Już od kilkudziesięciu lat zośka kopana jest na każdym podwórku i w każdej szkole. Niektórzy robią to wyczynowo. Mistrzyni Europy i Świata w Footbagu, Małgorzata Nycz pokazała w niedzielnym Poranku TVN24 kilka ciekawych trików i zachęcała widzów do gry.
Footbagu nie można zaliczyć ani do sportów indywidualnych, ani do zespołowych. Ani do letnich, ani zimowych - ponieważ można go uprawiać wszędzie i o każdej porze roku. Grać może każdy, potrzebne są tylko odpowiednie buty i zośka.
Do gry wykorzystuje się małe woreczki mogące mieć różne wypełnienia: piasek, plastikowe kuleczki, żwirek; czasem używa się naturalnych wypełniaczy takich jak fasola, czy soczewica.
Różnią się one również ilością paneli (elementów, z których są pozszywane), mogą mieć od dwóch do stu dwunastu. Im więcej paneli, tym bardziej "okrągły" jest woreczek, stając się coraz bardziej podobny do piłki.
Sposoby na podrzucanie szmacianej piłeczki
Pani Małgosia w porannym programie TVN24 udzielała wskazówek, jak okrzesać małą kulkę i robić z nią rozmaite triki. Opowiedziała też o różnych sposobach gry.
Pierwszy z nich to freestyle - polega na wykonywaniu różnych ewolucji i wymaga niesamowitej koordynacji i techniki, a w połączeniu z muzyką daje niesamowity show. Kolejny to Net Game - czyli gra przez siatkę; Golf - tutaj gra się prawie tak samo jak w golfa, tylko że nogą i zośką, a nie kijem i piłką; i ostatni 4 kwadraty - rysujemy na ziemi cztery kwadraty. Każdy gracz staje na własnym obszarze i odbija zośkę, ale "footbag" nie może wypaść poza granicę wyznaczonych pól.
Trochę historii...
Footbag podobno wywodzi się z Azji wschodniej. Jednak rozwój tego sportu zawdzięczamy Amerykanom. Współczesny footbag powstał w 1972 r. w Oregon City (Oregon) w Stanach Zjednoczonych, z gry wymyślonej przez Johna Stalbergera i Mika Marshalla.
W Polsce footbag znany był już przed II wojną światową pod nazwą zośka. Nazwa została wymyślona w czasach międzywojennych, gdy dla "zabicia czasu" grupka ludzi ustawiała się w kółku, podbijając zośkę póki nie spadła. I w takiej postaci cieszyła się popularnością jeszcze w latach pięćdziesiątych i na początku lat sześćdziesiątych XX w.
Źródło: TVN24, Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24