"Latający człowiek" chciał pokonać La Manche. Próba się nie powiodła

Aktualizacja:
[object Object]
Nieudana próba przelotu Franky'ego Zapaty nad La Manchetvn24
wideo 2/22

W czwartek Franky Zapata podjął próbę przelotu flyboardem nad kanałem La Manche. Wystartował z francuskiego Sangatte po godzinie 9. Próba się nie powiodła, Francuz podczas przelotu spadł do wody. Jak podaje Reuters, nic mu się nie stało.

110 lat temu, 25 lipca 1909 roku, Louis Bleriot wykonał jako pierwszy człowiek na świecie przelot samolotem nad kanałem La Manche. W rocznicę tamtego lotu Franky Zapata chciał powtórzyć ten wyczyn, ale na flyboardzie.

ZOBACZ MOMENT STARTU FRANKY'EGO ZAPATY >

Wystartował po godzinie 9. Kilka minut po starcie Francuz spadł do wody. Jak przekazał Reutersowi członek jego ekipy technicznej, Zapata nie trafił w zamontowaną na łodzi platformę do tankowania, kiedy mniej więcej w połowie drogi usiłował na niej wylądować.

Jak podaje agencja, Zapacie nic się nie stało.

Nieudana próba nad La Manche. Gdzie spadł Zapata?
Nieudana próba nad La Manche. Gdzie spadł Zapata? tvn24

Kim jest Franky Zapata?

40-letni Francuz Franky Zapata jest byłym mistrzem świata w wyścigach na skuterach wodnych. Wynalazł i skonstruował flyboard.

Swoje odlotowe akrobacje na flyboardzie Zapata zaprezentował niedawno w Paryżu podczas Dnia Bastylii. Światowe media nazwały go wtedy "latającym żołnierzem".

Co to jest flyboard?

To latająca platforma pozwalająca na wykonywanie akrobacji w powietrzu i na wodzie. Jak donosił dziennik "Liberation", prototyp latającego urządzenia zainteresował francuskie wojsko, które ma wspomóc wynalazcę ponad milionem euro. Sam Zapata przekonuje, że budowa maszyny jest "dość prosta" i przypomina deskorolkę

Jaką trasę chciał pokonać Zapata?

Wystartował w okolicach Calais we Francji i miał wylądować w okolicach Dover w Anglii. Odległość między tymi dwoma punktami wynosi 36 kilometrów.

Francuz Franky Zapata chciał przelecieć flyboardem nad kanałem La Manchetvn24

Z jaką prędkością?

Na krótkich odcinkach flyboard Zapaty może rozwinąć prędkość nawet 200 km/h. Wtedy paliwa wystarczyłoby jednak tylko na około cztery minuty lotu. Jak zapowiadał, nad kanałem La Manche miał lecieć ekonomicznie, czyli ze średnią prędkością 140 km/h.

Na jakiej wysokości?

Zapata zapowiadał, że będzie utrzymywał swój lot na wysokości 15-20 metrów nad wodą.

Przystanek

Zgodnie z zakładanym planem Zapata po drodze miał lądować jeden raz - w połowie trasy - aby uzupełnić paliwo we flyboardzie. W tym celu za Francuzem płynęła łódź. Według informacji przekazywanych przez członków jego ekipy to właśnie w trakcie próby zatankowania spadł do wody.

Ważny kask

Podczas lotu Zapata miał nieustanny kontakt z ekipą na morzu. Umożliwiało mu to urządzenie umieszczone w kasku. - Kask jest też urządzeniem nawigacyjnym. Mam w nim wyświetlacz, który pokazuje odległość, wysokość, prędkość i wszystkie informacje, które są potrzebne, żeby kontrolować lot - tłumaczył.

Flyboard oraz kask "latającego żołnierza"tvn24
Franky Zapata

Jakie szanse?

Sam Zapata oceniał swoje szanse na około 70 procent. Jeszcze 10 dni temu, kiedy zaprezentował flyboard na Dniu Bastylii, mówił, że szansa na powodzenie lotu nad kanałem La Manche to około 1/3. Od tamtego czasu zintensyfikował treningi, ćwiczył trzy razy dziennie.

CZYTAJ TEŻ: POGODA MOŻE POMÓC ZAPACIE W PRZELOCIE

"Kolejny krok w kierunku wolności, uwolnienia od ograniczeń"

Żona Zapaty, Krystel, wspiera marzenia męża. - To kolejny krok w kierunku wolności, uwolnienia od ograniczeń, które powoduje grawitacja – podkreśla.

Kilka lat temu śledziliśmy skok ze stratosfery

Lot Zapaty to kolejne wizjonerskie wydarzenie, które pokazujemy na antenie TVN24. 14 października 2012 roku TVN24 jako jedyna telewizja w Polsce transmitowała skok Felixa Baumgartnera ze spadochronem ze stratosfery.

Austriak skoczył z wysokości dokładnie 38 969 metrów. Spadał swobodnie przez 4 minuty i 20 sekund, natomiast cały skok trwał 9 minut i 3 sekundy. Baumgartner osiągnął prędkość 1357 km/h i przekroczył barierę dźwięku.

Autor: asty,ads//kg / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Rosyjscy okupanci przewożą żołnierzy z Korei Północnej na front ciężarówkami z cywilnymi tablicami rejestracyjnymi - poinformował wywiad wojskowy w Kijowie. Służba powołuje się na przechwyconą rozmowę dwóch rosyjskich oficerów, którzy próbowali wyjaśnić, dlaczego policja wojskowa zatrzymała jedną z takich ciężarówek na trasie Kursk-Woroneż.

"Omega, odpowiedz". Przechwycona rozmowa i żołnierze Kima

"Omega, odpowiedz". Przechwycona rozmowa i żołnierze Kima

Źródło:
UNIAN, tvn24.pl

Po osunięciu się ziemi część autostrady w mieście Bellingham w amerykańskim stanie Waszyngton została zablokowana. Dwa samochody utknęły na jezdni, ale nikomu nic się nie stało - poinformowały służby.

Osunęła się ziemia, fragment autostrady zablokowany

Osunęła się ziemia, fragment autostrady zablokowany

Źródło:
The Bellingham Herald, tvnmeteo.pl

Dziennikarze TVN24 i "Faktów" TVN rozmawiali w programie "W kuluarach" o tym, kto może kandydatem poszczególnych ugrupowań w nadchodzących wyborach prezydenckich. Mówili o szansach Rafała Trzaskowskiego, Przemysława Czarnka, a także Radosława Sikorskiego. Dyskutowali też o tym, na ile publiczne spory toczone między politykami przekładają się na prywatne relacje między nimi.

"Panie kolego, może chciałby się pan zamienić"? Europosłowie i pechowe miejsce w samolocie

"Panie kolego, może chciałby się pan zamienić"? Europosłowie i pechowe miejsce w samolocie

Źródło:
TVN24

Podróż po ratunek. Mama trojga dzieci, pielęgniarka, usłyszała, że ma czerniaka, z którym już nic nie da się zrobić. Chyba że w Izraelu. Pomogła zbiórka społeczna. Pacjentka ma już pieniądze na lot do szpitala i badania, ale potrzeba więcej.

Całe życie pomagała innym, teraz ludzie zorganizowali pomoc dla niej. Chorująca na czerniaka pani Justyna jedzie do Izraela

Całe życie pomagała innym, teraz ludzie zorganizowali pomoc dla niej. Chorująca na czerniaka pani Justyna jedzie do Izraela

Źródło:
Fakty TVN

W związku z premierą dokumentu o działalności brytyjskiego księcia Williama na rzecz walki z bezdomnością opublikowano nieznane dotąd zdjęcia z jego matką, księżną Dianą. Pochodzą z 1993 roku, kiedy to księżna Walii i jej starszy, wówczas 11-letni syn, odwiedzali jedno z londyńskich schronisk dla bezdomnych. Brytyjski następca tronu przyznał, że to właśnie matka pokazała mu jak wygląda życie "poza murami pałacu".

Życie "poza murami pałacu". Niepublikowane wcześniej zdjęcia

Życie "poza murami pałacu". Niepublikowane wcześniej zdjęcia

Źródło:
Reuters, BBC, CNN

Kongres partii Razem zdecydował o opuszczeniu parlamentarnego klubu Lewicy i utworzeniu koła partii Razem w Sejmie - poinformowała posłanka Razem Marta Stożek. Dodała, że wniosek o utworzenie koła zostanie złożony w nadchodzącym tygodniu. Do sprawy odniósł się między inymi premier Donald Tusk."'Prawo i Sprawiedliwość' i 'Razem' - te nazwy partii wymyślił ktoś obdarzony nieprzeciętnym poczuciem humoru. Czarnego" - napisał w mediach społecznościowych.

Partia Razem opuszcza klub Lewicy. Tusk o "czarnym humorze", Żukowska o "Razexicie"

Partia Razem opuszcza klub Lewicy. Tusk o "czarnym humorze", Żukowska o "Razexicie"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Relacje polsko-ukraińskie są bardzo pełne, wieloaspektowe, w każdym wymiarze jest wiele do zrobienia - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Piotr Łukasiewicz, chargé d’affaires Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie. Jednocześnie zapewnił, że strategicznym celem, który łączy oba kraje jest osłabienie Rosji. Mówił też, że pełnienie jego misji dyplomatycznej, mimo że nie w randze ambasadora, "toczy się bez przeszkód", a Ukraińcy podeszli do tego "ze zrozumieniem".

"Cel, od którego wszystko się zaczyna". Polski chargé d’affaires w Kijowie o relacjach z Ukrainą

"Cel, od którego wszystko się zaczyna". Polski chargé d’affaires w Kijowie o relacjach z Ukrainą

Źródło:
TVN24

Na nabrzeżu T3 w Baltic Hub w Gdańsku mają być zamontowane cztery gigantyczne suwnice, dzięki którym zwiększy się przepustowość terminala. Transportowane są w całości. Przedstawiciele spółki Baltic Hub zapowiadają, że ich rozładunek będzie pierwszą tak spektakularną operacją w Polsce. 

Statek z wielkimi suwnicami dotarł do Gdańska. "To pierwsza tak spektakularna operacja w Polsce"

Statek z wielkimi suwnicami dotarł do Gdańska. "To pierwsza tak spektakularna operacja w Polsce"

Źródło:
TVN24, PAP

Algieria, Nigeria i Uganda zostały kolejnymi afrykańskim krajami, które dołączyły do BRICS podczas zakończonego w ubiegłym tygodniu szczytu tej grupy w Kazaniu, na razie jako państwa partnerskie. Wnioski o przyjęcie złożyło co najmniej dziewięć kolejnych. Kraje BRICS stanowią około 42 procent światowej populacji, 30 procent światowej powierzchni lądu i 24 procent globalnej produkcji gospodarczej.

Trzy kraje dołączyły do BRICS. W kolejce czeka kilka następnych

Trzy kraje dołączyły do BRICS. W kolejce czeka kilka następnych

Źródło:
PAP

W miejscowości Kajew (woj. łódzkie) doszło dziś do śmiertelnego wypadku. Zginął 75-letni kierowca auta osobowego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu 25-letniemu motocykliście. 

Nie żyje 75-latek. Nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście

Nie żyje 75-latek. Nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście

Źródło:
tvn24.pl

Ostatnie dni października to jednocześnie ostatnie chwile przed dużym ochłodzeniem. Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek listopada zmieni wszystko

Pogoda na 16 dni: początek listopada zmieni wszystko

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dziesiątki osób zostało rannych w niedzielę po tym, jak ciężarówka uderzyła w przystanek autobusowy na skrzyżowaniu w pobliżu Tel Awiwu - poinformowały izraelskie służby. Kierowca pojazdu został zabity przez uzbrojonych cywilów - podała policja.

Ciężarówka uderzyła w przystanek w pobliżu Tel Awiwu. Uzbrojeni cywile zastrzelili kierowcę

Ciężarówka uderzyła w przystanek w pobliżu Tel Awiwu. Uzbrojeni cywile zastrzelili kierowcę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Ranna 11-latka udawała martwą, gdy napastnik stał obok jej łóżka. Wcześniej zabił niemal całą jej rodzinę - wynika z zeznań dotyczących tragedii w Fall City w stanie Waszyngton, jakie dziecko przedstawiło śledczym. Dziewczynka mówiła, że rozpoznała zarówno napastnika, jak i broń. Miał być nim jej 15-letni brat, trzymający w dłoni srebrny pistolet ojca. Udało się jej uciec przez okno przeciwpożarowe, gdy nastolatek opuścił jej pokój, i dotrzeć do domu sąsiada. Ten wezwał służby, choć nie był pierwszym, który to zrobił.

Nastolatek zabił niemal całą rodzinę. Ranna siostra udawała martwą

Nastolatek zabił niemal całą rodzinę. Ranna siostra udawała martwą

Źródło:
CNN
Uzależnione w tym mieście były nawet szczury. Jak zniszczono prawdziwe Gotham City

Uzależnione w tym mieście były nawet szczury. Jak zniszczono prawdziwe Gotham City

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jako pielęgniarka pracuje od 1970 roku, w szpitalu w Słupsku spędziła 45 lat. Przyznaje, że chociaż ma 74 lata, to "nadal jej się chce". Problemy zdrowotne i utrudnione dojazdy do pracy sprawiły jednak, że pani Jadwiga zdecydowała się przejść na zasłużoną emeryturę. - Mam dwóch dorosłych synów i wnuki, męża. Mówią, no nareszcie mamusiu odchodzisz, nareszcie - opowiada.

74-letnia pielęgniarka przechodzi na emeryturę. "Mówią, no nareszcie mamusiu odchodzisz, nareszcie"

74-letnia pielęgniarka przechodzi na emeryturę. "Mówią, no nareszcie mamusiu odchodzisz, nareszcie"

Źródło:
TVN24
Do skazania nie trzeba czterech ciał. Nie trzeba nawet jednego

Do skazania nie trzeba czterech ciał. Nie trzeba nawet jednego

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Już 5 listopada Amerykanie będą wybierać swojego prezydenta. Ale kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów, wcale nie musi zostać głową państwa. Jak to możliwe? W naszym przewodniku wyborczym zebraliśmy to, co warto wiedzieć o amerykańskich wyborach prezydenckich.

Wszystko, co warto wiedzieć o wyborach prezydenckich w USA

Wszystko, co warto wiedzieć o wyborach prezydenckich w USA

Źródło:
tvn24.pl, BBC, Sky News, Reuters

Benefitem pracowniczym w jednej firmie może być darmowa kawa, w drugiej - zabiegi medycyny estetycznej. - Jeżeli pracownik jest cenny dla organizacji, to nawet płacenie za botoks z firmowych pieniędzy da się jakoś wyjaśnić - stwierdza Iwona Golonko, konsultantka i psycholożka biznesu. W jaki jeszcze sposób pracodawcy kuszą pracowników?

Tak kuszą pracowników. "Kilka lat temu ten temat w ogóle się nie pojawiał"

Tak kuszą pracowników. "Kilka lat temu ten temat w ogóle się nie pojawiał"

Źródło:
tvn24.pl