Wydawałoby się, że rozpoznać wiek pupila jest łatwo. Teoretycznie wystarczy pomnożyć przez siedem jego lata. Okazuje się jednak, że warto w ocenie wziąć też pod uwagę np.: wielkość psa. Co jeszcze liczy się do zwierzęcej metryki- sprawdził reporter Polski i Świata.
Jedną z rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy ocenianiu wieku czworonoga, jest stan jego uzębienia. - Widać to u młodych psów, które mają na początku zęby mleczne. U starszych zęby są stałe i jest ich 48 - powiedziała Ewelina Budek z kliniki weterynaryjnej na warszawskim bemowie.
Nie jest to jednak dokładny sposób na rozpoznanie wieku pupila. W ten sposób można jedynie ogólnie ocenić, w której połowie wiekowej nasz pies się znajduje. W każdym razie jeśli zęby są stałe warto spojrzeć też czy jest na nich kamień i jak bardzo są starte.
Pies jak człowiek
Przy rozpoznawaniu liczby psich lat nie bez znaczenia jest wzrost zwierzęcia, jego masa i coś, co dotyczy także ludzi - geny.
- Wiemy, że mopsy cechy starości wykazują więcej niż na przykład owczarki niemieckie - tłumaczy kynolog Tomasz Borkowski. Specjalista zaznacza jednak, że siwizna może być zwodnicza. Bo jak traktować tę cechę w przypadku takich ras jak syberian husky, czy alaskan malamute?
Poza tym o wieku, jak wiadomo, świadczy ostrość zmysłów i sprawność kręgosłupa.
Matematyczne kalkulacje
Analizowanie tych wszystkich czynników może nie być proste. Istnieje jednak inna metoda. - Pierwszy rok zwierzęcia to 13 lat. W kolejnych latach to już 5, 6. U psów dorosłych jego każdy kolejny rok życia to jak 7, 8 ludzkich - tłumaczy Agnieszka Wiśniewska ze schroniska dla zwierząt w Toruniu.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24