Od 1 lipca turyści zapłacą pięć euro za bilet wstępu do rzymskiego Panteonu, jednego z najbardziej znanych zabytków na terenie Włoch. Większość dochodów ze sprzedaży wejściówek trafi do ministerstwa kultury. Cytowany przez portal Rai News szef resortu wskazał, na co zostaną przeznaczone pozyskane środki.
Zgodnie z postanowieniami umowy podpisanej między włoskim ministerstwem kultury a kapitułą kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny od Męczenników cena biletu wstępu do Panteonu nie będzie przekraczała 5 euro (ok. 22 zł. - red.), a sam bilet nie będzie obowiązywał "w czasie zarezerwowanym dla funkcji liturgicznych i działalności duszpasterskiej" - informuje komunikat na stronie internetowej zabytku. Zaznaczono w nim też, że świątynię za darmo będą mogły odwiedzać osoby mieszkające w Rzymie.
Resort kultury planuje w tym miesiącu zakończenie prac nad umożliwieniem zakupu wejściówek. Minister kultury Gennaro Sangiuliano, cytowany przez portal Rai News w poniedziałek, wskazał, że dochody z biletów pozwolą zapewnić żywność dla "kilku stołówek dla ubogich" oraz środki na prace rewitalizacyjne w budynku. Jak informował w marcu portal euronews.com, 70 proc. zysków z biletów będzie trafiało do ministerstwa kultury, reszta do diecezji rzymskiej.
Panteon - historia świątyni
Panteon jest jednym z najbardziej znanych zabytków w Rzymie i jedynym starożytnym rzymskim budynkiem, którego "konstrukcja została praktycznie nienaruszona przez wieki" - można przeczytać na stronie świątyni. Panteon został wzniesiony w II wieku naszej ery staraniem cesarza Hadriana na miejscu wcześniejszej świątyni z pierwszego wieku, która uległa zniszczeniu w roku 80 na skutek wielkiego pożaru Rzymu. W VII wieku świątynia została przemianowana na kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny od Męczenników.
W 2019 roku Panteon był najczęściej odwiedzanym miejscem we Włoszech - informował portal italyrometour.com.
Źródło: pantheonroma.com, Rai News, euronews.com, italyrometour.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock