Położone w tureckiej Kapadocji Derinkuyu to jedno z największych na świecie podziemnych miast. Zbudowano je kilka wieków przed naszą erą, lokalnej ludności służyło jeszcze w XX wieku za schron. Później zostało całkowicie opuszczone i zapomniane. Odkryto je na nowo, gdy miejscowemu rolnikowi zaczęły ginąć kurczęta.
Według wersji, którą dziennikarzom BBC przedstawił lokalny przewodnik, podziemne miasto odkryto dzięki kurczętom. W 1963 roku, podczas remontu swojego domu, jeden z okolicznych mieszkańców miał zorientować się, że ginie mu drób. Badając sprawę tajemniczych zniknięć, Turek odkrył w jednej ze ścian piwnicy szczelinę, która powstała podczas remontu. Uznał, że to właśnie tam bezpowrotnie przepadały kurczęta.
Pierwsze z setek znalezionych przejść
Mężczyzna przebił się przez ścianę i odkrył znajdujący się za nią ciemny korytarz. Jak wyjaśnia BBC, było to pierwsze z ponad 600 znalezionych później przejść, prowadzących do podziemnego miasta Derinkuyu. Po tym, jak właściciel znikających kurczaków zgłosił sprawę lokalnym władzom, na miejscu odkrycia szybko rozpoczęto prace wykopaliskowe.
W ich trakcie odkryto wielopoziomową podziemną sieć, do której należały pomieszczenia mieszkalne, magazyny żywności, obory, szkoły, a nawet kaplice. Miasto składało się z osiemnastu kondygnacji, ostatnia z nich znajduje się 85 metrów pod powierzchnią. Rolę wentylatora, a jednocześnie studni zaopatrującej w wodę wyższe poziomy, pełnił głęboki na 55 metrów szyb. "To była cała cywilizacja bezpiecznie schowana pod ziemią" - pisze BBC.
W 1969 roku do podziemnego miasta zaczęto wpuszczać turystów. Szesnaście lat później Derinkuyu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie turystom udostępnionych jest osiem z osiemnastu poziomów podziemnej konstrukcji.
ZOBACZ TEŻ: Odkryto szczątki blisko 500 osób. Część zmarłych pozbawiono głów, w szczękach umieszczono monety
Derinkuyu - kto i kiedy zbudował podziemne miasto?
Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstało Derinkuyu. Najstarsze wzmianki o podziemnym mieście w Kapadocji pochodzą z IV wieku p.n.e. Historycy nie są też pewni, kto zbudował podziemne miasto. BBC wyjaśnia, że stworzenie podwalin pod rozległą sieć jaskiń przypisuje się zamieszkującym niegdyś Kapadocję Hetytom, którzy w okolicach 1200 roku p.n.e. zostali zaatakowani przez Frygijczyków i być może zeszli pod ziemię, by chronić się przed najeźdźcami. Ale, jak zaznacza portal, większą część miasta zbudowali prawdopodobnie właśnie Frygijczycy, znakomici budowniczowie epoki żelaza. Tureckie ministerstwo kultury informuje na swojej stronie, że jaskinie żłobione były w VIII i VII w.p.n.e.
Eksperci oceniają, że w szczytowym okresie rozwoju miasta zamieszkiwać je mogło nawet 20 tysięcy osób. Cytowany przez BBC prof. Andrea De Giorgi z University of Florida podkreśla, że Kapadocja była idealnym miejscem do stworzenia podziemnej cywilizacji ze względu na niewielką ilość wody w glebie i plastyczne, stosunkowo miękkie skały.
Tunele służyły jako schron
Tunele używane były przez wiele setek lat. Służyły za schron chrześcijańskim mieszkańcom Turcji podczas najazdu Mongołów w XIV wieku, a także Grekom i Ormianom narażonym na prześladowania ze strony władz Imperium Osmańskiego na początku XX wieku. Dopiero w latach 20., gdy chrześcijanie opuścili region, tunele opustoszały. Ponownie odkryto je dopiero cztery dekady później.
ZOBACZ TEŻ: Średniowieczni mnisi byli "przeżarci pasożytami". Zaskakujące odkrycie naukowców z Cambridge
Źródło: BBC, ktb.gov.tr
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock