Religia pomaga osiągnąć sukces w życiu - do takich wniosków doszli psychologowie z Miami. Przebadali osoby religijne i niereligijne. Wnioski? Pierwsi lepiej kontrolują swoje zachowanie, są bardziej cierpliwi i skuteczniejsi w osiąganiu długoterminowych celów. A to cechy kluczowe dla osiągnięcia sukcesu – podkreślają naukowcy.
Zachowania religijne pomagają ludziom wykształcić cechy takie jak opanowanie, konsekwencja, kontrola i długofalowe planowanie swojego zachowania – dowodzą psychologowie.
Kontrola zachowania i emocji pomaga w osiąganiu celów, które uznaje się za ważne. Autorzy badań zauważają, że te cechy dotąd rzadko wiązano z religijnością.
Szkoła charakteru
Według badań religijne rytuały takie jak medytacja i modlitwa oddziałują na obszary mózgu odpowiadające za samoopanowanie. Religijne kodeksy uczą monitorować zachowania, a religijne nakazy - podchodzić do swoich celów z wytrwałością i zaangażowaniem.
To właśnie wyższy poziom samokontroli sprawia, że ludzie religijni lepiej wypadają w różnych statystykach - twierdzą psychologowie. Z badań wynika bowiem, że rzadziej sięgają po substancje odurzające, popełniają mniej przestępstw, lepiej uczą się w szkole, rzadziej chodzą na wagary, są zdrowsi, rzadziej popadają w depresję i dłużej żyją. Podobno łatwiej im nawet dotrzymać świątecznych postanowień.
Religia - środek do celu?
Jednak samokontrola i zaangażowanie nie zawsze muszą prowadzić do zbożnych celów - zauważają psychologowie, i wskazują na zamachowców–samobójców. Ich zdaniem praktykowanie religii może wytworzyć w społeczności pewien potencjał, a ten może być użyty do różnych, niekoniecznie szlachetnych celów.
Nowe studium o pożytkach z religii zbiera wyniki badań nad religią prowadzonych przez ostatnie 80 lat, w obrębie takich dziedzin nauk jak neurologia, ekonomia, socjologia i inne. Skrócone wnioski z tych badań mają ukazać się w styczniowym numerze "Psychological Bulletin".
Źródło: sciencedaily.com