Co skazańcy jedzą tuż przed egzekucją? Jedni prosili o homara, inni o oliwkę z pestką

Źródło:
henryhargreaves.com, FOX, BBC
"Kierunek jest oczywisty. Kolejne stany odchodzą od kary śmierci"
"Kierunek jest oczywisty. Kolejne stany odchodzą od kary śmierci"Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/2
"Kierunek jest oczywisty. Kolejne stany odchodzą od kary śmierci"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tuż przed śmiercią skazańcy kalorii nie liczą - ich ostatnie posiłki składają się najczęściej z dań ociekających tłuszczem. Byli jednak i tacy, którzy prosili jedynie o lody albo jedną oliwkę. Co jeszcze lądowało na talerzach skazańców w dniu ich egzekucji?

Od początku roku do 13 lutego w 2023 w więzieniach na terenie Stanów Zjednoczonych stracono sześć osób, wszystkie za pomocą śmiertelnej trucizny. W dwóch przypadkach ujawniono, z czego składał się ostatni posiłek, jaki zjedli skazańcy. Amber McLaughin, skazana na śmierć za gwałt oraz morderstwo i stracona w Missouri, zamówiła cheeseburgera, frytki, mleczny koktajl truskawkowy oraz cukierki. Scott Eizember, morderca sąsiadów swojej teściowej, stracony w Oklahomie, zjadł średnio wysmażonego steka z frytkami. 

Specjalny posiłek przed śmiercią

Specjalny ostatni posiłek oferuje skazańcom większość z amerykańskich stanów, w których nadal obowiązuje kara śmierci (jest ona legalna w 27 stanach, przy czym 7 z nich stosuje różnego rodzaju moratoria i jej nie wykonuje). W części określono zasady, zgodnie z którymi kompletowane są zamówienia.

Na Florydzie więźniowie mogą zamówić dania o łącznej wartości nieprzekraczającej 40 dolarów i składające się z produktów możliwych do kupienia lokalnie. Więźniowie z Teksasu od jakiegoś czasu nie mogą sami decydować, co zjedzą przed egzekucją. Bezpośrednią przyczyną zmiany przepisów był przypadek Lawrence'a Russella Brewera, skazanego na śmierć za morderstwo. Postanowił on zakpić z władz więzienia, w którym przebywał. Złożył prawdopodobnie największe zamówienie w historii amerykańskiego systemu penitencjarnego. Zawierało ono m.in. trzy steki, potrójnego cheeseburgera, grillowane mięso, omlet, pizzę oraz lody waniliowe. Więzienie spełniło życzenie Brewera i dostarczyło mu wszystkie zamówione potrawy. Wtedy on odmówił ich zjedzenia, twierdząc, że po prostu nie jest głodny. Od tamtej pory skazańcy w Teksasie przed śmiercią dostają standardowy posiłek serwowany tego dnia w więziennej stołówce.

ZOBACZ TEŻ: Co skazani na śmierć mówią przed egzekucją? Wyjątkowy rejestr "ostatnich słów" straconych w stanie Teksas

USA. Ostatnie posiłki skazańców na zdjęciach Harry'ego Hargreavesa

W 2012 roku pochodzący z Nowej Zelandii artysta Harry Hargreaves opublikował serię zdjęć odtworzonych przez niego ostatnich posiłków amerykańskich skazańców z tego samego roku. Przekazał, że na pomysł stworzenia takiej formy sztuki wpadł, gdy obserwował dyskusję o zniesieniu tradycji ostatniego posiłku w Teksasie.

W krótkim opisie swojej wystawy Nowozelandczyk przyznał, że praca nad zdjęciami "spersonalizowała" w jego oczach skazańców. "Przez chwilę mogłem się z nimi identyfikować poprzez wspólny mianownik, jakim jest jedzenie" - podkreślił fotograf.

Seryjny morderca John Wayne Gacy z Illinois, stracony w 1994 roku za zamordowanie 33 osób, przed egzekucją zażyczył sobie: tuzin smażonych krewetek, kawałki panierowanego kurczaka, frytki, pół kilograma truskawek oraz butelkę dietetycznej coli. Zamówienie przywodzące na myśl menu restauracji typu fast food nie było przypadkowe. Jak wyjaśnił na swojej stronie Hargreaves, przed aresztowaniem Gacy prowadził trzy lokale pod szyldem KFC.

Timothy McVeigh na śmierć skazany został za przeprowadzenie zamachu bombowego, do którego doszło w 1995 roku w Oklahoma City. Zginęło wówczas 168 osób, co pozostaje najtragiczniejszym atakiem na terenie USA, za którym stał obywatel tego kraju. McVeigh został stracony sześć lat później. Przed egzekucją poprosił tylko o miskę lodów miętowych z kawałkami czekolady.

Ostatni posiłek straconego w 1992 roku Ricky'ego Raya Rectora, który jedenaście lat wcześniej w przypływie furii zastrzelił dwie osoby, składał się ze steka, smażonego kurczaka, wiśniowego napoju i kawałka ciasta orzechowego. Skazaniec zjadł stek i kurczaka, wypił napój, jednak nie tknął ciasta. Zapytany, dlaczego go nie je zamówionego przez siebie przysmaku, odparł, że "zostawia je na później".

Tłuste i obfite, czasem zdrowe i skromne

Większość skazańców przed egzekucją chciała najeść się do syta. Odwrotnie postąpił seryjny morderca Ángel Nieves Díaz, stracony w 2006 roku na Florydzie. Díaz nie skorzystał z prawa do wyboru ostatniego posiłku. Zaproponowano mu więc, by przed otrzymaniem śmiertelnej trucizny zjadł standardowy lunch serwowany tego dnia w więziennej stołówce. Mężczyzna odmówił.

Niewiele w ramach swojego ostatniego posiłku zjadł Victor Feguer z Iowa, w 1963 roku stracony przez powieszenie za porwanie i morderstwo. Jego wybór był czysto symboliczny. Feguer zażyczył sobie, by przyniesiono mu talerz z jedną oliwką. Zaznaczył, że w środku znajdować ma się pestka.

Ostatniego posiłku nie chciał skomponować Ted Bundy, seryjny morderca stracony w 1989 roku na Florydzie. Zjadł tradycyjny zestaw przygotowywany przez więzienie na taką okoliczność. Składał się on z jajek, średnio wysmażonego steka, placków ziemniaczanych, tostów z masłem i marmoladą, a także szklanki mleka i soku.

W ostatnim dniu życia skazańcy zazwyczaj nie liczą już kalorii. Posiłki serwowane im tuż przed egzekucją składają się głównie z tłustych, wysokokalorycznych dań. Stephen Wayne Anderson, seryjny morderca stracony w 2002 roku w Kalifornii, zasłynął zamówieniem jednego z najzdrowszych ostatnich posiłków figurujących w bazach amerykańskich więzień. Na jego talerzu znalazły się: serek wiejski, kukurydza, rzodkiewka i zapiekane kanapki z serem. Nieco mniej dietetyczny był deser Andersona - kawałek ciasta brzoskwiniowego oraz gałka lodów czekoladowych.

Całkiem niskokaloryczny ostatni posiłek kazała podać sobie również Teresa Lewis, stracona w 2010 roku za zamordowanie swojego męża i pasierba. Przed wykonaniem wyroku śmierci strażnicy przynieśli jej smażone udka kurczaka z groszkiem polanym masłem. Na deser Lewis zjadła ciastko jabłkowe, do picia zamówiła napój gazowany Dr Pepper.

Najbardziej wymagające ostatnie posiłki

A którzy ze skazańców byli najbardziej wymagający? Wśród tych, których ostatnie posiłki odtworzył Hargraeves, wyróżnił się Allen Lee Davis - morderca ciężarnej kobiety i dwójki jej dzieci, stracony w 1999 roku na Florydzie. Na jego talerzu tuż przed egzekucją, zgodnie z prośbą skazanego, znalazły się owoce morza: smażone krewetki i kalmary oraz ogon homara. Davis zjadł również smażone ziemniaki i chleb czosnkowy, a całość popił piwem korzennym.

Homara zażyczył sobie również Ronnie Lee Gardner z Utah, stracony na terenie tego stanu w 2010 roku, jako ostatni skazaniec rozstrzelany przez pluton egzekucyjny. Oprócz homara Gardner zjadł też stek, kawałek szarlotki oraz lody waniliowe. Wynegocjował z władzami więzienia, by w trakcie jedzenia - a także po skończeniu posiłku - pozwolono mu obejrzeć trylogię "Władcy Pierścieni".

ZOBACZ TEŻ: "Obecne tempo egzekucji jest nie do utrzymania". Według władz kary śmierci nadmiernie obciążają personel

Autorka/Autor:kgo//mro

Źródło: henryhargreaves.com, FOX, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Ezume Images/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracownik stacji paliw w Markach został poszkodowany w trakcie napadu. Policja poszukuje sprawcy tego zdarzenia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem.

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Obwodnica Hubenic i Kozłowa została otwarta. Nowa droga, kosztująca prawie 75 mln zł, ma wyprowadzić z miast ruch tranzytowy.

Obwodnica Hubenic i Kozłowa otwarta

Obwodnica Hubenic i Kozłowa otwarta

Źródło:
PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl