Replika słynnej rzeźby Wenus z Milo otrzymała protezy rąk wydrukowane w 3D i stanęła w paryskim metrze. To część akcji #bodycantwait organizacji Handicap International.
Na stacji paryskiego metra Louvre-Rivoli stanęła 6 marca replika słynnej greckiej rzeźby Wenus z Milo. W przeciwieństwie do oryginału, który znajduje się w zbiorach Luwru, posiada obie ręce. Są to protezy wydrukowane w technice 3D.
Wenus w metrze
Podobne protezy otrzymało we wtorek kilkanaście innych rzeźb w Paryżu. Jest to część akcji #bodycantwait organizacji Handicap International, wspierającej niepełnosprawnych i pokrzywdzonych w konfliktach zbrojnych i katastrofach na całym świecie.
Operacja instalowania rzeźby Wenus na stacji metra i montowania protez trwała prawie trzy godziny. Wybrano poranek, kiedy w metrze jest największy ruch i zaproszono media. Wszystko po to, by nadać sprawie jak największy rozgłos.
Aujourd’hui pour la Vénus de Milo l’attente est finie. Elle a enfin reçu ses prothèses.
Dans le monde 100 millions de personnes attendent encore des prothèses ! #bodycantwait pic.twitter.com/ikVLRP5hrY— Handicap International France (@HI_france) 6 marca 2018
Venus de Milo Receives 3D Printed Prosthetics for Handicap International Campaign along with other statues in the city as part of the #BodyCantWait campaign. https://t.co/tlQZkdqHpo #3dprinting pic.twitter.com/2DRg71vjk7
— All3DP (@All3DP) 8 marca 2018
#bodycantwait
Dzięki akcji już 19 osób pochodzących z Syrii, Togo i Madagaskaru otrzymało protezy z żywicy drukowane na drukarkach 3D. Jak podaje organizacja, wkrótce dostanie je również 100 osób w Indiach. Potrzeby są jednak ogromne. Według szacunków Handicap International, blisko 100 milionów osób na całym świecie potrzebuje sztucznych kończyn.
- Chcemy to przenieść na wyższy poziom, dotrzeć do większej liczby krajów, wyposażyć więcej ludzi – tłumaczy agencji AFP szef francuskiego oddziału Handicap International Xavier de Crest.
De Crest dodaje też, że chce pozbawić protez 3D łatki "droższych". Szef organizacji twierdzi, że takie protezy są łatwiejsze w produkcji, w szczególności w państwach rozwiniętych.
Autor: jog//kg / Źródło: rfi.fr, Twitter
Źródło zdjęcia głównego: ENEX