TVN24 | Ciekawostki

Na pierwszym miejscu wcale nie Mazury. Ranking najpiękniejszych jezior w Polsce

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
am
Źródło:
Travelist, TVN24.pl
Zobacz niezwykły Zalew Zegrzyński
Zobacz niezwykły Zalew ZegrzyńskiPop Art Media / Damian Popławski
wideo 2/4
Pop Art Media / Damian PopławskiZobacz niezwykły Zalew Zegrzyński

Wypoczynek nad jeziorem to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych i weekendowych wyjazdów Polaków. Jak się okazuje, te najpiękniejsze znajdziemy nie tylko na Mazurach, ale też w najbliższym sąsiedztwie Warszawy. Magazyn Travelist przygotował najnowszy ranking wyjątkowych polskich jezior.

Ranking to subiektywna lista miejsc, które - jak czytamy - zachwycają krajobrazami i przyciągają wodnymi atrakcjami. Jego zwycięzca nie jest zbiornikiem naturalnym. Utworzone w 1968 roku przez najwyższą w Polsce zaporę wodną Jezioro Solińskie przyciąga zróżnicowaną linią brzegową, którą niektórzy porównują do fiordów - z zatokami, półwyspami i wyspami. Położony w malowniczej bieszczadzkiej okolicy zbiornik to tzw. strefa ciszy, gdzie obowiązuje zakaz używania w łodziach silników spalinowych. Dzięki temu wypoczywający na wodzie i nad nią mogą naprawdę rozkoszować się przyrodą i krajobrazem. I choć nie jest to może najlepsze miejsce do kąpieli, bo poza wyznaczonymi miejscami jest ona niebezpieczna, jezioro docenią na pewno żeglarze, kajakarze czy windsurferzy.

Na drugim miejscu zestawienia magazynu Travelist znalazło się jezioro Śniardwy, nie bez przyczyny nazywane "mazurskim morzem". To największe jezioro w Polsce. I rzeczywiście robi wrażenie, gdy płynący od strony Mikołajek żeglarz znajdzie się na nim po raz pierwszy. Do tego jest wymagające. W czasie długiego rejsu może się gwałtownie zmienić pogoda, do tego zdradliwe bywa dno, z mieliznami i podwodnymi głazami. Jezioro było m.in. tłem debiutu Romana Polańskiego, filmu "Nóż w wodzie".

Jachty żaglowe na Jeziorze Śniardwy
Jezioro ŚniardwyJachty żaglowe na jeziorze Śniardwyam

ZOBACZ TEŻ: Na Mazurach trwają poszukiwania zatopionej kamery i "Noża w wodzie". "Udało nam się znaleźć dwóch świadków potwierdzających lokalizację"

Trzeci w zestawieniu Travelista Jeziorak to najdłuższe z polskich jezior, główna atrakcja Pojezierza Iławskiego. Świetnie znają je wielbiciele serii przygód Pana Samochodzika. Twórca książek, Zbigniew Nienacki mieszkał w Jerzwałdzie na jego północnym brzegu, a okolica służyła za tło akcji niektórych przygód. Na Jezioraku znajdziemy też jedną z największych śródlądowych wysp w Polsce, Wielką Żuławę.

Zaledwie kilka kilometrów od granic Warszawy znajdziemy czwarte jezioro w rankingu - utworzony sztucznie w 1963 roku Zalew Zegrzyński. W każdy letni weekend przyciąga tysiące mieszkańców stolicy i jej okolic, jednak każdy znajdzie tu coś dla siebie - od plaż w Nieporęcie, Serocku i Wieliszewie po wypożyczalnie kajaków i rowerów wodnych, szkoły windsurfingu i żeglarstwa czy knajpki z widokiem na zachodzące słońce. Choć przejrzystość wody nie jest zbyt duża (niektórzy pamiętają opowieści o zegrzyńskim potworze, "Paskudzie", która miała się żywić nieczystościami z zalewu), jej jakość jest regularnie badana i zwykle nie ma problemów z dopuszczeniem jej do użytku.

Zachód Słońca nad Zalewem Zegrzyńskim
Jezioro ZegrzyńskieZachód Słońca nad Zalewem Zegrzyńskimam

Najpiękniejsze polskie jeziora, pełny ranking 2022

1. Jezioro Solińskie 2. Jezioro Śniardwy 3. Jeziorak 4. Jezioro Zegrzyńskie (Zalew Zegrzyński) 5. Jezioro Białe 6. Jezioro Drawsko 7. Jezioro Międzybrodzkie 8. Jezioro Nyskie i Turawskie 9. Jezioro Maltańskie 10. Jezioro Wdzydze 11. Jezioro Czos 12. Jezioro Czyste

Niedawno Magazyn Travelist przygotował również ranking najpiękniejszych plaż w Polsce, czyli 10 najpiękniejszych bałtyckich plaż wybranych spośród wszystkich dostępnych na polskim wybrzeżu. W tym zestawieniu wygrała plaża w Świnoujściu.

Autor:am

Źródło: Travelist, TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: am

Pozostałe wiadomości