Charles "Chuck" Yeager, pilot Sił Powietrznych USA, 14 października 1947 roku jako pierwszy przekroczył barierę dźwięku i bezpiecznie wylądował. Przełomowy lot eksperymentalnym samolotem Bell X-1 otworzył nowy rozdział w lotnictwie, udowadniając, że możliwe jest latanie z prędkością naddźwiękową.
W czasie drugiej wojny światowej nastąpił szybki postęp technologiczny, a na niebie pojawiły się pierwsze samoloty rakietowe i odrzutowe. Piloci zauważyli wówczas, że gdy zbliżali się do tysiąca km/h, czyli do prędkości dźwięku, ich samoloty wpadały w silne drgania, a stery przestawały działać. W wielu wypadkach urywały się skrzydła, części ogona i pozbawione kontroli maszyny rozbijały się.
Dlatego w 1945 r. amerykańscy inżynierowie z Bell Aircraft Corporation rozpoczęli prace nad rakietowymi samolotami eksperymentalnymi, których głównym zadaniem było właśnie przekroczenie prędkości dźwięku, która przy temperaturze powietrza około 15 stopni Celsjusza wynosi około 1225 km/h.
Pierwszy lot naddźwiękowy
Sztuka ta udała się po raz pierwszy 75 lat temu. 14 października 1947 r. pilot Charles "Chuck" Yeager za sterami samolotu Bell X-1 jako pierwszy pokonał w locie poziomym prędkość dźwięku. Rekordowy lot odbył się nad suchym jeziorem Rogersa na pustyni Mojave w Kalifornii.
Maszyna została najpierw wyniesiona na dużą wysokość podwieszona pod bombowcem B-29, a następnie odczepiona. Po uruchomieniu własnego napędu rakietowego samolot X-1 na wysokości ponad 13 tys. metrów osiągnął prędkość 1127 km/h. To wystarczyło, by po raz pierwszy udało się pokonać barierę dźwięku, ponieważ wraz ze wzrostem wysokości spada temperatura, a tym samym prędkość, z jaką dźwięk rozchodzi się w powietrzu. Charles Yeager bezpiecznie wylądował później na dnie wyschniętego jeziora.
Objęcie eksperymentalnego lotu ścisłą tajemnicą wojskową - w obawie przed radziecką agenturą - spowodowało, że świat dowiedział się o pokonaniu bariery dźwięku dopiero osiem miesięcy później, w czerwcu 1948 roku.
Przełomowy lot pozwolił udowodnić, że możliwe jest latanie z prędkością naddźwiękową, i wkrótce doprowadził do zbudowania zdolnych do tego samolotów wojskowych i cywilnych. Pierwszym amerykańskim myśliwcem naddźwiękowym w 1953 roku został North American F-100 Super Sabre.
7 grudnia 2020 r. Charles Yeager zmarł w wieku 97 lat w Los Angeles.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: DVIDSHUB - James Schultz