Okrąg z przezroczystymi ścianami. Nowa siedziba Apple

Ciekawostki

Foster + PartnersBiurowiec nie będzie miał ani jednej prostej ściany ze szkła

Nowa siedziba Apple w Kalifornii wciąż wzbudza sensację – chodzi przede wszystkim o kształt. Biurowiec wygląda jak statek kosmiczny. I ma pomieścić 13 tys. pracowników firmy. Apple pokazała właśnie zdjęcia budynku, który zaprojektował światowej sławy architekt Norman Foster.

Wokół budynku będzie olbrzymi park z 6 tys. drzew (fot. Foster + Partners) 

- Siedziby korporacji z wieloma budynkami są nudne, chcemy zrobić coś lepszego. To będzie najlepszy biurowiec na świecie. Studenci będą przyjeżdżać go oglądać, by uczyć się architektury – mówił Steve Jobs, prezes Apple, w czerwcu podczas posiedzenia rady miasta Cupertino w Kalifornii, chcąc uzyskać zgodę miasta na budowę.

Jobs pokazał wówczas pierwsze projekty biurowca, który ma stanąć w pobliżu obecnego kampusu firmy przy Infinite Loop Drive, gdzie pracują prawie 3 tys. ludzi, a w wynajmowanych w okolicy biurach jest zatrudnionych blisko cztery razy tyle. Nowy budynek ma pomieścić ich wszystkich – na powierzchni ok. 260 tys. metrów kwadratowych biur i ok. 28 tys. metrów kwadratowych zaplecza badawczego ma pracować 13 tys. osób.

Teraz firma zaprezentowała zdjęcia projektu.

To nie wielkość budynku wzbudza największą sensację, ale jego kształt. Wygląda jak olbrzymi statek kosmiczny. To okrąg ze szkła, w którym nie ma ani jednego prostego kawałka ściany. Wszystko jest zakrzywione.

W środku znajdzie się dziedziniec, w którym będzie ogród. "Zapewni pracownikom integrację na świeżym powietrzu, co jest ważnym elementem firmowego stylu życia" – piszą autorzy w komunikacie na temat projektu.

Wewnątrz nowego budynku obok biur ma się także znaleźć miejsce dla centrum badawczo-rozwojowego, audytorium z tysiącem miejsc na widowni, kawiarni zdolnej obsłużyć 3 tys. osób naraz, oraz dla centrum fitness.

Nowa siedziba Apple będzie miała cztery piętra (fot. Foster + Partners) 

Drzewa i własna elektrownia

Budynek ma mieć cztery piętra i stanąć na działce o powierzchni 708 tys. metrów kwadratowych. Dla projektantów ze studia architektonicznego Foster and Partners światowej sławy architekta Normana Fostera (w Polsce zaprojektował warszawski Metropolitan) ważna była ochrona środowiska. Dlatego parkingi zostaną przeniesione pod ziemię, aby zrobić miejsce dla 6 tys. drzew i alejek dla pieszych, w ten sposób tereny zielone na działce powiększą się o 80 procent.

Biurowiec będzie zasilany przez gaz ziemny i inne źródła energii odnawialnej, do czego ma służyć własna elektrownia. Woda będzie poddawana oczyszczeniu i jeszcze raz wykorzystywana na terenie kampusu.

Budowa ma się rozpocząć w 2012 roku, a trzy lata później budynek oddany zostanie do użytku.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Foster + Partners