś Wielki Piątek, jeden z najważniejszych dla katolików dni w roku, upamiętniający mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. Tego dnia wiernych obowiązuje post ścisły - co on oznacza? Czego nie można jeść w Wielki Piątek? Od czego należy się powstrzymywać?
Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego. Ma on przypominać o cierpieniu Jezusa Chrystusa i być dla wiernych dniem skupienia i powagi. Z kościelnych ołtarzy znikają tego dnia kwiaty i świece, puste są tabernakula, a obrazy z wizerunkiem Jezusa zasłonięte. Zgodnie z tradycją tego dnia w kościołach pojawiają się natomiast symboliczne Groby Pańskie.
Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, w którym w kościołach nie są odprawiane msze święte. Wierni mogą wziąć udział w Liturgii Męki Pańskiej. Wielki Piątek nie jest jednak świętem nakazanym, co oznacza, że wierni nie mają obowiązku udania się tego dnia do kościoła, podobnie jak w Wielki Czwartek i Wielką Sobotę.
Wielki Piątek - post ścisły
W Wielki Piątek wiernych obowiązuje post ścisły. Oznacza on, że tego dnia można spożyć tylko trzy posiłki - jeden do syta i dwa lekkie. Post obowiązuje wszystkich wiernych od 18. do 60. roku życia. Tego dnia obowiązuje także wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i dotyczy ona wszystkich wiernych od 14. roku życia. Można jeść ryby, które w chrześcijaństwie mają szczególne znaczenie. Nie należy też spożywać alkoholu.
W Wielki Piątek powinno się ponadto powstrzymać od uczestnictwa i organizowania imprez. Nie jest natomiast zabraniane wykonywanie pracy czy robienie w domu przedświątecznych porządków.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock