Ciekawostki

Diabelscy tancerze walczą na ulicach

Ciekawostki


Diabelscy demonstranci na ulicach Peru. Tym razem nie są to robotnicy czy pięlęgniarki, ale tancerze, którzy walczą o swoje narodowe dziedzictwo - taniec "La Diabla". Za "swój" uznają go także inne kraje Południowej Ameryki.

Peruwiańska kandydatka na Miss Universe wywołała międzynarodowy skandal, gdy w swoim przemówieniu powiedziała, że "La Diabla" to tradycyjny peruwiański taniec.

To stwierdzenie wywołało oburzenie w sąsiedniej Boliwii. Władze z La Paz wydały oświadczenie, że "La Diabla" jest boliwijskim dziedzictwem kultury.

W odpowiedzi na ulice Limy wyszły setki ubranych w kolorowe stroje tancerzy.

Taniec "La Diabla" symbolizuję zwycięstwo dobra nad złem. Pochodzi jeszcze z czasów kolonializmu - używany był przez Hiszpanów jako sposób uczenia rdzennej ludności zasad katolicyzmu.

Podobne tańce są częścią południowo-amerykańskiej kultury i można je zobaczyć w większości krajów w Południowej Ameryce.

Podobnych sporów w Ameryce Południowej nie nalezy bagatelizować: w 1969 pomiędzy Salwadorem a Haondurasem wybuchł konflikt zbrojny po meczu futbolowym (stosunki między obu krajami były napięte już wcześniej).

nsz/sk

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości