Jak łatwo zrobić zdjęcie rentgenowskie? Wystarczy rozwinąć popularną taśmę klejąca, tzw. scotcha. Ale spokojnie, taśma "działa" tylko w próżni - informują naukowcy. Udało się im wykonać nawet rentgenowskie zdjęcie palca.
Minęły dopiero dwa tygodnie od przyznania Nagrody Nobla z fizyki, a naukowcy znów zwrócili na siebie uwagę niezwykłym odkryciem. Chociaż wynikającym z pozornie zwykłej rzeczy... taśmy klejącej.
Stary-nowy pomysł
"Odkrywcy" nowej metody pozyskiwania promieniowania X przyznają, że nie są pierwszymi. Już bowiem 50 lat temu pewien rosyjski badacz opublikował raport o niezwykłych właściwościach taśmy klejącej. Tym razem naukowcy pokazali jednak, jak można to wykorzystać.
- Byliśmy bardzo zaskoczeni tym faktem - pisze w artykule w prestiżowym "Nature" Juan Escobar, doktorant na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA). - Energia, jaką można uzyskać z samego odklejania taśmy z rolki, jest niezwykła.
Byliśmy bardzo zaskoczeni tym faktem. Energia, jaką można uzyskać z samego odklejania taśmy z rolki, jest niezwykła Juan Escobar, doktorant na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA)
I co dalej?
Escobar uważa, że w miarę rozwijania metody, będzie możliwe tworzenie bardzo tanich aparatów rentgenowskich, szczególnie w miejscach pozbawionych prądu.
Jak to jednak działa? W eksperymencie z USA udział bierze maszyna zrywająca z dużą prędkością w próżniowej komorze paski taśmy klejącej. W momencie odklejania taśmy, z powierzchni rolki na folię przeskakują elektrony. Gdy jednak natrafiają na kleistą warstwę - jak tłumaczy naukowiec - drastycznie wytracają prędkość, emitując promieniowanie X.
Niebezpieczna taśma? Nie
W eksperymencie udział bierze maszyna zrywająca z dużą prędkością w próżniowej komorze paski taśmy klejącej. W momencie odklejania taśmy, z powierzchni rolki na folię przeskakują elektrony. Gdy jednak natrafiają na kleistą warstwę - jak tłumaczy naukowiec - drastycznie wytracają prędkość, emitując promieniowanie X.
James Hevezi, przewodniczący Amerykańskiego Towarzystwa Radiologicznego (American College of Radiology's Commission on Medical Physics) powiedział, że odkrycie jest bardzo ciekawe. - Myślę, że powinno być poddane dalszym badaniom - podkreślił.
Jak widać, sprawdza się powiedzenie "zwykłe rzeczy, niezwykłe wynalazki..."
Źródło: cnn.com, bbc.co.uk, PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu