10 tygodni do wakacji. Jak zaprezentujesz się na plaży? Ćwiczenia i dieta last minute

Kluczem do sukcesu jest motywacja i systematycznośćtvn24

Drakońskie diety, wyczerpujące treningi, godziny spędzone na siłowni czy tabletki na odchudzane – im bliżej lata, tym więcej pomysłów na szybkie zgubienie nadprogramowych kilogramów. Choć do wakacji zostało już niewiele ponad dwa miesiące i to ostatni dzwonek, by popracować nad swoją formą i sylwetką, to trzeba to robić z głową. Jak? O rady zapytaliśmy ekspertów.

Ćwiczenia, czy dieta? Jaki jest złoty środek? Jest: zacznij się ruszać i zdrowo jedz. Proste?

Nowa sylwetka na plaży? "Tu nie ma żartów"

Jak zaplanować trening, by uzyskać jak najlepsze efekty i pochwalić się na plaży nową sylwetką?

- Niestety, plażowe sylwetki buduje się zimą, więc tak naprawdę od wiosny to już ostatni gwizdek i na pewno nie da się uzyskać w 100% tego, co byśmy chcieli - mówi w rozmowie z tvn24.pl Michał Gronowski z firmy trener-personalny.pl. - Tu nie ma żartów i kilka treningów przed letnim wyjazdem nie zrobią z nas greckiego boga. Zmiana sylwetki to proces długofalowy i należy połączyć go z optymalnym żywieniem. Trenując, a jedząc wszystko, co popadnie, możemy w ogóle nie ujrzeć rezultatów. Nie zrażajmy się jednak, bo wystarczy dochodzić do wszystkiego małymi krokami i sukces jest w zasięgu ręki - uspokaja. Od czego więc zacząć? Jak mówi w rozmowie z tvn24.pl Marcin Domański, fizjoterapeuta i trener personalny z trener24h.com.pl, żeby poprawić formę warto zacząć od prostych rzeczy, które możemy robić na co dzień. - Zamiast windy wybierajmy schody, zamiast jechać przystanek autobusem – przejdźmy się. W przerwie lunchowej pójdźmy na spacer do pobliskiego parku - radzi Marcin Domański. - Jeśli mamy czas i decydujemy się na siłownię, nasz trening powinien składać się z ćwiczeń wielostawowych, to znaczy, że podczas ich wykonywania pracuje więcej niż jedna grupa mięśni. Spowoduje to wydzielanie hormonów anabolicznych przez nasz organizm, które mają między innymi wpływ na przemianę materii. Ważna jest również rozgrzewka w postaci treningu cardio - to może być bieganie, rowerek czy wiosła. Dzięki temu rozgrzewamy nasze mięśnie, zapobiegamy kontuzji i podwyższamy efektywność dalszych ćwiczeń - dodaje.

Przysiady, wykroki, interwały

- Zapomnijmy, że" brzuszki "spalą nam tłuszcz na brzuchu, bo nie ma takiego pojęcia, jak miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej. Trening planujmy najlepiej tak, by wpleść do niego jak najwięcej ćwiczeń podstawowych, jak np. przysiady, wykroki, czy podciągania, pompki lub im pokrewne w zależności od stopnia zaawansowania - radzi Michał Gronowski.

- Nie zapominajmy o treningu cardio i bardzo efektywnie podkręcających metabolizm interwałach, czyli przeplataniu średniej i niskiej intensywności treningu, jak np. połączenie szybkiego marszu i biegu przykładowo w proporcjach 1,5:1 - dodaje. Jak przekonuje, sam trening siłowy również "nakręca drastycznie metabolizm" i "dodatkowo wzmacnia mięśnie, nadając naszej sylwetce jędrności i zdrowszego wyglądu".

"Dużo nie zawsze znaczy dobrze"

Trzeba jednak pamiętać o tym, by nie rzucać się od razu na zbyt głęboką wodę. - Dużo nie zawsze znaczy dobrze. Nie spędzajmy godzin na siłowni, czy innych treningach, ale róbmy krótkie i intensywne treningi. Maksymalnie najlepiej godzinę. I to wszystko. Nie trzy godziny raz w tygodniu, ale regularnie i nawet po 15-30 minut dziennie będzie lepszym wyjściem - mówi Michał Gronowski. - Z mojego doświadczenia jako fizjoterapeuty wiem, że ludzie często porywają się na ćwiczenia, których nie potrafią i nie mogą zrobić prawidłowo, przez co nadwyrężają aparat ruchu i może to przynieść odwrotne skutki niż zamierzone - przekonuje z kolei Marcin Domański. Jak dodaje, ćwiczenia powinny nam przede wszystkim sprawiać przyjemność. - Ktoś woli rolki, ktoś rower, a ktoś długie spacery. Każdy z nas jest inny, tak więc znajdźmy swój własny sposób na aktywność fizyczną, która nam się podoba - zachęca.

"Bieganie wysmukli sylwetkę"

Taki sposób znalazła Anna Szczypczyńska, znana jako Panna Anna, prowadząca blog pannaannabiega.pl. Postawiła na bieganie, które jej zdaniem "jest przyjemne, bo daje poczucie wolności i wygodne, bo biegać można praktycznie wszędzie". - Najpierw chciałam rzucić palenie i poprawić formę, później po prostu to pokochałam, a dziś najzwyczajniej w świecie źle się czuję, gdy nie biegam - mówi w rozmowie z tvn24.pl.

Jak przekonuje, bieganie to też świetny sposób na zrzucenie kilogramów - Jeśli do tej pory nie biegaliśmy, to nasz organizm od razu zauważy nowy bodziec. Większość osób, które znam, bardzo schudła, odkąd zaczęła regularnie biegać. U mnie nie było takiej różnicy, bo trenowałam już od kilku lat regularnie na siłowni- tyle, że nie biegałam. Zmieniła się jednak sylwetka. Jest smuklejsza, czuję się bardziej kobieco - przyznaje Anna Szczypczyńska.

Jakich zatem efektów możemy się spodziewać do wakacji, jeśli rozpoczęlibyśmy bieganie już od dziś? - Bieganie wysmukli naszą sylwetkę. Na pewno zauważymy też, że nogi czy pupa nabierają innych kształtów. Ale żeby je znacząco ujędrnić, warto dodać ćwiczenia siłowe, które możemy wykonywać w plenerze podczas treningu: przysiady, wykroki. Pierwsze efekty pojawią się już po kilku tygodniach regularnego trenowania - zachęca Panna Anna.

Rady maratończyka

Jak jednak zabrać się do biegania, żeby sobie nie zaszkodzić i czy to sport dobry dla każdego? O komentarz i wskazówki poprosiliśmy Jerzego Skarżyńskiego, maratończyka, trenera, autora poradników dla biegaczy i ambasadora biegu Wings For Life 4 maja w Poznaniu.

- Badania wskazują na to, że aż 70 proc. ludzi zaczyna biegać, by… schudnąć, by zrzucić trochę swego nadliczbowego tłuszczyku. Fakt, nie ma lepszej metody zrzucania nadwagi, niż systematyczny trening biegowy -mówi w rozmowie z tvn24.pl Jerzy Skarżyński. Jak dodaje, jest jednak małe "ale". - Gdy jest się otyłym (BMI powyżej 30) i przez długi czas (czasami przez lata) nie robiliśmy nic dla swego zdrowia, trwaliśmy w błogiej bezczynności, podjęcie ambitnego zadania powrotu do aktywności sprzed lat, tej ze szkoły, zwykle kończy się tym, o czym mówią przeciwnicy biegania: to sport urazowy, a wręcz niebezpieczny, bo wysiadają kolana i kręgosłup. Zgadza się, ale problemów takich nie mają ci otyli, którzy wiedzą, jak się za to zabrać na początku. Ochota na powrót do aktywności ruchowej jest podstawą, ale tylko równolegle z wiedzą, która gwarantuje zdrowe osiągnięcie celu - tłumaczy maratończyk.

- Ludzie zaniedbani sprawnościowo, a już na pewno otyli, nie mogą biegiem wytyczać drogi powrotu do swej dawnej aktywności. Słabe, mało elastyczne mięśnie, puszczone ni stąd, ni zowąd w ruch, łatwo ulegają nadwerężeniom, naciągnięciom, czyli tzw. kontuzjom. I nie ma się co dziwić – okres bezczynności spowodował, że zardzewiały i byle jaka aktywność jest ponad ich możliwości. Stąd częste urazy i okresy ich leczenia, a w konsekwencji pretensje do… biegania. A przecież to nie ono jest winne, to nasze mięśnie nie mogą nagle działać zbyt intensywnie. Potrzebują okresu wprowadzającego, który przyzwyczai je do nowej roli: uelastyczni i wzmocni - przekonuje Jerzy Skarżyński.

"Trzeba przygotować organizm do nadludzkiego wysiłku"

Jak tłumaczy, podczas biegu mięśnie i stawy poddawane są dużym przeciążeniom, "kilkakrotnie większym od ciężaru naszego ciała", więc najbardziej narażeni na nie są ci z nadwagą. - Stąd typowe tego konsekwencje: ból i przeświadczenie, że się do biegania nie nadajemy. To zniechęca, a wręcz uniemożliwia kontynuowanie treningów. „Próbowałem, ale ja do tego nie nadaję”, usprawiedliwia się wielu. Ja mogę tylko krzyknąć: „Oj, nie tak, nie tak, trzeba inaczej zaczynać! Nie idźcie tą drogą” - mówi maratończyk.

Jak więc zacząć, gdy kondycja słaba, po kilku minutach truchtu dostajemy zadyszki, a serce wyskakuje z klatki piersiowej? - Trzeba nasz organizm przygotować do tego nadludzkiego wysiłku. Droga, dla otyłych, prowadzi najpierw przez marsze (aktywne, męczące, ale bez okresów truchtu), a potem przez marszobiegi, czyli odcinki truchtu przeplatane odcinkami aktywnego marszu - radzi Jerzy Skarżyński i przedstawia swoją propozycję, zakładającą opanowanie w ciągu trzech miesięcy umiejętności 20-minutowego nieprzerwanego biegu:

Propozycja Jerzego Skarżyńskiego, zakładająca opanowanie w ciągu trzech miesięcy umiejętności 20-minutowego nieprzerwanego bieguJerzy Skarżyński/skarzynski.pl

- To plan ostrożny, ale uprzedzam, że zbyt odważni szybko zrezygnują, nie potrafiąc podołać rosnącym wymaganiom. Radzę nie wychodzić przed szereg i rygorystycznie przestrzegać tego planu. Dla tych, którzy mają dzisiaj problemy z choćby 2-3 minutami biegu, to z pewnością będzie sukces, który pozwoli im przede wszystkim usprawnić całe ciało, ale być może zdopinguje ich do tego, by w toku dalszych przygotowań zostać… biegaczem - mówi tvn24.pl Jerzy Skarżyński i podaje drugi plan. Tym razem taki, który pomoże wrócić na biegowe trasy tym, którzy potrafią biec dzisiaj najwyżej kilka minut.

- Plan zakłada trening 3-4 razy w tygodniu, wcale niekoniecznie w podanych dniach, ale wykluczony jest trening choćby tylko trzy razy dzień po dniu (to znacznie zmniejsza jego skuteczność). Umiejętność nieprzerwanego biegu przez pełną godzinę, bez większych objawów zmęczenia, jest dopiero dowodem na to, że jesteśmy biegaczami - mówi Jerzy Skarżyński. Oto jego plan treningowy:

Plan Jerzego Skarżyńskiego, który pomoże wrócić na biegowe trasy tym, którzy potrafią biec dzisiaj najwyżej kilka minutJerzy Skarżyński/skarzynski.pl

Jak przekonuje Jerzy Skarżyński, dzięki powyższemu planowi ci, którzy dzisiaj potrafi przebiec najwyżej 4-5 minut, będą w stanie pokonać dystans aż 10 km. - Wielu pewnie o tym marzy. - Nie ma problemu, zapewniam. Wystarczy wytrwać przez 10 tygodni w podanym treningu. Akurat do początku lata. Gdy wytrwasz, dystans 10 km będzie w zasięgu twoich możliwości. Może na celowniku znajdzie się potem półmaraton, a jeszcze później cały maraton? Warto spróbować, bo „maratończyk” to brzmi dumnie - zachęca Jerzy Skarżyński.

Dodaje, że skuteczność obu tych planów jest bardzo wysoka, pod warunkiem, że będą one realizowane systematycznie. - Nie akcyjność, czyli próby trenowania nawet dzień w dzień, gdy mamy więcej czasu (to jest wręcz niebezpieczne), ale odpuszczamy na tydzień-dwa, gdy mamy nawał pracy, lecz cierpliwa realizacja 3-4 razy w tygodniu, bez względu na zawirowania zawodowe lub rodzinne, gwarantuje osiągnięcie celu. Niech wymówką nie będzie też zła pogoda, bo dzisiaj można biegać w odzieży, która zabezpiecza nas w każdych warunkach - przekonuje maratończyk.

Gimnastyka rozciągająca i gimnastyka siłowa

To jednak nie wszystko, bo jak wyjaśnia Jerzy Skarżyński "w mądrym treningu nie chodzi tylko o monotonne bieganie (jedynie przez laików określane jako nudne), zliczanie minut a potem już kilometrów pokonywanych na biegowych trasach". - Są jeszcze dwa niezbędne działania, które powodują, że nasze wyjścia na biegowe trasy nabierają formy prawdziwego treningu. Tego się zwykle nie widzi, o tym rzadko zwykle się mówi, ale bez tego wszyscy biegacze, czy to amatorzy, czy wyczynowcy, wcześniej lub później trafiliby do gabinetów ortopedów i fizjoterapeutów. To gimnastyka rozciągająca (GR) i gimnastyka siłowa (GS) - mówi Skarżyński. Pierwsza to "zestaw ćwiczeń rozciągających nasze mięśnie i ścięgna, zapewniająca im niezbędną elastyczność". Druga, to "zestaw ćwiczeń wzmacniających je, poprawiających ich siłę, by były w stanie sprostać rosnącym wymaganiom treningowym". - Ważna sprawa: w podanym planie oba te elementy wykonujemy zawsze po zakończeniu treningu, a nie przed jego rozpoczęciem. Bo zimne, nie rozgrzane biegiem mięśnie łatwo uszkodzić. I kontuzja pewna, na własne życzenie - mówi Jerzy Skarżyński.

Jak to powinno wyglądać w praktyce? - Bieg to spokojny trucht, wolnym tempem, bez prób ścigania się, nawet na ostatnich odcinkach. Bo dynamika, do której jeszcze nie jesteśmy przygotowani, może sprowokować uraz. Po zakończeniu założonego odcinka biegu (lub marszobiegu, ale i tylko marszu) należy się zatrzymać i zrobić serię ogólnorozwojowych ćwiczeń rozciągających, obejmujących nie tylko mięśnie nóg, ale także góry: szyi, tułowia, bioder. Służą do tego ćwiczenia typu skręty, skłony, krążenia (głowy, rąk, tułowia, bioder), lekkie wymachy (mało dynamiczne), wypady, głębokie przysiady itp. Minimum to 10-12 minut takich ćwiczeń, ale gdy czas nie nagli można ćwiczyć dłużej - tłumaczy maratończyk.

"Wysiłek motorem rozwoju"

To jednak nie koniec. Po powrocie do domu trzeba jeszcze zrobić serię ćwiczeń o charakterze siłowym. - Nie trzeba do tego siłowni, czy jakichś urządzeń, hantli, sztangi. Wystarczy kocyk na podłodze. Potem w leżeniu (przodem, tyłem), unosząc nogi, biodra – tzw. scyzoryki, nożyce, unoszenia w podporze na łokciach, wykonując pompki, wspięcia na palcach, podciągając się ewentualnie na drążku – wzmacniamy mięśnie naszego ciała. Ćwiczeń jest dużo. Ważne, żeby starać się uaktywnić ich jak najwięcej. Wysiłek staje się impulsem do ich wzmocnienia, poprawy siły. Będziesz się męczył, ale… musisz się męczyć, bo to właśnie wysiłek, którego dowodem jest pojawiający się na skórze pot, jest motorem twego rozwoju, budowania formy. Nie tylko sportowej, ale i tej potrzebnej do sprawnego życia - przekonuje Jerzy Skarżyński.

- Jeśli będziemy sumienni w realizacji tych sugestii treningowych zapewniam, że nasze ciało będzie przygotowane nie tylko do biegowych wyzwań, ale nabierze i sił, i smukłości, które gwarantują nam wewnętrzną satysfakcję z własnej sprawności - zapewnia maratończyk.

- Przede wszystkim szerokim łukiem należy omijać wszelkie diety cud, reklamowane jako najszybszy sposób zgubienia kilogramów – mówi w rozmowie z tvn24.pl Aneta Łańcuchowska z Poradni Dietetycznej „Hälsa” (halsa.pl). - Szybki efekt w postaci chudnięcia od pierwszego dnia, to tak naprawdę reakcja szokowa organizmu na gwałtowną zmianę kaloryczności posiłków. Spowolnienie tempa metabolizmu jest jedną z konsekwencji stosowania restrykcyjnych diet, co natomiast jest prostą drogą do późniejszego efektu jo-jo - mówi Aneta Łańcuchowska. Jak tłumaczy, odpowiednia dieta, która gwarantuje racjonalne chudnięcie i sprawia, że procesy w naszym organizmie zachodzą w prawidłowy sposób, to taka, która spełnia cztery warunki: - Regularność posiłków, krótkie między nimi przerwy, tak abyśmy nie dawali powodów naszemu organizmowi do gromadzenia zapasów energii na wydłużające się okresy postu miedzy posiłkami, nawodnienie organizmu oraz odpowiednia podaż witamin i składników mineralnych wraz z produktami nisko przetworzonymi, bogatymi w błonnik, który daje uczucie sytości – wylicza ekspert z halsa.pl.

Zmiana złych nawyków

Na nic jednak pójdą wysiłki na siłowni i bieżni, jeżeli nie zmienimy złych nawyków żywieniowych. Nasza dieta powinna być ciekawa i urozmaicona, a stosowane produkty naturalne i jak najmniej przetworzone. - Wbrew pozorom zdrowe i pełnowartościowe posiłki są smaczne i nie wymagają dużego poświęcenia - przekonuje Monika Krynicka-Gać, specjalista ds. żywienia człowieka, dietetyk w TI Fitness w Warszawie i serwisie warszawa-dietetyk.pl. Dodaje, że przygotowanie planu działania i wcielanie go w życie stopniowo "ułatwi nam bezpieczne schudnięcie bez efektu jo-jo". - Zamiana złych nawyków żywieniowych nie tylko wpłynie na naszą sylwetkę, ale także pozwoli się cieszyć dobrym samopoczuciem oraz zdrowiem - mówi dietetyk w rozmowie z tvn24.pl.

"Tak" - dla warzyw i ryb, "nie" - dla słodyczy

Co w takim razie można jeść bez obaw, a jakich produktów należy unikać? - Średnio w ciągu tygodnia spożywamy około 14 kilogramów żywności, która daje nam energię do życia i napędza nasz organizm, dlatego ważne jest odpowiednie dobieranie produktów spożywczych. Wszystkie dania wysokokaloryczne i przetworzone (słodycze, fast-food) należy zmieniać na lekkie i zdrowe posiłki, poprzez wprowadzenie 5 porcji warzyw i owoców dziennie - tłumaczy Monika Krynicka-Gać.

- W naszej diecie powinny znaleźć się przede wszystkim produkty jak najmniej przetworzone, czyli produkty pełnoziarniste, pieczywo razowe, produkty nabiałowe o obniżonej zawartości tłuszczu, chudy drób oraz ryby, roślinny strączkowe. Wprowadzając wymienione produkty do diety, zapewniamy naszemu organizmowi niezbędne składniki do prawidłowego funkcjonowania. Nie należy zapominać o odpowiedniej podaży wody, około 2 litrów dziennie, dzięki której walka ze zbędnymi kilogramami będzie łatwiejsza - dodaje dietetyk w rozmowie z tvn24.pl. Jak tłumaczy, wprowadzenie zasad zdrowego żywienia oraz stopniowa walka z kilogramami są "łatwiejsze, efektywniejsze i pozwalają przez długi okres cieszyć się piękną sylwetką". - Należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ spadek masy ciała będzie stopniowy, ale bardziej skuteczny i zdrowszy dla organizmu. Najważniejsze, aby nie rezygnować w chwilach kryzysu tylko dalej konsekwentnie realizować swój plan - przekonuje Monika Krynicka-Gać z TI Fitness.

- Zdrowe chudnięcie określa się nawet do 4 kg miesięcznie, więc 12 kilogramów do lipca jest do zgubienia. Wystarczy mądrze do tego podejść, a lipiec to przecież dopiero początek wakacji - dodaje Aneta Łańcuchowska z halsa.pl.

Autor: Klaudia Derebecka //kka / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Marcelina Zawisza, posłanka koła Razem, podczas debaty w Sejmie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zarzuciła rządowi zbyt małe wydatki na ochronę zdrowia. Następnie podeszła do premiera Donalda Tuska i postawiła obok niego figurkę - jak to określiła - "złotego wandala niszczenia ochrony zdrowia".

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

Źródło:
TVN24

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Pniewy i Lwówek (Wielkopolskie). Dwa samochody osobowe zderzyły się tam z ciężarówką przewożącą litewski sprzęt wojskowy.

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Źródło:
PAP/TVN24

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - komentował senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały w czwartek poparcie dla projektu wydłużającego urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska poinformowała, że Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji.

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

Źródło:
PAP, TVN24

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl