Skrócenie czasu korzystania z mediów społecznościowych może przynieść wiele korzyści dla zdrowia - ustalili brytyjscy naukowcy. Uczestnicy przeprowadzonego przez nich badania, poproszeni o ograniczenie czasu spędzanego w internecie o zaledwie 15 minut, odnotowali istotną poprawę zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Ustalenia badaczy z Uniwersytetu w Swansea w Walii opublikowano 8 lutego w czasopiśmie naukowym "Journal of Technology in Behavioral Science", a 8 marca opisały je brytyjskie media. Wynika z nich, że decyzja o zmniejszeniu czasu poświęcanego na media społecznościowe w ciągu dnia o zaledwie 15 minut może mieć znaczący, pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne.
Media społecznościowe a zdrowie
Trzymiesięczne badanie przeprowadzono na 50-osobowej grupie osób w wieku od 20 do 25 lat. Uczestnicy zostali podzieleni losowo na trzy grupy, z których jedną poproszono o ograniczenie czasu korzystania z mediów społecznościowych o 15 minut dziennie, drugą o takie samo ograniczenie i wykonywanie w czasie tych 15 minut innych aktywności, a trzecią o korzystanie z mediów społecznościowych tak, jak do tej pory.
Następnie w trakcie badania co tydzień biorący w nim udział dostarczali naukowcom szczegółowych informacji dotyczących ilości czasu spędzanego w internecie, pochodzących z danych zbieranych przez ich telefony. Przed badaniem i po jego zakończeniu uczestnicy wypełnili też kwestionariusz dotyczący ich zdrowia fizycznego, jakości snu, poczucia samotności, lęku i stanów depresyjnych.
Na podstawie zgromadzonych informacji naukowcy doszli do wniosku, że grupa, która miała zmniejszyć korzystanie z mediów społecznościowych o 15 minut, rzadziej odczuwała objawy typowe dla przeziębienia, znacznie poprawiła się jakość jej snu, a objawy charakterystyczne dla stanów depresyjnych obniżyły się. Odnotowane korzyści były przy tym znaczące: jakość snu w tej grupie poprawiła się aż o 50 proc., zaś stany depresyjne zmalały o 30 proc. Wyniki badań pozostałych dwóch grup uczestników nie uległy natomiast znaczącej zmianie.
Badacze zauważyli jednocześnie, że każda z trzech grup w różnym stopniu zastosowała się do postawionych wymogów badania. W praktyce grupa, która miała ograniczyć użycie mediów społecznościowych o 15 minut, korzystała z nich aż o 37 minut dziennie mniej. Z kolei grupa, która miała ograniczyć media o 15 minut i zająć się w tym czasie czymś innym, ostatecznie zwiększyła korzystanie z social mediów o około 25 minut dziennie.
Sugeruje to, że na wyniki przeprowadzonego badania wpływ mógł mieć też charakter wydawanych poleceń. - Jedną z przyczyn może być fakt, że mówienie ludziom, co mają robić, jest przeciwskuteczne i może powodować opór - stwierdził współautor badania Phil Reed w publikacji na łamach "Psychology Today". Z kolei bardziej ogólna prośba, by po prostu ograniczono czas korzystania z mediów społecznościowych, mogła ułatwiać ludziom samodzielne znalezienie sobie alternatywnego zajęcia i w efekcie bardziej znaczące ograniczenie czasu z telefonem w ręku.
Ograniczyć media społecznościowe
Mimo że dostosowanie się do próśb autorów badania wyglądało różnie w przypadku jego uczestników, badanie wykazało, że ograniczenie mediów społecznościowych pozwala odczuć pozytywne skutki dla zdrowia. - Te dane pokazują, że jeśli ludzie ograniczają korzystanie z mediów społecznościowych, ich życie może poprawić się na wiele sposobów, w tym mogą odnieść korzyści dla zdrowia fizycznego i kondycji psychicznej - wskazał Reed. - Pozostaje do ustalenia, czy relacja między korzystaniem z mediów społecznościowych i kwestiami zdrowotnymi jest bezpośrednia, czy jednak pośredniczą w niej zmienne czynniki, takie jak stany depresyjne albo wzrost aktywności fizycznej - dodał.
Autorzy analizy podkreślają również, że ich eksperyment został przeprowadzony na małej grupie uczestników i dla potwierdzenia osiągniętych wyników potrzebne będą dalsze badania.
ZOBACZ TEŻ: Wpływ mediów społecznościowych na dzieci i młodzież. "Problem, który występuje wszędzie"
Źródło: Journal of Technology in Behavioral Science, Independent, Psychology Today
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock